Kyllä äiskä on ylpee ;)

Ajattelin jo ettei tämä koira koskaan täytä niitä (ulkoisia)vaatimuksia mitä rodulta edellytetään,muutoin oli hyvä mutta pitkä kuin nälkävuosi mutta sitten vietettiin 1 v synttärit ja jessus mikä komistus mun pojasta on tullut.Kasvattajaa kiitin eilen kuvien kera,lähetinpä maxin veljenkin kuvat samalla,upeat pojat saatiin suomeen,veli on myös terveeksi esikuvattukkin,maxista ei vielä tietoa.
Jos linja on hyvä,on aivan se ja sama mikä on alkuperämaa,maxhan ei toki ole kehissä kunnostautunut vielä koska oli kesän turkiton eikä vieläkään ole täyttä karvaa,velipoikansa vei jo ison näyttelyn ropinkin ja sillä on nyt 2Xsert.
http://s111.photobucket.com/albums/n160/davalyan/?action=view¤t=22767637.pbw

14

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No kyllä on äiskällä aihettakin olla ylpeä....
      Rotuahan en tunne, mutta tosi upeelta poitsu näyttää, näin maallikonsilmään, oikeenpa komeelta...

      • se vastaa nykyisellään kaikilta osin määritelmää...ja varmaan vuosien aikana komistuu lisää =)


    • noin neliviikkoisena näkyy mielestäni parhaiten ne mittasuhteet. Siitä eteenpäin sitten mennään vaihe kerrallaan, milloin näytetään pitkältä kuin nälkävuosi, milloin etumatalalta, joskus jopa notkoselkäiseltä ja sitten taas ne neliviikkoisena nähdyt mittasuhteet ovat siinä. Toki vielä kehittyy.
      Komia on ja ihan aidon näköinen, vain sininen kieli jäi piiloon.

      • menee,max oli niin pitkä ja matala,luulin että jää alamittaiseksi,mutta toistaiseksi on ylittänyt minimin 5centillä,kielikin on sininen.


    • en ole asiantuntija mutta upea koira.
      sen mustan "karvapallon" voisit laittaa minulle.
      kyllä meille yksi vielä mahtuisi ;-))))

      • on kuule jo aikuinen,ei ollenkaan niin söpö enään=)


    • issu56

      ylpee. On tosi nätti poika ja voi tuota karvan määrää...huh-huh.

      Sanoi yksi tuomari mulle aikoinaan, että mitä hitaammin koira ja varsinkun uros kehittyy, niin sitä parempi siitä tulee. Ja tuohon uskon kyllä...

      • se on,

        hitaasti hyvää tulee ja kyllä chowt tai ainakin osa kuten max on niin massiivisia että kasvuaikaa tarvitaan,luulisin että 4-5 vuotiaana se on komeimmillaan.Karvaahan on vasta puolet,housut ja kauluri puuttuu lähes kokonaan vielä =)


      • issu56
        se on, kirjoitti:

        hitaasti hyvää tulee ja kyllä chowt tai ainakin osa kuten max on niin massiivisia että kasvuaikaa tarvitaan,luulisin että 4-5 vuotiaana se on komeimmillaan.Karvaahan on vasta puolet,housut ja kauluri puuttuu lähes kokonaan vielä =)

        just tuossa 4-6-vuotiaina, mutta kyllä sitä tulevaa on jo aiemminkin havaittavissa ja tuossa Maxissa on "sitä jotain", vaikken rotua niin hyvin tunnekaan.
        Eikun tsemppiä tulevaan!!!


    • sitä noin komeesta turrikasta saakin ylpeä olla :)
      "Maallikon" silmiin ainakin hieno ja "muhkuturkkinen" poika.

      • hieno poika

        kaikin puolin ja muhkea on oikea sana kuvaamaan sitä,ajattelin aina että kun se on ollut todella vahva luustoinen että aikuisena se on ehkä keskivahva mutta pituus "syö"luuston paksuutta,mutta eipähän käynyt niin.


    • Elisama

      On todella komea. On syytäkin olla ylpeä.

    • mutta kuis noi karvanlähdöt? Meillä saku tiputtaa kaks kertaa vuodessa ja sitäkin tuntuu riittävän ja riittävän... Joten jos chowt tekee saman, niin huh huh

      • karvanlähtö oli ajalla kesäkuun alku-elokuun puoliväli...sinä aikana sai joka kerta harjatessaan kassillisen karvaa,niin kaljua chowta en vielä ole nähnytkään,iho kuulsi läpi,housuja,kauluria ei ollut ollenkaan,nyt on pikkuhiljaa alkanut kasvaa takaisin,eli prosessiin tuntuu menevän noin puoli vuotta =(Muru ainakin teki ihan samoin,sillä vaan turkki tipahti jo huhtikuulla ja vasta nyt on alkanut kasvaa takaisin,hankala rotu tuossa mielessä,näinköhän saan ikinä murulle näyttelytulosta kun sillä on turkkia yleensä vain keskitalvella ja silloin ei juurikaan näyttelyjä ole.Mutta tipahtaa siis lähinnä kerran vuodessa jota jatkuu puoli vuotta =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1566
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      605
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      537
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      488
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      422
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe