SIISTITÄÄN PALSTA!

mutta miten?

.

Palsta on pelkkää loanheittoa. Kannattaako yrittää siivota sitä, vai luovutetaanko?

Vakiokirjoittajat, mitä olette mieltä?


----------------------------------------------------------------
Älkää vastatko omilla nimimerkeillä,
vaan pelkillä ideoilla miten saadaan palstaa siistimmäksi.
----------------------------------------------------------------


Itse ehdotan ettei reagoida enää "tanskankinkkuihin" sen enempää kun "syömätukeen".

Muita ideoita, vai onko vaihdettava muualle?

26

1737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maataloustuet

      Yksinkertaisesti sanottuna!!!

      • mieltää

        tuet siivotaan ensin joo niin.


      • ilmoitettu ddg

        Tästä viestistä on jo ilmoitettu ylläpidolle.


    • Seriffit ovat puolueellisia.Sulkevat sivut kun arvostellaan MTK,ta tai KEPUA.

    • älkää provosoituko!!

      VAIN ehdotuksia - ei mitään muuta.
      ÄLKÄÄ KOMMENTOIKO VAIKKA JOKU V*TTUILISI
      Ehdotelkaa. Tähän täytyy olla ratkaiksu.

      • lisää...

        tukia eikö olekin hyvä ehdotus...


    • parannusta

      Joku moderaattori voisi lajitella näitä viestejä ja siírtää asiaankuulumattomat oikeisiin osastoihin. Loanheitot omaan lokeroon, asiallinen keskustelu toiseen, voisi olla muutama kategoria.
      Palstanhan pitäisi olla maataloudenharjoittajien keskustelufoorumi (näin kuvittelisin), mutta suurin osa kirjoittajista taitaa olla jotain muuta.
      Jos maataloustukien yhteiskunnallinen puoli herättää näin paljon intohimoja, niin sille voisi omistaa ihan oman osaston.

      • kuviton

        En minä ole ainakaan ollut siinä kuvitelmassa, että tämä olisi maataloustuottajien oma foorumi, jossa saavat rupatella rauhassa parhaista tuenhakukeinoistaan.

        Mutta totta puhut, jos maajussit haluavat jossain keskenään vertailla tukiaan ja auttaa toisiaan loisimisessa, niin olisi hyvä olla kaksi erillistä palstaa.

        Anteeksi loanheittoni, en voinut vastustaa kiusausta.. asia lienee tullut kuitenkin selväksi.


    • vastaamatta provoihin

      kuten yllä näkyy ovat joka paikassa neninensä.

      Pinokkiokin voisi olla kateellinen heidän pitkille nenilleen ;).

    • sadantaa

      Oikein hyvä ajatus. Vielä voisi yrittää muistaa aikaisemmista provoista nekin, joihin on tyhjentävästi vastattu ja hulluimmat väitteet kumottu. Mitä niitä enää uudestaan jahnaamaan.

      Ne avaukset, jotka eivät tunnista maataloustukea hinnan alennuskompensaatioiksi joutavat jäädä ilman kommenttia. Sama asia kuin syömätuki, siivellä eläjät, loiset , elätit , veronmaksajien ylläpidettävät jne...

      kannatan ehdotusta

      • kuvaton

        Minun mielestäni taas ne, jotka väittävät tukea hinnanalennuskompensaatioksi, voivat lopettaa keskustelemisen.

        Ei se, että tosiasiat sattuvat, tee niistä vähemmän tosia, eikä toden kieltäminen maailmaa muuta.


    • Ehdotus

      Palstalla pitäisi olla FAQ, johon koottaisiin selitykset näihin yleisimpiin kritiikin aiheisiin ja linkit asiaan liittyville sivuille. En usko että kukaan viitsii palata samaan jankkaukseen, jos ohjataan aina lukemaan vastaus FAQ:sta.

      • Misi

        Viina on liian kallista.

        Janottaa.


    • jos palstalle...

      ..pääsee kirjoittamaan vain todelliset veronmaksajat, heillä sentään on tiedossa mitä rahan eteen tekeminen vaatii.
      Nythän tätä saittia kuormittaa oman mielikuvituksen kanssa kaupan tehneet "veronmaksajat", jotka vähät välittää yhteiskunnan normeista, puhumattakaan demokratian perussäännöistä.

      Ps. Ehdotan ettei jatkossa sellaisiin viesteihin vastata, jossa mainitaan sana tai sanayhdistelmä "me veronmaksajat", koska se on fiktiivinen ilmaisu ja aiheuttaa poikkeuksetta sivuraiteille ajautumisen.

      • tuupattu tallukka

        Veroahan ovat maksaneet myös perintötilansa saaneet (vai onko jusseille verovapaus kartanoihinsa?).
        Myös yhteiskunnan tuilla elävät joutuvat maksamaan tuistansa veroa. Posketonta, että muutenkin heikkotuottoista työttömyyttä noin vielä verotetaan. Sama juttu muillakin tukieläjillä.


      • voi tosiaan

        olla totta siis me veronmaksajatko fiktiota? jos olisimme fiktiota niin maajussien tuet eivät olisi silloin faktaa. vai kuinka?


      • voi...................

        olla totta siis me veronmaksajatko fiktiota? jos olisimme fiktiota niin maajussien tuet eivät olisi silloin faktaa. vai kuinka?


