Vartijaimusolmuketutkimus?

Eli kertokaas vielä millanen se on?
Kun mitään tarkempaa tietoa ei ole annettu.
Onko se joku kuvaus?vai onko se kivulias toimenpide?

Voi ressi.:)
52852
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tutkimus tämä vartijaimusolmuke kuvaus, iho puudutetaan jonka jälkeen läääri pistää varjoaineen, jinka tarkoitus on paikantaa vartijat. Odottelet 3-4 tuntia ,sitten kuvataan jolloin samanaikaisesti lääkäri piirtää pisteet ihoosi missä vartijaimusolmukkeesi sijaitsee. Toimenpide ei satu, tosin aikaa siinä tuhrautuu kun pitää odotella varjoaineen kulkeutumista.

Äänestä
  • paljon kirjoitusvirheitä, pitäisi hankkia jo silmälasit vaan kun sitäkin on yrittänyt vetkuttaa edemmäs.

    Äänestä

  • Aloittaja

    marliisi54 kirjoitti:

    paljon kirjoitusvirheitä, pitäisi hankkia jo silmälasit vaan kun sitäkin on yrittänyt vetkuttaa edemmäs.

    Hyvin vielä selvän sai, ei etes tuottanut tuskia;)
    Ja kirjoitusvirheethän ovat osa persoonallisuutta, kuten käsialakin että ne ei siis haittaa.

    Mutta kiva kuulla että voin helpottunein mielin mennä kuvaukseen...

    Tattis.

    Äänestä

Vartijaimusolmukkeen paikannus voidaan tehdä myös lievästi radioaktiivisella merkkiaineella (isotooppi), joka kulkeutuu imusuoniston kautta vartijaimusolmukkeeseen. Tämä imusolmuke merkitään iholle ja gammakameralla kuvattuihin kuviin, joista lääkäri saa lisäinfoa leikkausta varten. Tutkimus ei ole kivulias ja yksilöllisesti aineen kulkeutumiseen kuluu 10 minuutista tuntiin.
Älä ota ressiä tästä asiasta. :-)

Äänestä

mustia pampuloita imusolmukkeiden merkiksi...siis minulta itseltä poistettiin ihosyövän takia nivusesta imusolmukkeita ja lääkäri piirteli mustalla tussilla nivuseen imusolmukkeiden paikat. Itsestä tutkimus oli vähän outo, ei muuten, mutta kutitti hirveästi kun lääkäri piirteli tussilla maatessani siinä kuvauspöydällä. Yritin pidätellä hihitystä koska eihän sinne joutuminen nyt naurunasia ole:D Mutta ei siis sattunut;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eveliina.kiviaho kirjoitti:

Eli kertokaas vielä millanen se on?
Kun mitään tarkempaa tietoa ei ole annettu.
Onko se joku kuvaus?vai onko se kivulias toimenpide?

Voi ressi.:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu