Finnmatkojen retkistä

kyselisin

Sivuilla lukee 'Varaa retki lomakohteessa' alla

Päiväretki Luxoriin

Aikainen lähtö bussilla, ajamme n. 300 km aavikon läpi Luxoriin. Vierailemme Karnakin temppelissä ja lounaan jälkeen käymme kuningatar Hatshepsutsin kuolintemppelissä, Memnonin patsailla ja Kuninkaiden laaksossa. Hinta n. 85 e, lapset n. 54 e sis. lounaan. (Hinta lentäen n. 164 e, lapset n. 118 e.) Englanninkielinen opastus.

ja


Päiväretki Kairoon

Kokopäiväretki Egyptin pääkaupunkiin Kairoon. Opastettu kierros Egyptiläisessä museossa, jossa on 150 000 antiikin aikaista hautalöytöä, mm. Tutankhamonin kultainen kuolinnaamio. Sitten jatkamme kuuluisille Gizan pyramideille ja Sfinksille. Ennen paluumatkaa ehdimme vielä tehdä ostoksia basaareissa. Hinta n. 95 e, lapset n. 56 e sis. lounaan ja sisäänpääsymaksut. (Hinta lentäen n. 259 e, lapset n. 216 e.) Englanninkielinen opastus.


Siis onko nämä finnmatkojen järjestämiä retkiä? Onko joku ollut ja jos on niin minkälaisia nämä ovat? Onko liian rankkaa käydä molemmissa viikon reissulla?

10

2610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahdollisille

      retkille ja kv-retkille, jos saat selville etukäteen; jos yövyt hotellissa, voit kirjoittaa sinne ja kysyä välittävätkö he retkiä ja millä hinnalla, esim.

      Tai no, mitä kukin matkaltaan hakee.

    • Olin vuonna 2005 Hurgadassa ja kävin päivän retkellä Kairossa. Paljon sai istua linja-autossa, matkaa Hurghadasta Kairoon on noin 600 km suuntaansa, mutta kyllä kannatti. Nähtiin kaikki tärkeät nähtävyydet, Byramiidit, Egyptiläinen museo ja aikaa jäi vielä pari tuntia basaari alueela tehdä ostoksia. Opastus oli Englanniksi ja retki oli kansainvälinen, olin ainut Suomalainen mutta hyvin pärjäsin huonolla Englannin kielelläni. Ostin retkeni Finnmatkoilta. Jos jaksaa ja viitsii istua linja-autossa, niin kyllä ne voi molemmatkin retket tehdä, itse en varmaan jaksaisi, kun en osaa nukkua autossa.

    • paikall. matkatstosta edull...

      Eivät ole Finnmatkojen omia retkiä, vaan ns. kansainvälisiä retkiä.
      Retket kannattaa ostaa paikan päältä matkatoimistosta: hinta on murto-osan. Esim. 2 aik. ja 2 kouluik. lasta kolme vuotta sitten olimme Kairossa 2 pvää (yöpyminen hotellista, josta ikkunasta näki Pyramidien valoshown), hinta kaikilta yhteensä n. 200e. Matka oli samanlainen kuin nämä Finnmatkojen mainostamat, samat kohteet.

      Luxorissa myös "omalla" retkellä. Karnakit ja Niilit nähtiin, mutta hinta oli vain n. 25e/hlö kaksi vuotta sitten.

      • she

        myös me olemme ostaneet retket aina paikallisilta, ja eipä ole ollut valittamista. Itse olimme reilu vuosi sitte Kairossa paikallisen toimiston kautta, ja ilmeisesti olimme samassa hotellissa kuin tekin, koska se pyramidien valoshow oli kyllä aivan upea. Paikan päältä (Kairossa) ostimme retken Niilin risteilylle, joka sisälsi illallisen juomineen, ja retken vanhan Kairon puolelle - eikä hinta kyllä huimannut päätä. Voin suositella!


    • kiha

      Joulukuussa olimme Hurghadassa ja kävimme Kairon 1 pv retkellä Tjäreborgin järjestämänä. Oli hinnakkaampi kuin paikallisten järjestämät mutta
      opas oli suomalainen ja tosi hyvä! En olisi jaksanut lapsille tulkata englannista sitä huimaa tietomäärää jota saimme.Bussi oli hyvä myös, mitä ei aina paikallisten järjestämillä ole.

      • retkeilijähetkeilijä

        Ainahan ei suomalaista opasta ole, koska retket ovat kansainvälisiä. Meille ei luvattu suomalaista opasta.

        Egyptissä on laki, jonka mukaan muut kuin yliopistoll. tutkinnon egyptologiassa suorittaneet eivät saa opastaa kohteilla. Teilläkin varmasti oli paikallisopas mukana? Tai sitten sattui tosi hyvä säkä :)

        Omat koululaislapset ymmärsivät sen, mitä opas englanniksi puhui. Jos jotain eivät ymmärtäneet, ei ole väliksikään. Kuinka moni meistä aikuisista muistaa kaiken, mitä esim. alle kouluikäisenä on museoissa kerrottu? Suurin anti on lapselle tajuta, että elämää on ollut 4500 vuotta sitten.