      • kuinka asia on.......
        voi................... kirjoitti:

        olla totta siis me veronmaksajatko fiktiota? jos olisimme fiktiota niin maajussien tuet eivät olisi silloin faktaa. vai kuinka?

        se on todella fiktiota jos työttömyyspäivärahalla esiintyvä kutsuu itseään "me veronmaksajat", taikka joku onnekas, joka sattumoisin on työelämässä mukana.
        Työnantaja maksaa verot ja hänen armostaan se kartuttaa verotuloja, joita päättäjät parhaan kykynsä mukaan jakavat kaikille tarvitsijoille.
        Maatalouden tuet ovat faktaa mutta ne kerätään ruuan arvonlisäverosta ja jokainen maksaa osuutensa kaupan kassalla eikä muuta lisälaskua tule.


    • "paskan"

      kirjoittajille ikioma foorumi, missä voivat sitten haukkua ja panetella toisiaan. tämä maatila&metsä on kyllä mennyt ihan toisten haukkumiseksi, jos kysyt asiata niin joku "viisas" haukkuu ja laittaa mielipiteitään tietämätä asiasta mitään.asialliset kommentit ja mielipiteet ihan OK.

      • tukia saa

        arvostella arvostella ne jotka ne makseleekin ,sehän on maajussien pimityspolitiikka ollu ja menny joten on parempi tottua avoimeen elämään maajussienkin...


    • ongelma..

      on varmaan se että jatkuvasti tulee uusia käyttäjiä jotka eivät ymmärrä että tälläiset "veronmaksajat" ja kjöh kjöh "miehet" ovat sairaita ja heidän kanssaan on turha ruveta hikeentymään..Useimmat kyllä huomaa nopeasti nää provosoijat ja jättää niiden "viisaudet" omaan arvoonsa.

    • suolen

      siistimiseen ei ole kuin yksi keino ja se on koko Suomi24 "keskustelupalstan" totaalinen alasajo. Olen kierrellyt vähän palstalla kuin palstalla ja kaikilla on sama ongelma eli v...uilu ja loanheitto.

      Toinen silmiinpistävä piirre on suomalaisten kirjoitustaito, edes auttava, en yritä olla mikään "pilkunnussija" mutta olisi hyvä ensin lukea, siis käyttää tuota "Esikatsele" nappia. Seuraava toimenpide on lukea mitä on kirjoittanut, jos se on OK niin lähettää sen palstalle tai muokkaa tarvitessa uudelleen. Jos ei todellakaan ole mitään sanottavaa niin sitten sitä vasemman puoleista "Keskeytä" nappia.

    • satunnainen selailija

      Tämän palstan siivoaminen ei onnistu. Joskus on ihan mukavia keskusteluja, mutta pääsääntöisesti menee kettuiluksi. Nämä elämäntapajauhajat ei haluakaan ymmärtää asiallisia vastauksia. Luultavasti monella ei ole edes alkeellisinta tietoa siitä, mihin viljelijän pitää sitoutua, ja mitä ehtoja pitää täyttää, että saa jonkun tietyn tuen. Mutta onneksi on olemassa ihan viljelijöiden omiakin saitteja, sinne pitää rekisteröityä, ja sen takia siellä on keskustelut asiallisempia, kiivaita kylläkin joskus.

    • Aloittaja

      Kiitos kaikille ketjuun asiallisesti osallistuneille. Palsta on ainakin vähän siistiytynyt, lukijoilla siis ON aivot :)

      Monta hyvää kommenttia ja ehdotusta tuli:

      Kommentti: moderaattorit
      Aloittaja: kannatan - mutta me emme voi päättää. Täällä ei ole modeja, eikä edes seriffiä.

      Kommentti: jos maataloustukien yhteiskunnallinen puoli herättää näin paljon intohimoja, niin sille voisi omistaa ihan oman osaston.
      Aloittaja: Hyvä idea, kuten myös "kuviton" kannatti. Palstan voisi jakaa:
      Maataloustuki/politiikka (yleistä höpinää)
      Maataloustuki/kysymykset (käytäntöä)

      Kommentti: Ollaan vastaamatta provoihin
      Aloittaja: Kannatan, puree nopeasti

      Kommentti:..tyhjentävästi vastattu ja hulluimmat väitteet kumottu. Mitä niitä enää uudestaan jahnaamaan.
      Aloittaja: Ongelmana on, että
      tyhjentävää vastausta harvoin on, politiikassa ei koskaan.
      Uudet kirjoittajat.
      Muuttuva maailma.
      Ja..

      Kommentti: FAQ
      Aloittaja: Erittäin hyvä. Miten käytännössä? Voisiko Wikipediasta olla apua? Pelkkä palstalle kirjoitettu "totuus" on yleensä vain mielipide tai tilaston tulkinta etc.

      ____________________________________________

      Referoin nimimerkkiä "ongelma.."
      "Useimmat kyllä huomaa nopeasti nää provosoijat ja jättää niiden "viisaudet" omaan arvoonsa."

      Kannatan. Ollaan me fiksumpia, oltiin mitä poliittista mieltä tahansa. Nostetaan palstan tasoa!

    • sallittakoon

      Kepulaiset alas!

    • karjaa pitänyt

      Olen myös lukenut eri aihealueitten kirjoituksia.Aina löytyy ihan sairaita kommentteja.
      Moni maanviljelijä käy ulkopuolella ansiotöissä kun ei pärjää tilalla. Pitkiä työmatkoja ajavatkin niinkuin muutkin.
      Olisi hyvä kun joku seuraisi kirjoituksia ja siistisi vaikka tälläisten aiheitten alle, me valittajat, jatkuva kateus, purnaajat,provosoijat jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe