Pitkät työmatkat on koettu ongelmaksi metsäkonetöissä.Kertokaa metsäkoneenkuljettajat kuinka pitkät työmatkat teillä on,ja kuinka paljon käytätte aikaa työmatkaan.(matka yhteensuuntaan ja aika minkä käytätte päivässä)
Vastaukset 12
- matka on
paras matka oli 25km edestakaisin mut kyl 240km on ajettu.
- .....
Tunnin verran menee keskimäärin työmatkaan näin talvella... Siis aamulla tunti ja illalla tunti...
- Sieltä?
..... kirjoitti:
Tunnin verran menee keskimäärin työmatkaan näin talvella... Siis aamulla tunti ja illalla tunti...
Onpa sitä siinäkin ,tunti aamulla ja illalla pelkkiin matkoihin ja sitten vielä se 12h-työtä ynnä muut halli kierrokset yms.päälle.
Tule helposti se 14h ja ylikin.Ja työajan seurannan mukaan palkka maksetaan (seuranta koneessa)jokainen voi laskea ja miettiä paljonko tekee kk.ssa ilmaista työtä ja kaikenlisäksi alipalkattuna! - motoilija1
Sieltä? kirjoitti:
Onpa sitä siinäkin ,tunti aamulla ja illalla pelkkiin matkoihin ja sitten vielä se 12h-työtä ynnä muut halli kierrokset yms.päälle.
Tule helposti se 14h ja ylikin.Ja työajan seurannan mukaan palkka maksetaan (seuranta koneessa)jokainen voi laskea ja miettiä paljonko tekee kk.ssa ilmaista työtä ja kaikenlisäksi alipalkattuna!mitä ihmettä porukka valittaa alipalkatusta hommasta . ei saa olla niin tyhmä ja alkaa tekemää alipalkattua hommaa vai eikö muuta osaa tehä..
- kovakonemies
Sieltä? kirjoitti:
Onpa sitä siinäkin ,tunti aamulla ja illalla pelkkiin matkoihin ja sitten vielä se 12h-työtä ynnä muut halli kierrokset yms.päälle.
Tule helposti se 14h ja ylikin.Ja työajan seurannan mukaan palkka maksetaan (seuranta koneessa)jokainen voi laskea ja miettiä paljonko tekee kk.ssa ilmaista työtä ja kaikenlisäksi alipalkattuna!ai, ettäs talkoilla osia ajat-> kyl minä ainaki oon tunnit ylös laittanu, jos osia etitään..
- ootte valinnut
Ryteikkönne työmaaksi,mitä sitä valittamaan. Kyllähän sen tietää jo lähtiessä,ettei "pölkkypääpekan" hommat oo samankunnan alueella.
- motoilija.1
tääläpäin ajetaan aamuin ehtoin ja päivällä kuskienkanssa ristiin kun ei voi samassa kunnassa samankunnan työmiehet olla töissä vaan naapurikuntaa pitää mennä ja sit toiseltapuolen kuntaa tulee tänne meinkuntaa ajelemaan .
onkohan tämäkin jotain alueurakoitsijoitten sovittuja juttui..
- työnsankari
Työmatkat n.30-80km.Ja jos on teräketjuöljyn vientiä metsään niin tunnithan alkaa juosta heti kun lähen hallilta ja sama illalla.Työaika koneella on 7,5 tuntia/pv mutta palkka tulee 9 tai 10 tunnilta.Riippuu onko polttoaineen vientiä metsään tai tarviiko käydä hallilta letku tms. hiluxin lavalle..Eli työmatkoja ei tarvitse kulkea ilmaiseksi!!!!
- että vielä
nykyään jotkut ajavat firman hiluxseja pitkin syrjä- ja mettäteitä vapaa-aikanaan, siis ilman palkkaa. Itse siirryin jo viimevuosituhannen puolella siihen että työaika alkaa kun saavun hallille ja päättyy kun poistun päivän päätteeksi hallilta. Ei tarvitse ajaa kuin rallikuskit, vaan kuin muutkin normaalit tienkäyttäjät, nopeusrajoituksien mukaan ja työpäivä on säännöllinen, voi muut menemiset sopia ja suunnitella etukäteen.
- asiallisesti
Matkat siis palkallisena!!!
Minä olen JOUTUNUT ajamaan kaiket matkat palkattomana.
Pahimmillaan reilusti yli kahen tunnin matkoja yhteensuuntaan,siis yli neljä tuntia palkatta.
Tämä on totta.
Mikä on käytäntö alalla?
Olen vasta aloittelija...
- puosta
saahan kilometreista korvauksen .........parempi kun tuntipalkka kuskilla jos pitka ajomatka...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65998
- 69742
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️40706- 145692
- 72656
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37645SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve46643- 43570
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112535Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)71524Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k189522Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19520Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18471Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62406Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail105393- 46392
- 52383
- 17382
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline101375YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22358