      • kiha
        retkeilijähetkeilijä kirjoitti:

        Ainahan ei suomalaista opasta ole, koska retket ovat kansainvälisiä. Meille ei luvattu suomalaista opasta.

        Egyptissä on laki, jonka mukaan muut kuin yliopistoll. tutkinnon egyptologiassa suorittaneet eivät saa opastaa kohteilla. Teilläkin varmasti oli paikallisopas mukana? Tai sitten sattui tosi hyvä säkä :)

        Omat koululaislapset ymmärsivät sen, mitä opas englanniksi puhui. Jos jotain eivät ymmärtäneet, ei ole väliksikään. Kuinka moni meistä aikuisista muistaa kaiken, mitä esim. alle kouluikäisenä on museoissa kerrottu? Suurin anti on lapselle tajuta, että elämää on ollut 4500 vuotta sitten.

        Joo oli paikallinen opas mukana, turvallisesti "takavasemmalla"...Matkanjärjestäjän retkiohjelma kertoo tarkkaan onko suomalainen / kans.väl./ nordic /enlantilainen retki kyseessä. Varatessa voi vielä oppaalta varmistaa. Juu ja järjestivät hotellilta meille aamiaiseväät mukaan ja poistullessa hotellin ravintolassa oli päivystys meitä varten, puolihoito kun meillä oli. Nyyh, kaikkiaan on Egyptiin ikävä!


      • mukaan
        kiha kirjoitti:

        Joo oli paikallinen opas mukana, turvallisesti "takavasemmalla"...Matkanjärjestäjän retkiohjelma kertoo tarkkaan onko suomalainen / kans.väl./ nordic /enlantilainen retki kyseessä. Varatessa voi vielä oppaalta varmistaa. Juu ja järjestivät hotellilta meille aamiaiseväät mukaan ja poistullessa hotellin ravintolassa oli päivystys meitä varten, puolihoito kun meillä oli. Nyyh, kaikkiaan on Egyptiin ikävä!

        Aamiaisen mukaan saa kuka tahansa, joka osaa sen respasta edellisenä päivänä pyytää.
        Ja yöruuankin saa, kun osaa pyytää.

        Mutta tietenkin, jos ei ole kielitaitoa, kannattaa varata suomal. retki ja maksaa siitä moninkertainen summa.


    • reissu

      Terve!
      Olin ystäväni kanssa helmi-maaliskuussa 2007 Finnmatkojen reissulla Hurghadassa. Osallistuimme tuolle kyseiselle Luxorin reissulle. Mielestäni se oli ihan hintansa veroinen, vaikka tiedän että paikallisten matkanjärjestäjien kautta saman saisi huomattavasti halvemmalla.
      Retkelle lähdettiin aikaisin. Bussimatka oli pitkä, mutta ei ollenkaan tylsä. Meillä oli hyvin asiantunteva opas, kuka kertoi paljon mielenkiintoisia asioita Egyptin historiasta, nykyhetkestä jne. Jos ei jaksa kuunnella voi vaikka nukkua.
      Ensimmäisenä kävimme Luxorissa hakemassa paikallisen oppaan mukaan. Koko ajan kuitenkin tämä Finnmatkojen suomalainen opas hoiti varsinaisen opastamisen.
      Kävimme varsin kattavalla kierroksella Karnakin temppelissä. Omaakin aikaa jäi siellä kiertämiseen.
      Sen jälkeen kirjauduimme hotelliin ja pikaisen vaatteiden vaihdon jälkeen lähdimme pienelle lounasristeilylle Niiliä pitkin. Risteilyllä tarjottava ruoka oli todella hyvää! Risteily kesti muutaman tunnin.
      Palattuamme "kotisatamaan" meillä oli koko ilta ja yö aikaa tehdä mitä itse halusi. Matkalla Karnakin temppelistä hotellin suuntaan kiersimme Luxorin keskustaa siten, että myös oppaan jakaman kartan avulla olisi siellä osannut suunnistustaidotonkin suunnistaa. Me kiertelimme katselemassa keskustaa ja poikkesimme myös Luxorin temppelissä. Sen iltavalaistus on myöskin näkemisen arvoinen. Sinne pääsylippu piti itse ostaa.
      Aamupalan jälkeen lähdimme Niilin länsirannalle ja ensimmäinen kohde oli Hatshepsutinin kuolintemppeli. Sieltä siirryimme Kuninkaiden laaksoon. Kuninkaiden laaksossa hintaan sisältyi pääsy kolmeen hautaan. Paluumatkalla kävimme Memnonin kolosseilla.
      Lounaan jälkeen kävimme vierailulla eräässä papyrusinstituutissa, missä meille näytettiin miten papyrusta tehdään. Sen jälkeen olikin hetki aikaa kierrellä vaikka ostoksia tekemässä.
      Takaisin Hurghadassa omassa hotellissa olimme noin kello 23.
      Kannatti käydä!

      • meidän

        retki oli tosiaan kaksipäiväinen. Kyllä kaksi päivän mittaista reissua viikkoon mahduttaa, varsinkin jos olet suunnitellut mennä lentämällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11654
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7926
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2920
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2238
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      152
      2168
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1636
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      53
      1084
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe