YLEN TEKSTITYS NORMIN perusta

tärkein syy ongelmiin

Digitaalitekniikan ansiosta katsoja saa televisiostaan enemmän irti. Monissa maissa tekstitystä käytetään tukemaan heikkokuuloisten tv-katselua, jolloin tekstin eri värit kertovat katsojalle, kenen puheenvuoro on menossa.

Suomessa käytössä olevassa DVB-tekstityksessä käytetään mahdollisuuksien mukaan valinnaista tekstitysversiointia (suomen- tai ruotsinkielinen tekstitys). Tämä luo edellytyksiä erityisesti ruotsinkielisen väestön paranevalle palvelulle

http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;2997;8218;952

11

781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy 4000

      ummikkoa jotka eivät suomea oikeasti osaa, heistä asuu yli 90% Ahvenanmaalla joka on täysin ruotsinkielinen tai mitä molotusta sitten onkaan. Vajaan 400: kielivammaisen takia pitää kiusata 5 000 000 ihmistä, tekstitys toimisi muuten kuuroille myös peittotekstinä kuten ennenkin?

    • ruotsalaisille

      on se, että lopetetaan kaikki ruotsinkieliset kotkotukset Ylestä, ja opetetaan ruotsalaisille suomea.

      Miten ne muuten koskaan oppivat kotoutumaan Suomeen?

    • kaataa itsensä!

      YLE teki rohkean päätöksen, kun laittaa Extran tilalle TV1:n poltetuilla teksteillä. Perusteena mm. vammaispalvelujen tukeminen käyttäen edelleenkin ongelmallista DVB-tekstitystä kanavillaan.

      Eli yksi kanava säälistä niille vähintäänkin kymmenille tuhansille tavallisille terveille ihmisille, joilla YLE-teksitys nyt takkuaa?

      Eikö oikea ratkaisu olisi ollut polttaa teksitys kuvaan kaikilla YLE-kanavilla ja laittaa Extran tilalle DVB-tekstitetty YLE1, joka sitten olisi hoitanut ne vähäiset erityisryhmien palvelut?!

      No, maaliskuussa viimeistään tämä päätös on kiireesti pyörrettävä, tosin silloin on valtavan tv-maksukadon takia jo myöhäistä. Järkeä olisi ollut lupa käyttää jo nyt, ennenkuin kaapelissa analoginen välitys loppuu.

      Homma menee metsään. Jungner kertoo (YLE-Uutiset):
      "- Tekstitysongelmiin on kertakaikkiaan saatava ratkaisuja, ja varma tapa on polttaa teksti kiinni kuvaan. Emme kuitenkaan halunneet luopua TV1:n digitestityksen vammais- ja erityispalveluista, joten ainoaksi vaihtoehdoksi jäi lähettää TV1 kahteen kertaan. Siksi Extra sai väistyä tämän poltetulla tekstillä tulevan TV1:n tieltä.

      Jungner myöntää päätöksen kertovan, että tekstitys ei ole edelleenkään toiminut."

    • -guru-

      Kunpa vaan ressukat olisivat kiltisti ottaneet käyttöön teletext-normin mukaisen tekstityksen, niin näitä ongelmia ei nyt olisi.

      Se olisi toiminut oikein, sillä sitä tukevia laitteita oli jo satelliittipuolella käytetty vuosien ajan. Se on toimivaa tekniikkaa ja sen tuki olisi löytynyt silloisista laitteista jo valmiina, ilman että sitä olisi tarvinnut erikseen lisätä YLE:n erityistarpeiden takia.

      Mutta ei; piti ihan väkisin ajaa läpi kokonaan uusi tekstitysnormi! Nyt sitten kansalla on laitteita, joissa teletext-tuki on korvattu DVB-normin teksteillä. Harvalle siitä enää on iloa, että YLE lähettää myös teletext-normin tekstiä. Aivan liian harvassa laitteessa sitä saa toimimaan automaattisesti.

      • Mikä on ongelma ?

        Miten ihmeessä tämä DVB pohjainen tekstitys on niin suuri ongelma ? Sehän toimii kaiketi kuitenkin suurimmassa osassa laitteista ihan moitteettomasti, joten miksi ei toimisi lopuissakin ?

