http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/arkistot/rikos/2008/01/600887
Minullekin yritettiin tarjota tuollaista seteliä. Enpä kyllä epäillyt huijausta, mutta onneksi ei ollut kolikoita.
Minullekin yritettiin tarjota tuollaista seteliä. Enpä kyllä epäillyt huijausta, mutta onneksi ei ollut kolikoita.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jo'o muuten ei tuu rikkaaksi,kai ton verran sinäkin tiedät.
Terveisin. Bisnes mies.
Kai kerroit poliisille vihjeesi, kuten jutussa mainittiin. PS. Bisnes mies, että tuolla edellä mainitsemallanikin tavalla voi kerätä rahaa... ;)
No joo, mut siis jos tietää niin toki kannattaa edistää poliisien työtä ja yhteiskunnan toimivuutta.
asiaaa, koska porukka tajuaa alkaa tulostamaan niitä 200€ seteleitä, koulupoikia ei varmaan epäiltäisi jos he maksaisivat karkki ja limu ostoksensa 200 ekun setelil :)
Luin jostain että useimmissa tulostimissa on joku asetus joka estää setelien oikeankokoisen tulostamisen. Kokeilin huvikseni tulostaa muutaman setelin omalla tulostimellani mutta eipä onnistunut. Scannasin setelin molemmin puolin ja tallennin tiedostoon. Kun yritin tulostaa niin ei onnistunut oikean kokoisena. Epson merkkinen on tulostin ja ei sovellu väärentäjille ainakaan tämä tulostin.
Eipä riitä tulostimissa älyä tunnistaa mitä niillä kulloinkin tulostetaan. Kokeileppa samaa jollain muulla, vaikka CD/DVD kotelon läpyskällä jostain leffasta (tai itseasiassa ihan mitä tahansa originaalia), scannaus tulostus täsmälleen samankokoiseksi tuskin onnistuu ihan kerralla. Itselläni on ollut tähänmennessä 3 tulostinta 2 eri merkkiä ja esim CD levyn etiketin tulostus oikeankokoiseksi on kaikilla vaatinut vähän haeskelua oikeile asetuksille, vaikka ohjelmassa laitat asetukseksi jonkun tietyn koon milleinä niin lopputulos tuskin on täsmälleen oikea vaan sitä pitää koetulosteilla hakea vähän.
Ihan piruuttani kokeilin epsonin scannerilla ja samsungin (halvalla) värilaserilla viiden euron seteliä, kolmas tulostus osui puolen millin sisälle oikeasta koosta molempiin suuntiin... neljännen olisi jo saanut täsmälleen oikean kokoiseksi. Onneksi nykytulostimet eivät osaa tulostaa sitä hologrammia.....
kokeillu ja aika hemmetin monta yritystä tarvittiin saatika sitten saada se tulostettua molemmin puolin samalle kohtaa. Toi hologrammi juttu onkin sitten ammattisalaisuus kuinka se saadaan seteliin. Myöskin paperia tarvii kastella jo kaulia sileäksi joten ei oo tää väärentäjän hommakaan helppoa. Melkein enemmän tienais kun menis oikeisiin töihin.
Jos poliisi ei saa kiinni pikkupoikia jotka monistaaa tulostimella jotain A4 seteleitä, ni jo on asiat perseellään.
Tuskin ne on mitään A4 kokoisia seteleitä. Jollain tavalla ne vain on saatu oikean kokoisiksi.
No se oliki sellanen vähä väritetty juttu ju eivät saa tällasii pikkupoikii kiinne! :)
Meillä koulussa kerrottiin tuo, että kun joskus aikoinaan oli harrastettu "rahan pesua", niin kopioituja seteleitä rypisteltiin, jotta niistä saataisiin aidomman näköisiä.
Täytyy olla kyllä päässä jotain vikaa, kun tuollaista tekee. Ei kukaan täysjärkinen rupea KOPIOIMAAN seteleitä! Säälittävää, ei voi muuta kuin nauraa räkäiset naurut niille, jotka ovat alentuneet moiseen!!
sitä rahnaa pitää tehrä kun muuten on niin huonot liksat.
ja muuten ei pääse valaamiiseen pöytään ruokkoo syömmään.
töihin ja tienaa sulle rahaa, rehellisesti
ai töihinkö kahohan kun mie eläkkeellä ja sie orvanpyörässä siinon vissi ero.
heh.
tässä näkee miten yhteiskunta menee heikommaksi koko ajan.. nuort yrittää tehdä rahaa kun sitä ei vanhemmilta enää saa.. oikein pojat, jatkakaa samaan malliin.. mutta, älkää jääkö kiinni! rahaa on tehtävä, ei työtä tekemällä rikastu..... ja lama on edessä!!! rosvot pärjää aina=)))
Pojat ovat tänään maksaneet "piikkejään"...ja vitosilla..prkl..
kyllä on seko päitä kakaroita
Vain syntyperäinen lahtelainen voi olla niin tyhmä ettei erota oikeaa vitosta monistetusta.
Kerran eräs lahtelainen yritti maksaa monopolisetelillä savolaisella nakkarilla. Poitsu sai räkänaurut päälle ja joku muksautti kaveria leukaan.