Aloittelen assyn opiskelua ja ostin kaupasta Pickit2 paketin, jossa on pieni piiri, jonka ledejä tässä välkyttelen. Esimerkkiohjelmassa on viive toteutettu tavalla, jota en ymmärrä. Mitä tässä tapahtuu?
Ensin määritellään muuttujat
cblock 0x20
Delay1 ; Define two file registers for the
Delay2 ; delay loop
endc
Sitten laitetaan jotain alustuksia ja toteutetaan viive seuraavalla tavalla:
MainLoop
bsf PORTC,1 ; turn on LED C0
OndelayLoop
decfsz Delay1,f ; Waste time.
goto OndelayLoop ; The Inner loop takes 3 instructions per loop * 256 loopss =
; 768 instructions
decfsz Delay2,f ; The outer loop takes and additional 3 instructions per lap
; * 256 loops
goto OndelayLoop ; (768 3) * 256 = 197376 instructions / 1M instructions per second = 0.197 sec.
; call it a two-tenths of a second.
bcf PORTC,1 ; Turn off LED C0
OffDelayLoop
decfsz Delay1,f ; same delay as above
goto OffDelayLoop
decfsz Delay2,f
goto OffDelayLoop
goto MainLoop ; Do it again...
end
Millä perustein tuo silmukka toimii kuten toimii? Missään ei aseteta Delay1 tai Delay2 muuttujille arvoja.
Muissa esimerkeissä toimitaan muuten vastaavati, mutta silmukkamuuttujille asetetaan arvoja eksplisiittisesti ja ne ovat suht suoraviivaisia ymmärtää.
Minulle on myös epäselvää miten eri rekisterit toimivat, joten kyse voi olla file-rekisterin jostain fiitsöristä mistä en ole tietoinen.
Onko tässä kyse siitä, että muuttujille on varattu yksi tavu, joka alustetaan automaagisesti alussa nollaksi? Tämän jälkeen siitä lähdetään vähentämään yksi kerrallaan kunnes se tulee nollaksi ja pyörähtää ympäri arvoon 255?
Miten tämä toimii?
2
1028
Vastaukset
- Jotakin....
Jep, aivan kuten oletit, eli siihen ympäri pyörimiseen se perustuu. Eli 0 - 1 = 255, 255 - 1 = 254, 254 - 1 = 253, ..., 2 - 1 = 1, 1 - 1 = 0 (kierros loppuu). Tuskin niitä kahta 8-bittistä muuttujaa Delay1 (muistipaikassa 0x20) ja Delay2 (muistipaikassa 0x21) erikseen alustetaan nolliksi, (silloin se pitäisi näkyä koodissa jotenkin, esim. käsky riveinä: clrf Delay1 ja clrf Delay2).
Kyseisissä muistipaikoissa on ensimmäisellä ajokerralla (käynnistyksen jälkeen) se arvo mikä niissä on ohjelman käynnistyksen yhteydessä ollut. Niiden arvo siis riippuu siitä mitä prosessorin muistille käy erilaisissa käynnistys tilanteissa (Power up, Reset, Watchdog reset, tms.). Kyseiset muistipaikat kuitenkin menevät nollaksi kun viive silmukat on vedetty kerran läpi, koska viivesilmukka vähentää kumpaakin muistipaikkaa yhdellä niin kauan kunnes vähentämisen tulos on nolla. Eli ensimmäisen ajokerran jälkeen voidaan olla varmoja, että viive silmukka alkaa siten, että Delay1 ja Delay2:n arvot ovat nollia. Viiveellä kuitenkin ohjataan LED:iä ja jos ensimmäinen viive ei olekaan 0.197s vaan pienempi, niin se tuskin haittaa. Tuo ohjelma vastaa suunnilleen seuraavan kaltaista C ohjelmaa.
unsigned char delay1;
unsigned char delay2;
void inline viive(void)
{
do {
do {
delay1 = delay1 - 1;
} while(delay1 != 0);
delay2 = delay2 - 1;
} while(delay2 != 0);
}
int main()
{
while(1) {
ledOn();
viive();
ledOff();
viive();
}
}- viivesilmukka
Mietinkin, että alustuvatko muuttujat automaagisesti nollaksi ja se tuntui hieman hölmöltä.
Kiitos.
Kohta varmaan palaan, koska en saanut ledejä välkkymään haluamallani tavalla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse664454Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1043727Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083341Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211896Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681893Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871139- 89903
- 49851
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.108834Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774