        Tämähän on ollut jo hyvän aikaa tiedossa, että YLE tukeutuu tähän tekstitysmuotoon.


      • mukaan:
        Mikä on ongelma ? kirjoitti:

        Miten ihmeessä tämä DVB pohjainen tekstitys on niin suuri ongelma ? Sehän toimii kaiketi kuitenkin suurimmassa osassa laitteista ihan moitteettomasti, joten miksi ei toimisi lopuissakin ?

        Tämähän on ollut jo hyvän aikaa tiedossa, että YLE tukeutuu tähän tekstitysmuotoon.

        70% :ssa digi-talouksista on ongelmia tekstien kanssa - siis YLE:n tekstien kanssa.


      • Ongelmia ja ei
        mukaan: kirjoitti:

        70% :ssa digi-talouksista on ongelmia tekstien kanssa - siis YLE:n tekstien kanssa.

        Vaikka ongelmia olisi tässä 70 %:ssa digitalouksista - mutta edelleen ihmettelen, että miten nämä laitteet sitten toimivat joissa niitä ongelmia ei ole ??

        Eihän tämä asia ole voinut tulla yllätyksenä - siis se että YLE tukeutuu DVB tekstitykseen ? Eikös sitä ole käytetty digi lähetysten aloituksesta vuodesta 2001 asti ? - onhan näitä ongelmia ollut tässä pari vuotta aikaa ratkoa...


      • se harmi

        että sen alle jää melkoisen iso musta palkki joka peittää kuvaa. Poltetussa tekstissä ja dvb-tekstissä sitä mustaa palkkia ei ole joten ei peitä kuvan alaosaa yhtä pahasti. Sinänsä muuten tuota palkkia lukuunottamatta varmaan ihan toimiva tuo teletext-systeemi.


    • Olisihan melkoisen erikoinen tilanne, että tekstin valintamahdollisuus jätettäisiin pois siksi, että jossain kaukoidässä on tehty kasoittain halvalla toimimattomia sovittia.

      • melkoisen

        erikoinen tilanne että 70% TV:n katsojista, kokee digivehkeet ongelmallisiksi tai peräti risoiksi. Tekstityksen voi hoitaa niinkin että suomi on aina poltettuna streamiin ja ne jotka tarvitsevat käyttävät samanlaista peittotekstiä kuten esimerkiksi maksukanavat, on se niin perkeleen vaikeeta eiks o!


      • ...
        melkoisen kirjoitti:

        erikoinen tilanne että 70% TV:n katsojista, kokee digivehkeet ongelmallisiksi tai peräti risoiksi. Tekstityksen voi hoitaa niinkin että suomi on aina poltettuna streamiin ja ne jotka tarvitsevat käyttävät samanlaista peittotekstiä kuten esimerkiksi maksukanavat, on se niin perkeleen vaikeeta eiks o!

        Ilman muuta Suomi poltettuna kaikilla kanavilla ja vaihtoehtoiset marginaalitekstitykset sitten tarvittaessa DVB:nä. Ihme juttu ettei YLE tätä yksinkertaista asiaa osaa hoitaa kuntoon.

        Tilanne on se että DVB-tekstitysstandardia ei vain saada koskaan täysin toimimaan. Ei riitä että jotkut laitteet toimivat. Kaikkien täytyy toimia tällaisessa perusasiassa ennenkuin voidaan jotain tekniikkaa laajasti soveltaa. Kolmena vuotena kun minulla on useamman boksin käyttökokemusta ei yksikään ole toiminut oikein DVB-tekstien kanssa. Ja silloinkin kun toimivat niin että teksti näkyy niin esim. kovalevyltä kelattaessa tekstitys häipyy. Samoin mikä tahansa käyttöliittymän grafiikka häivyttää tekstin. DVB-tekstitys on p..kaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      208
      1655
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      81
      1110
    3. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      915
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      77
      885
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      86
      812
    6. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      754
    7. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      111
      733
    8. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      117
      628
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      48
      607
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      19
      586
    Aihe