Kuinka monta megapikseliä tarvitsee ok laatuiseen a3 kuvaan? 6,8,10 megapikseliä?
a3 kuvia
8
626
Vastaukset
- käyttötarkoituksesta
Ok-laatu?
Jos kuva tulee seinälle kehykseen ja sitä katsellaan metrin päästä tai kauempaa, riittää 6 megaa helposti. - vastamulkoinen..
Onko se hämärämmässä otettu maisemakuva vai pikkutarkkaa yksityiskohtaa sisältävä makrokuva? Ensimmäiseen riittää hyvinkin pari megapikseliä, jälkimmäiseen saa olla hyvinkin 8 tai enemmän. Pelkkä pikselimäärä ei kuitenkaan ole riittävä vertailuarvo, kinokokoinen digijärkkäri kun tekee parempaa jälkeä kuin pikkukennoinen pokkari. Pikkutarkkaan makroon saa vähintäänkin olla kinokoinen digi, mielellään keskikokoinen, jos isoa ja tarkkaa tulostetta kaipaa. Eikä unohdeta sitä objektiivin piirtotarkkuutta, kenno tallettaa vain sen mitä objektiivin läpi piirtyy.
- Kuinkamonta?
Virrallisten kirjapainomittojen mukaan tarvitaan A3 kokoon 18 Megapikseliä.
Kuva on silloin parhaalla laadulla 300 dpi.
Leluja on dikit kaikki.- oikeaa tietoa, vaihteeksi
> Virrallisten kirjapainomittojen mukaan tarvitaan A3 kokoon 18 Megapikseliä.
Kuva on silloin parhaalla laadulla 300 dpi.
Kuvan painaminen onkin vähän toinen juttu. Tuo 300 ppi vaatimus tulee siitä, että kuvan resoluution pitää olla selvästi suurempi kuin rasterin linjatiheys, ettei kuvaan ilmaannu moirea.
Mustesuihkuissa nykyisin käytettävät rasterointimenetelmät (error diffusion yms.) ovat sen verran fiksumpia, ettei tulostettavan kuvan sovittelu tulostimen tarkkuutta vastaavaksi ole yhtä välttämätöntä. Tällöin vaadittavan tarkkuuden määrää aika pitkälti katseluetäisyys. Normaalinäköinen erottaa 25 cm etäisyydeltä noin 0,1 mm kokoisia yksityiskohtia, joten 10 pikseliä/mm = 254 ppi riittää mainiosti. Itseasiassa 200 ppi (8 pikseliä/mm) on vielä varsin hyvännäköinen, etenkin A3-koossa, jota ei yleensä ole tarkoituskaan katsella noin läheltä.
A3 @ 254 ppi = 12,5 megapikseliä.
A3 @ 200 ppi = 7,7 megapikseliä
Niin, joo, ja "asiantuntijalle" tiedoksi myös, että nyt puhutaan pikselitiheydestä (Pixels Per Inch) eikä siitä, kuinka tiuhaan musteruisku pystyy pisaroita ruiskimaan (Dots Per Inch). Katso wikipediasta mitä eroa on pikselillä ja mustepisaralla. - Sinä,
oikeaa tietoa, vaihteeksi kirjoitti:
> Virrallisten kirjapainomittojen mukaan tarvitaan A3 kokoon 18 Megapikseliä.
Kuva on silloin parhaalla laadulla 300 dpi.
Kuvan painaminen onkin vähän toinen juttu. Tuo 300 ppi vaatimus tulee siitä, että kuvan resoluution pitää olla selvästi suurempi kuin rasterin linjatiheys, ettei kuvaan ilmaannu moirea.
Mustesuihkuissa nykyisin käytettävät rasterointimenetelmät (error diffusion yms.) ovat sen verran fiksumpia, ettei tulostettavan kuvan sovittelu tulostimen tarkkuutta vastaavaksi ole yhtä välttämätöntä. Tällöin vaadittavan tarkkuuden määrää aika pitkälti katseluetäisyys. Normaalinäköinen erottaa 25 cm etäisyydeltä noin 0,1 mm kokoisia yksityiskohtia, joten 10 pikseliä/mm = 254 ppi riittää mainiosti. Itseasiassa 200 ppi (8 pikseliä/mm) on vielä varsin hyvännäköinen, etenkin A3-koossa, jota ei yleensä ole tarkoituskaan katsella noin läheltä.
A3 @ 254 ppi = 12,5 megapikseliä.
A3 @ 200 ppi = 7,7 megapikseliä
Niin, joo, ja "asiantuntijalle" tiedoksi myös, että nyt puhutaan pikselitiheydestä (Pixels Per Inch) eikä siitä, kuinka tiuhaan musteruisku pystyy pisaroita ruiskimaan (Dots Per Inch). Katso wikipediasta mitä eroa on pikselillä ja mustepisaralla.Olet viisas!
Wikipedia on viimeinen luotettava lähde. Yleensäkään internetissä ei ole kuin vääristeleviä mainoksia, suoria valheita ja juoruja.
Hakukoneetkin tuo maksetut sivut ensin.
Mihinkäs se kuuluisa 150 ppi on kadonnut?
- yms.......
Ei tuohon voi oikein vastata kun on niin paljon muuttujia sekä makuasia, että mikä on sun mielestä riittävän hyvä. Olen nähnyt 4 megapikselin kameralla tehdyn A3 kokoisen julisteen ja laatu oli kyllä erittäin hyvä, normaaliin katseluun.
Kamerasta riippuu myös sen verta, että otetaan nyt esimerkkinä niin 6 megapikselin kamera pystyy tuottamaan paremman kuvan kuin 8 megapikselin kamera, siis tarkkuudeltaan. Joten ei voi suoraan sanoa, että enemmän on parempi kun kerta ei siitä välttämättä tule yhtään lisää tarkkuutta, päin vastoin on kiinni kamerasta.
http://photobusinessforum.blogspot.com/2007/12/nikon-vs-canon-megapixel-issue.html - tai sitten ei
Sigma teki vihdoin sen mihin muut eivät ole pystyneet. Iso kennoinen 4.69 megapikselin (2640 x 1760) kamera jolla otettuja kuvia oli tulostettu PMA messuilla Las Vegasissa aina A0 juliste kokoon saakka. Paikalla olleet kuvaajat olivat ihastelleet kuvien loistavaa laatua! Jos muutkin valmistajat lopettaisivat kuluttajien kusetuksen ja keskittyisivät laatuun niin ehkä saisimme muitakin laatukameroita.
http://capacamera.net/pma08/index.php?page=1&id=25
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1027&message=26634719
"the interviewer with the Ricoh was REALLY amazed with the quality of the A0 prints on the wall..."
Tietysti tuo Foveon sensori on toista maata kuin CCD tai CMOS, että ei voi suoraan verrata. Arvostettavaa on kuitenkin se, että eivät keskittyneet määrään vaan laatuun ja halutessaan muutkin voisivat seurata perässä ja jättää nämä 10-12 megapikselin lelut rauhaan.Ne megapikselit on myynti valtteja. Ne on helppo selittää, mutta todellista laatua ne ei kerro. Kuvan laatua ei voi kertoa millään numeroilla se pitää nähdä. Kai ne vihdoin tajuaa, että niitä megapikseleitä tarvita lisää vaan laatua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M507163Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1173892Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463826Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e582152Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn462127KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492012Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka351982Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21852Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj341515- 791319