Hei!
Osaako joku auttaa ongelmassani.. jostain tuntemattomasta syystä openofficen tekstinkäsittelyohjelmassani on erikoinen ongelma.. elikkäs kun kopioin netistä tekstiä tekstinkäsittelyohjelmaan.. teksti alkaa n. 1 cm tekstialueen ulkopuolelta vasemmassa laidassa.. Miten ihmeessä saan sen normaaliin kohtaan?
Sivun vasemmassa laidassa on myös "laatikko" jossa on taulukon muokkausta koskevia juttuja. En ole tehnyt mitään taulukkoa, vaan kopioin ihan normaalia tekstiä. Tuntikausia olen tapellut tuon ongelmani kanssa ja en saa sitä pois. Vaikka valitsen tekstiasiakirja, siitä huolimattakin tuo ongelma pysyy. Joudunko lataamaan ohjelman uudelleen?
Kiitos jos joku osaa auttaa!
Teksti alueen ulkopuolella
5
703
Vastaukset
- Poro1
todennäköisesti se teksti siellä netissä on taulukossa ja olet kopioinut vaihtoehdolla "valitse kaikki ja kopioi"...
Valitse tuotu teksti (siis se joka on taulukossa) ja klikkaa ylhäältä:
taulukko -> muunna -> taulukko tekstiksi.
Toinen vaihtoehto mitä voisi koekilla on, että valitset kaiken tuodun tekstin ja sitten klikkaat hiiren oikealla napilla ja valitset "oletusmuotoilu" jolloin tekstin pitäisi mennä oletusmuotoilu tilaan, eli mitkä ovat asetukset (fontti, koko, väri, jne.)
:)
viisaammat kertokoot paremmin... - juhakorkeapudas
Vaikka valitsit ja kopioisit pelkkään tekstiä nettisivuilta, teksti saattaa olla taulukossa, joka sitten tulee mukana tekstinkäsittelyohjelmaan. Samoin käy muotoilujen yms. määritysten.
Jos Poron antamien neuvojen lisäksi voit liittää tekstin ensin Muistioon ja kopioida se sieltä uudelleen Writeriin. Tällöin tekstin muotoilut ja taulukot häviävät ja jäljelle jää pelkkä teksti. - Pepsi
Tässä on esimerkki http://i258.photobucket.com/albums/hh251/foorumikuvat_2/openOfficeteksti.jpg minkälainen ongelma on ja en saanut niitä korjattua noilla ohjeilla.
Eilen päivällä ohjelma toimi vielä hyvin, mutta illalla kun yritin tekstiä tallentaa, ei enää toiminut. Jos kopioin esim. sähköpostin, ruudulle tulee valtava määrä pieniä laatikoita, mitä ei ennen eilen iltaa tullut. Niitä ei saa pois.
Sama koskee sitä, että kun kopioitava teksti ei mahdu yhdelle sivulle, vaan esim. vaatii kaksi sivua, ohjelma tekee 3 sivua, ensimmäinen jää kokonaan tyhjäksi, toiselle tulee tekstin alkuosa ja tekstin loppu jää "piiloon". Myös tuo toimi eilen normaalisti päivällä, illalla enää ei.
Latasin OpenOfficen jo uudelleen koneelleni, mutta samat ongelmat jatkuvat yhä.Nettisivuilta (ja HTML-muotoilluista sähköpostiviesteistä) kannattaa teksti liittää OpenOfficeen Muokkaa -> Liitä määräten -komennolla. Valitse Valinta-lootasta Muotoilematon teksti, silloin HTML-muotoilut jätetään huomiotta ja käytetään OpenOfficen oletusmuotoilua ja kaikki toimii hienosti.
- Tuollaisessa
Tapauksessa riittää, että ottaa työntää hiirellä oikeisiin mittoihin.
Vedä ensin harmaasta alaviivasta alaspäin, että tekstille tulee kapenemistilaa.
Toimii, jos on kyse siitä, miltä näyttää, eli taulukkoon laitetusta tekstistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän512695Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h942341Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on61701En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa541220Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.2811093On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi701066- 17930
- 71914
Ikävä edelleen sinua
Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja21820Sekaisin ihastuksesta
Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m55773