Olen menossa Hurghadaan lomailemaan ja haluaisin tietää, voiko basaareissa maksaa euroilla? Te, jotka olette Hurghadan basaareja läpikäyneet, kertokaa kokemuksianne. Ja jos siellä voi euroilla maksaa, niin minkä kokoisina ne kannattaa mukaan ottaa? Mitä kaikkea siellä basaareissa myydään, muuta kuin t-paitoja..? Myydäänkö laukkuja, sandaaleja...? Ja miten on ruokapaikoissa ja ruokamyymälöissä, eurot vai punnat?
Millä maksan Hurghadassa?
4
1785
Vastaukset
- hoaxi
Tulin 2pv sitten Hurghadasta. Euroilla maksaessa paikalliset laskevat kurssiksi usein 7.5 tai 7.6, kun taas valuutanvaihtopisteet maksoivat loman aikana jo 7.9 kurssia (1e = 7.9 puntaa).
MUTTA siis siellä käy niin eurot, egyptin punnat kuin amerikan dollarit. Mielellään euroja ottavat vastaan, mutta em. kurssihuononnus on syytä huomioida. Tai sitten tinkii hinnan suoraan niin että keskustellaan alusta asti euroista.
Kolikoita eivät halua, joskin niitä myös 'pakon edessä' ottavat vastaan, mutta seteleistä tykkää enemmän. Pienet rahat on koko maassa parempi kuin suuret, eli 5e seteleitä oli mukana ja niitä myös meni. Punnilla maksaessa vaihtopisteet yleensä antavat 50 ja 100 punnan seteleitä, mutta itse vaihdoimme heti samantien osan pienemmiksi, 5, 10, 20 punnan seteleiksi. Paikallisilla on vaihtorahaa yleensä max. 5e verran 1 punnan seteleinä joten paras jos tinkii ostokset sellaiseen tasarahaan joka löytyy.
Basaarissa on mausteita, turistirihkamaa (matkamuistokrääsää laidasta laitaan), vaatteita, huiveja, pyyhkeitä, laukkuja, sandaaleja, kenkiä, vöitä, vesipiippuja ym. Valikoima toistuu tosin miltei joka myyjällä, toki on toinen liike joka on erikoistunut vaatteisiin, seuraava matkamuistoihin jne.- Matkailija34
Kiitos viestistäsi, kun valaisit asiaa. Täytyypä ottaa noita 5 e:n seteleitä mukaan..
Matkailija34 kirjoitti:
Kiitos viestistäsi, kun valaisit asiaa. Täytyypä ottaa noita 5 e:n seteleitä mukaan..
Suomesta kai harvemmin saa Egyptin puntia ja vaikka saisi tuskin kannattaa ottaa? Uskon on edullisempaa ottaa eurot mukaan ja vaihtaa paikanpäällä. Helppoa kuin mikä joten turha miettiä maksaako euroilla. Niillä voi maksaa mutta kuten todettu, säästät kun maksat punnilla.
- mutta ei tarvi vaihtaa
Laziza kirjoitti:
Suomesta kai harvemmin saa Egyptin puntia ja vaikka saisi tuskin kannattaa ottaa? Uskon on edullisempaa ottaa eurot mukaan ja vaihtaa paikanpäällä. Helppoa kuin mikä joten turha miettiä maksaako euroilla. Niillä voi maksaa mutta kuten todettu, säästät kun maksat punnilla.
Ekalle reissulle tilattiin etukäteen Egy-puntia Forexista, toisella reissulla vaihdettiin vasta hotellin rahanvaihtopisteessä, kun ei tarvittu aiemmin puntia. Voit hyvin odottaa paikan päälle ja vaihtaa vasta Egyptissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195963
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263734- 822587
- 392111
- 331892
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331448