saami sanan

alkupera?

Tyttareni tekee esitelman Lapista ja saamelaisista koulussa.

Herasi kysymys: mista sana saami on saanut alkunsa? Miten lausutaan sapmi, onko p-kirjain mykka?

5

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      Sápmi voidaan ääntää joko Säpmi tai Sapmi. Saamen kieli on pohjoissaameksi sámegiella, äännetään sämekiella tai saamekiella riippuen puhutaanko itä- vai länsimurretta. Saamelaiset = sámit (säämiht tai saamiht). Eli varmaankin suomen kieleen tuo saame-/saami- on muotoutunut tuosta sáme-/sámi- muodosta. En osaa hienoja kielitieteellisiä termejä. Joku muu voinee ne selittää. Eli Sápmi tarkoittaa saamenmaata, mutta se tarkoittaa myös saamelaista, jonka monikko on sitten sámit. Nykyään tosin käytetään enemmän sápmelas/sápmelaccat (saamelainen/saamelaiset) muotoa, mutta kyllä joskus tuota sápmi/sámit:iäkin kuulee.

      • sanat taipuvat

        Sápmi-sanan p ei ole mykkä. Saamessa sanat taipuvat kuten suomessakin, sápmi:sámit vertaa vaikkapa suomen lampi:lammet (ei nyt ihan sama juttu, mutta toivottavasti ymmärrätte mitä yritän ajaa takaa).


      • mutta miten on...
        sanat taipuvat kirjoitti:

        Sápmi-sanan p ei ole mykkä. Saamessa sanat taipuvat kuten suomessakin, sápmi:sámit vertaa vaikkapa suomen lampi:lammet (ei nyt ihan sama juttu, mutta toivottavasti ymmärrätte mitä yritän ajaa takaa).

        tarkoittaako sana saami jotain? Viittaako se esim luontoon (onko alunperin kyse jostain adjektiivista tms?)

        Ensimmainen vastaaja puhui Saamenmaasta.


      • hämäläiset
        mutta miten on... kirjoitti:

        tarkoittaako sana saami jotain? Viittaako se esim luontoon (onko alunperin kyse jostain adjektiivista tms?)

        Ensimmainen vastaaja puhui Saamenmaasta.

        Joskus jostain luin, että saamelainen ja hämäläinen olisivat kehittyneet samasta sanasta šämä, joka olisi lainasana balttialaisista kielistä ja tarkoittaisi maata. Löysin asian netistäkin:
        http://www.kotikielenseura.fi/virittaja/hakemistot/jutut/1993_400.pdf

        Luepas tuolta, josko selvenisi.


    • saamelainen

      Tuopa olikin vaikeampi kysymys tuo että onko sapmi sanan P mykkä. Sillä se riippuu kokonaan murteesta.
      Pohjoisimmassa lapissa se todellakin on mykkä, sen sijalla käytetään glottaalista äännettä.samoin sanan ensimmäinen a kirjain lausutaan ä:nä /sä'mi/ Mutta kun tullaan etelämmäksi, niin se p kirjain ilmestyy sanaan lausuttaessa /säbmii/ ja inarin tienovilla tuo sanan a lausutaan pitkänä /saabmii/.
      Murre eroja siis on. en tiedä mikä nuista sitten lie oikea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      360
      3085
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      302
      1482
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1145
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1052
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe