vaha vai öljy...

kettinki

hep ! minulla on honda cbr 1000 vm 93. kinaa siitä kumpaa pitää käyttää ketjuissa. onko tietoo ?

9

2195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ****

      kolme mopoa ja kaikissa oli aluksi vaha. Ihan p...stä.
      Ketjut kuluivat paljon nopeammin (silmin nähden), voitelu onnetonta, vahaa ei saa joka väliin niin tarkkaan kun öljyä. Vaha muuttui aika pikaseen ihan "purukumiksi" (montaa eri merkkiä kokeiltiin)
      Ei enää- ainakaan meidän pyöriin- sitä laiteta, kyllä öljy on aina oljyä.
      Meillekkin aluksi moni (jopa varaosamyyjät) suosittelivat vahaa, mutta omat kokemukset ja kymmenet tuhannet kilometrit puhuivat kyllä puolestaan...
      Mutta ihan miten itse haluat =0)
      Ja joku tähän kuitenkin kommentoi ja on EHDOTTOMASTI vahan kannalla.....

      • zetzet ärrä

        öljy


      • WikaSaki
        zetzet ärrä kirjoitti:

        öljy

        Mä käytän nestemäistä saippuaa(2dl saippuaa 0.5dl olivi öljyä)
        Saippua öljyseoksella ei tarvitse putsata mitenkään ketjuja koska saippuan ominaisuudet tekee sen ja olivi öljy tunkeutuu rasvausta tarvitseviin väleihin.

        Paljon halvempaa kuin vaha tai ketjuspray,Hyvä ketjuspray meinaan maksaa ihan kivasti,eikä se iso pullo itsellä ainakaan kesänyt kovinkaan kauan,3 isoo pulloo tais ainakin mennä tänä kesänä.


    • Vaha kuuluu maalipinnoille ei ketjuihin.

      • VeryFunRide

        ketjuvoiteluaineen tehtävä ei ole pitää takavannetta puhtaana. ---> Öljy, toimii


    • ÄksÄks

      Vaihdelaatikko öljyä.
      Ite käytin vahaa ja toi "purukumi" on ihan hyvä sana sille vahalle.

      Pitkä talvi aikaa puhdistaa ketjut

    • Ehdottomasti

      öljy.

    • Öljy

      Juuri niin että mitä notkeampaa ja useammin käyttää reilusti,sitä parempi ketjuille.

    • mie vuan

      Kokeilin minäkin noita vahoja aikani ja totesin että ei ole ainakaan kiva juttu. Vaikka olin juuri laittanut vahaa ketjuihin, niin silti ne ajaessa kuullostivat kuin niissä ei olisi ollut mitään voiteluainetta. Eli sellainen kohina tai miksi sitä voisi sanoa.
      Itse olen käyttänyt ja hyvänä pitänyt Shellin sprayta ja sitten repsolia. repsolia vaan ei tahdo löytyä mistään, moposportista löytyy, mutta ei sitä kaikkein parasta jota ostin Espanjan reissulla ihan pakon edessä huoltsikalta. Se oli todella hyvän tuntuista, levisi upeasti ja muuttui sitten ikäänkuin vaseliiniksi ja aika paksuksi sellaiseksi ja pysyi aika hyvin kiinni.
      Täältä ostettu haisee vaihdelaatikkoöljylle ja voitelee kyllä ihan hyvin, mutta on vetisempää ja lentää herkemmin pois. En sit tiedä mitä se oli mitä ostin silloin, mutta on harmi, että sitä ei löydy täältä. Olen lisäksi käyttänyt vuoronperään noita aineita, eli välillä vähän ohuempaa (muistaakseni nyt on motulia) ja sitten paksumpaa esim. repsolia tai sitten jotain jonka merkki pitäs varmistaa katsomalla kaapista. Näillä eväillä ja pitämällä ketjun tarpeeksi löysällä (yleensä ketju kiristetään liian tiukkaan) olen ajanut esim. XX:llä 40tkm samalla setillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      136
      5086
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      70
      3510
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      106
      3386
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      48
      2702
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      34
      2346
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      116
      1671
    7. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      359
      1192
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1156
    9. 49
      892
    10. PrimeTimen kaikkitietävä yli-ihminen taas superasiallisena

      Joku mistään mitään tietämätön antaa täysin vääriä ohjeita ihmisille. Onneksi maailmanhistorian ylivoimaisin yleisnero k
      Ähtäri
      59
      725
    Aihe