Missä pokkarissa tai superzoomissa olisi laajakuva joka olisi geometrialtaan ok? Kuvailen paljon rakennuksia ja katuperspektiivejä.
Laajakuvapokkari?
5
515
Vastaukset
- <|:-)
osta järkkäri.
Mikäli kuvailet paljon rakennuksia ja katuperpektiivejä tarvitset järkkärin ja siihen ns. arkkitehtuuri opiskan. Näissä arkkitehtuuri opiskoissa on mahdollista korjata perspektiivin vaikutus pois. Tälläinen kakkula tietysti maksaa paljon.
- muita ei oo
Tuossa on hyvä eli GRD II taikka sitten GX100, ei täydellinen mutta paras mitä tällä hetkellä löytyy. Super zoomeista FZ18 on jees, mutta ei sekään nyt ole varmaan niin hyvä mitä ajattelit. Tutustu dpreview.com.
- RReiska
Hankkimalla hyvänlaatuisen digikameran normaalin laajakuvaisella objektiivilla ja tekemällä perspektiivi- sun muut vääristymäkorjaukset Photoshopilla tai PaintShopProlla selviää pitkälle. Kameran ei tarvitse olla digijärkkäri.
Ehdotettu dpreview.com on hyvä paikka tutustua digikameratarjontaan. Jos ei kieli maistu, niin kuviakin katselemalla saa paljon tietoa.
- YrjöJurri
Kun kuvataan rakennuksia on turha leikkiä pokkareilla, jos kuvilla on jotain merkitystä. Tässä halvin käyttökelpoinen ratkaisu, joka muodostuu Canon EOS 400D rungosta ja Tokina AF 12-24mm f/4 laajakulmasta. Canonin kenno on hyvä, päiväkuvauksissa se ei häpeä kuvien laadussa ammattirunkoja. Tokina sopii yleislaajakulmaksi mainiosti, se vastaa 20~40mm lasia kinokoossa. Sen muotovääristymä on 12mm polttovälillä vähän päälle 1% ja 24mm 0,6%. Siinö on hyvät värit, piirto ja kontrasti. Se vähän arka vastavalolle (CA) joissakin kulmissa kuten muutkin Tokinat, mutta se on yleistä näissä laajakulmissa eikä se käytänössä haittaa kun sen tietää ja varoo. Nämä uudet Tokinat ovat selvästi mekaanisesti tukevampia kun esim. Sigma tai Tamron ja silti samoissa hinnoissa. Tästä vermeet ja vielä ostat jalusta mukaan kyllä näillä pärjää vähän vaativimmissakin kuvauksissa…....kunnon välineiden hankinta ei koskaan kaduta.
Canon EOS 400D - 10.1mp digijärjestelmäkamera,
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=20537
Tokina AF 12-24mm f/4 AT-X Pro DX (Canon)
http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/tokina_1224_4/index.htm
Tokina AT-X 124 AF Pro DX 12-24mm F/4 Canon.
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=17130
Tokina AT-X 124 AF Pro DX 12-24mm
http://www.objektiivi.info/objektiivit_info.php?oid=289
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101064
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82804Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat262586Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede15563- 65531
- 92499
- 26492
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 47427
- 30416