Tyttareni tekee esitelman Lapista ja saamelaisista koulussa.
Herasi kysymys: mista sana saami on saanut alkunsa? Miten lausutaan sapmi, onko p-kirjain mykka?
saami sanan
5
801
Vastaukset
- ........
Sápmi voidaan ääntää joko Säpmi tai Sapmi. Saamen kieli on pohjoissaameksi sámegiella, äännetään sämekiella tai saamekiella riippuen puhutaanko itä- vai länsimurretta. Saamelaiset = sámit (säämiht tai saamiht). Eli varmaankin suomen kieleen tuo saame-/saami- on muotoutunut tuosta sáme-/sámi- muodosta. En osaa hienoja kielitieteellisiä termejä. Joku muu voinee ne selittää. Eli Sápmi tarkoittaa saamenmaata, mutta se tarkoittaa myös saamelaista, jonka monikko on sitten sámit. Nykyään tosin käytetään enemmän sápmelas/sápmelaccat (saamelainen/saamelaiset) muotoa, mutta kyllä joskus tuota sápmi/sámit:iäkin kuulee.
- sanat taipuvat
Sápmi-sanan p ei ole mykkä. Saamessa sanat taipuvat kuten suomessakin, sápmi:sámit vertaa vaikkapa suomen lampi:lammet (ei nyt ihan sama juttu, mutta toivottavasti ymmärrätte mitä yritän ajaa takaa).
- mutta miten on...
sanat taipuvat kirjoitti:
Sápmi-sanan p ei ole mykkä. Saamessa sanat taipuvat kuten suomessakin, sápmi:sámit vertaa vaikkapa suomen lampi:lammet (ei nyt ihan sama juttu, mutta toivottavasti ymmärrätte mitä yritän ajaa takaa).
tarkoittaako sana saami jotain? Viittaako se esim luontoon (onko alunperin kyse jostain adjektiivista tms?)
Ensimmainen vastaaja puhui Saamenmaasta. - hämäläiset
mutta miten on... kirjoitti:
tarkoittaako sana saami jotain? Viittaako se esim luontoon (onko alunperin kyse jostain adjektiivista tms?)
Ensimmainen vastaaja puhui Saamenmaasta.Joskus jostain luin, että saamelainen ja hämäläinen olisivat kehittyneet samasta sanasta šämä, joka olisi lainasana balttialaisista kielistä ja tarkoittaisi maata. Löysin asian netistäkin:
http://www.kotikielenseura.fi/virittaja/hakemistot/jutut/1993_400.pdf
Luepas tuolta, josko selvenisi.
- saamelainen
Tuopa olikin vaikeampi kysymys tuo että onko sapmi sanan P mykkä. Sillä se riippuu kokonaan murteesta.
Pohjoisimmassa lapissa se todellakin on mykkä, sen sijalla käytetään glottaalista äännettä.samoin sanan ensimmäinen a kirjain lausutaan ä:nä /sä'mi/ Mutta kun tullaan etelämmäksi, niin se p kirjain ilmestyy sanaan lausuttaessa /säbmii/ ja inarin tienovilla tuo sanan a lausutaan pitkänä /saabmii/.
Murre eroja siis on. en tiedä mikä nuista sitten lie oikea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847