Tyttareni tekee esitelman Lapista ja saamelaisista koulussa.
Herasi kysymys: mista sana saami on saanut alkunsa? Miten lausutaan sapmi, onko p-kirjain mykka?
saami sanan
5
864
Vastaukset
- ........
Sápmi voidaan ääntää joko Säpmi tai Sapmi. Saamen kieli on pohjoissaameksi sámegiella, äännetään sämekiella tai saamekiella riippuen puhutaanko itä- vai länsimurretta. Saamelaiset = sámit (säämiht tai saamiht). Eli varmaankin suomen kieleen tuo saame-/saami- on muotoutunut tuosta sáme-/sámi- muodosta. En osaa hienoja kielitieteellisiä termejä. Joku muu voinee ne selittää. Eli Sápmi tarkoittaa saamenmaata, mutta se tarkoittaa myös saamelaista, jonka monikko on sitten sámit. Nykyään tosin käytetään enemmän sápmelas/sápmelaccat (saamelainen/saamelaiset) muotoa, mutta kyllä joskus tuota sápmi/sámit:iäkin kuulee.
- sanat taipuvat
Sápmi-sanan p ei ole mykkä. Saamessa sanat taipuvat kuten suomessakin, sápmi:sámit vertaa vaikkapa suomen lampi:lammet (ei nyt ihan sama juttu, mutta toivottavasti ymmärrätte mitä yritän ajaa takaa).
- mutta miten on...
sanat taipuvat kirjoitti:
Sápmi-sanan p ei ole mykkä. Saamessa sanat taipuvat kuten suomessakin, sápmi:sámit vertaa vaikkapa suomen lampi:lammet (ei nyt ihan sama juttu, mutta toivottavasti ymmärrätte mitä yritän ajaa takaa).
tarkoittaako sana saami jotain? Viittaako se esim luontoon (onko alunperin kyse jostain adjektiivista tms?)
Ensimmainen vastaaja puhui Saamenmaasta. - hämäläiset
mutta miten on... kirjoitti:
tarkoittaako sana saami jotain? Viittaako se esim luontoon (onko alunperin kyse jostain adjektiivista tms?)
Ensimmainen vastaaja puhui Saamenmaasta.Joskus jostain luin, että saamelainen ja hämäläinen olisivat kehittyneet samasta sanasta šämä, joka olisi lainasana balttialaisista kielistä ja tarkoittaisi maata. Löysin asian netistäkin:
http://www.kotikielenseura.fi/virittaja/hakemistot/jutut/1993_400.pdf
Luepas tuolta, josko selvenisi.
- saamelainen
Tuopa olikin vaikeampi kysymys tuo että onko sapmi sanan P mykkä. Sillä se riippuu kokonaan murteesta.
Pohjoisimmassa lapissa se todellakin on mykkä, sen sijalla käytetään glottaalista äännettä.samoin sanan ensimmäinen a kirjain lausutaan ä:nä /sä'mi/ Mutta kun tullaan etelämmäksi, niin se p kirjain ilmestyy sanaan lausuttaessa /säbmii/ ja inarin tienovilla tuo sanan a lausutaan pitkänä /saabmii/.
Murre eroja siis on. en tiedä mikä nuista sitten lie oikea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454422Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232879Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412632Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?831606Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021052- 45996
- 59993