Koiraohjaajista on kova pula

Koiraohjaaja

”Puolustusvoimat toivoo saavansa enemmän innokkaita koiraohjaajia ja etenkin sellaisia, jotka varusmiespalvelun jälkeen olisivat koiraihmisiä myös reservissä ja säilyttäisivät taitonsa”, Petteri Halme sanoo. Halme toimii sotakoiraosaston johtajana Niinisalossa.

11

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koirankoulutttaja

      eli loput voi sitten lukee jutusta:

      www.hauva.com

      • kun voit nauttia harrastuks...

        osaavien normaalimiesten kanssa.


    • pitäisi satsata miehiin

      jotka arvostava todellista koulutusta eikä makkarakoulutuksen antamaa harhaa tottelevaisuudesta.

    • Petterille,leskiselle ja taskuravulle terkkuja toni-1/97holle/hilla ja se vitun jokke!

      • Ite mie! ne oli hyviä äijjiä.kaikista paskoin oli meijjän kapteeni kimmo t.kakkashousuun kerran!!!


    • 6+13

      http://www.hauva.com/node/3520

      Hauvakoulu: Onko tämä mahdollisesti paimennusviettiä vai silkkaa komentelua?
      Ke, 01/06/2011 - 08:16
      Koiramme tulee välillä eteen haukkumaan kun sen päästää lenkillä vapaaksi.
      Välillä se yrittää ottaa jopa kengästä kiinni hampaillaan.
      Koiran rotu: sekarotuinen (ei tietoa roduista, n. 5,5kg,) Koiran ikä: 13 kk

      Kysymys:
      Koiramme tulee välillä eteen haukkumaan kun sen päästää lenkillä vapaaksi.
      Välillä se yrittää ottaa jopa kengästä kiinni hampaillaan. Onko tämä mahdollisesti paimennusviettiä vai silkkaa komentelua? Miten tästä pääsee eroon? Koira käyttäytyy muuten hyvin vapaana ollessaan. Sisällä olemme käyttäneet suihkepulloa tuohon.

      Vastaus:
      Komentelua. En pysty näin netin välityksellä varmaksi sanomaan, mutta kuulostaa siltä, että joko teillä on koiran mielestä tylsää vaikka se saakin olla vapaana. Koira voi olla väsynyt ja ylikierroksilla haukkuu ja näykkii. Saattaa myös johtua siitä, että olet joskus mahdollisesti tehnyt niin kuin koira haluaa kun se näin käyttäytyy ja olet vahvistanut koiran ei-toivottua käyttäytymistä.

      Ja kun roduista ei ole tietoa enkä tiedä minkä näköinen monirotuisenne on, niin paha sanoa, tuo paino ei anna mitään osviittaa mahdollisista roduista.

      Tee niin, että päästäessäsi sen vapaaksi, jätä sille pitkä liina kaulapantaan kiinni, kevyt ettei se kauheasti tunnu. Oman taluttimen otat irti ja teet saman "rituaalin" kuin aina kun päästät sen vapaaksi hihnasta. Koiralle jää pitkä "turvaliina" kiinni kaulapantaan. Kun koira aloittaa haukkumisen sinulle tai näykkii sinua, otat koiran kiinni, laitat sen hihnaan ja poistut kokonaan metsästä. Miksi suosittelen turvaliinaa?
      Vaikka koirasi tulisi kauniisti kutsusta luokse, se toistojen perästä yhdistää haukkumisen kiinni joutumiseen ja saattaa välttää kiinni joutumista pelleilemällä, turvaliinalla pystyt tarvittaessa tämän estämään.

      Voit kokeilla myös:
      Kun se haukkuu sinulle, tai näykkii sinua ja jos luoksetulossa ei ole mitään ongelmia, mitään sanomatta käännyt toiseen suuntaan katsomattakaan koiraasi. Tällöin koira menee hämilleen ja lähtee ihmeissään seuraamaan sinua. Palkitse kehuilla ja välillä myös herkuilla, kun se käyttäytyy lenkillä niin kuin haluat sen käyttäytyvän (ei hauku sinulle eikä pure sinua).

      Jenni Siikanen
      Koirakoulu Silkkitassu

      ---


      Kirjoittanut Tuntematon käyttäjä (ei varmistettu) To, 02/06/2011 - 20:41.
      "Kysymys:
      Koiramme tulee välillä eteen haukkumaan kun sen päästää lenkillä vapaaksi.
      Välillä se yrittää ottaa jopa kengästä kiinni hampaillaan. Onko tämä mahdollisesti paimennusviettiä vai silkkaa komentelua? Miten tästä pääsee eroon? Koira käyttäytyy muuten hyvin vapaana ollessaan. Sisällä olemme käyttäneet suihkepulloa tuohon."
      Vastaus kysymykseesi; Kyseessä on murkkuikäisen koirasi komenteluyritys. Ko. käytöksestä pääset eroon vahvistamalla johtajuuttasi eli kerrot koiralle KOIRAN KIELELLÄ, ettet suvaitse moista käytöstä enempää. Kannattaa ottaa yhteyttä esim. palveluskoiraliittoon (www.palveluskoiraliitto.fi), josta löydettävissä asiantuntevia neuvoja koskien koirasi jatkokoulutusta.


      "Kysymys:
      Koiramme tulee välillä eteen haukkumaan kun sen päästää lenkillä vapaaksi.
      Välillä se yrittää ottaa jopa kengästä kiinni hampaillaan. Onko tämä mahdollisesti paimennusviettiä vai silkkaa komentelua? Miten tästä pääsee eroon? Koira käyttäytyy muuten hyvin vapaana ollessaan. Sisällä olemme käyttäneet suihkepulloa tuohon."

      Vastaus kysymykseesi; Kyseessä on murkkuikäisen koirasi komenteluyritys. Ko. käytöksestä pääset eroon vahvistamalla johtajuuttasi eli kerrot koiralle KOIRAN KIELELLÄ, ettet suvaitse moista käytöstä enempää. Kannattaa ottaa yhteyttä esim. palveluskoiraliittoon (www.palveluskoiraliitto.fi), josta löydettävissä asiantuntevia neuvoja koskien koirasi jatkokoulutusta.

      Hyvää kesää.

    • Ellääkki

      Halme johtajana! Jos olis jääny siviiliin niin olis varmaan pullakuski. Mut näin intissä edetään...

    • verovapaa

      Löytyykö puolustusvoimien palveluksessa toimivilta henkilöiltä mitään sukutaustaa koiranohjauksellisissa kysymyksissä? Voisko esim. ajatella ottaa yhteyttä tuonlaiseen nimimerkkiin kuin Flick?

      • repikääsiitä

        Kannatan. Taustaa todella löytyy viime vuosisadan puolestavälistä alkaen vähintään.


    • koirankoulutusta

      onkohan jo koulutusmetodit muuttunut siitä, kun Niinisalossa ennen "virvottiin" koiria tottelevaisiksi ja kenttäpuhelimella vielä kaupanpäälle vähän sähköä palleihin...niin ja naurettiin, kun koira huutaa tuskassa...itse tämän nähneenä...

    • VääpeliSotakoira

      Joka eniten pokkuroi ja hokee, "kyllä herra, kyllä herra" , se etenee urallaan. KIeli pitkällä ja ruskeana!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      80
      1965
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1270
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe