Alkoholia mukaan

Suomesta

Onko sallittua viedä koneeseen esim. viinapullo täältä suomesta ? Ajatellen niin että korkkaisi esim. paikanpäällä, hotellissa pikkusesti hömpsyttelisi, kun paikalliset viinakset vähän mietityttää ja niiden saanti. Kellään kokemuksia ? Eli suomalaisittain ehtoommalla voisi vähän "pohjia" ottaa ennenkun lähtee katsomaan yöelämää...tuttu ja turvallinen kossupullo olisi niiiin turvallinen kaveri matkassa mukana ;)

5

1534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tax Free

      Oletko koskaan kuullut paikasta nimeltä Tax Free- myymälä...

      mitähän luulet sieltä ostettavan??
      ja mihin ne tuliaiset viedään kulloinkin??

    • Viinaksia

      Ruumaan menevään matkalaukkuun voit pakata litran kossua tai vaihtoehtoisesti ostaa lentokentältä, jolloin viet pullosi käsimatkatavaroissa.
      Paikallisesta Taxfree-myymälästä saat ostaa 3 pulloa alkoholia 48 tunnin kuluessa saapumisestasi.
      Myymälässä suht edulliset hinnat litra Ballaintines-viskiä ja 2 kartonkia Karelia-merkkistä tupakkaa (aivan poltettavaa) yhteensä 18 euroa.

      • ...

        Kiitokset vastauksesta..


      • sharm
        ... kirjoitti:

        Kiitokset vastauksesta..

        kyllä ihan sieltäkin, ainakin sharm el sheikissä oli ihan paikallinen "alko" missä juomia laidasta laitaan..luulisi muissakin turistipaikoissa olevan. ja tässä vielä ollaan vaikka niitä juotiin ihan urakalla =)


    • Ei täällä kyllä viinansaantiongelmaa ole :-) Paikallisia on, kuten joku totesi, mutta itse en niitä raakana juo, maistuvat pahalle. Kirkasta voi kyllä johonkin sekoittaa. Tax free myös jo mainittiin ja kun korruptoitunut maa on, niin tax free kyllä toimii muulloinkin kuin 48 tuntia maahantulosta. Tosin ei niin että marssit sisään ja ostat, vaan pitää tuntea oikeat henkilöt...mikä ei vaadi täällä hirveästi. Pienellä rahalla saa kaikkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5973
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3734
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2121
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1458
    Aihe