osittaisimettäjät!!

kuinka kauan?

Kuulun (valitettavasti) niihin äiteihin,joka joutuu antamaan rintamaidon lisäksi myös korviketta, ja nyt haluaisin kuulla muilta joilla on sama ongelma,että kuinka kauan olette antaneet myös rintaa?Monelta olen kuullut,että osittaisimetyksellä olevat,lopettavat imetyksen viimeistään vauvan ollessa 2kk.Itse haluaisin kyllä ehdottomasti pidempään,ellei vauva siitä täysin kieltäydy..
tyttöni on nyt 5vkoa enkä usko että voin lopettaa korvikkeen antamista,koska oma maito ei vain nouse kunnolla,KOVAN yrityksen jälkeen.Neuvolassa kehotettiin lopettaa koko imetys,mutta sitä en suostu tekemään!
Kiitos ASIALLISISTA vastauksista!

10

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttam79

      Minä olen joutunut koko ajan antamaan korviketta lisäksi, imetän edelleen osittain ja lapsi 8kk. Minulle neuvolassa sanottiin että ei mitään korviketta, kyllä se oma maito riittää mutta eiköhän sitä jokainen tunne oman lapsensa ja itsensä parhaiten! Imetä vain niin kauan kuin sinusta tuntuu hyvältä, vaikka joutuisit korvikettakin lisäksi antamaan:)

    • voi jatkaa

      Imetystä on kyllä mahdollista jatkaa pitkäänkin! Pienikin määrä äidinmaitoa on lapselle hyväksi, ja sitä kannattaa kyllä pyrkiä tarjoamaan. Älä kuitenkaan tunne syyllisyyttä imetysongelmista, pääasia että lapsi saa tarvitsemansa ravinnon, tuli se sitten rinnasta tai pullosta.

      Oletko lukenut täältä neuvoja osittaisimetyksen jatkamiseen? Näistä voisi olla apua, itselläni kun ei ole osittaisimetyksestä kokemusta:
      http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view&id=98&Itemid=131

    • vauveliini

      Eli meidän osittaisimetyksellä oleva vauva nyt 6 kk. Ihan höpö höpö juttu toi sun kirjoitukses muutoin. Ihan turhaa tuntea huonoa omaatuntoa...

      • ap..

        höpö höpö? Mieli on aika maassa kun en voi täysimettää..suureksi osaksi siitä,mitä esim täällä kirjoitetaan..esim että kyllä jokaisella nousee maito jos tarpeeksi tsemppaa jne..kokoajan on mielessä että "Mitä jos en ole yrittänyt tarpeeksi"..vaikka kuitenkin kaikkeni olen tehnyt..
        Kaverit varsinkin kun toitottavat että kyllä sitä tulee,en vain jaksa yrittää jne...piristävää kuitenkin kuulla että se onnistuu kauemminkin kuin se 2kk=)


      • mikä on imetyksen ympärillä
        ap.. kirjoitti:

        höpö höpö? Mieli on aika maassa kun en voi täysimettää..suureksi osaksi siitä,mitä esim täällä kirjoitetaan..esim että kyllä jokaisella nousee maito jos tarpeeksi tsemppaa jne..kokoajan on mielessä että "Mitä jos en ole yrittänyt tarpeeksi"..vaikka kuitenkin kaikkeni olen tehnyt..
        Kaverit varsinkin kun toitottavat että kyllä sitä tulee,en vain jaksa yrittää jne...piristävää kuitenkin kuulla että se onnistuu kauemminkin kuin se 2kk=)

        MÄ en ymmärrä kuka lietsoo tuota hysteriaa imettämisestä.


      • ota kantaa
        mikä on imetyksen ympärillä kirjoitti:

        MÄ en ymmärrä kuka lietsoo tuota hysteriaa imettämisestä.

        vai onko oma elämä niin puutteellinen,et pitää sekaantua keskusteluun,mihin ei ole mitään sun kanssa tekemistä!MÄ en sit tajuu tollaasta!!


    • YRITYKSELLESI

      MEIDÄN NEITI ON NYT 10KK JA VIELÄ JATKAN IMETYSTÄ!!!!

      Hän on saanut heti syntymästään asti lisämaitoa jonkin verran ja kiinteät aloitettiin 4kk iässä, jonka jälkeen jatkoin pelkän rinnan antamista. Nykyäänkin menee vielä kovasti rintaa ja kiinteitä. Korviketta annetaan silloin kun en ole saanut pumpattua varastoon ja jonkin verran nokkamukista jotta oppisi siitäkin juomaan.

      HYVIN VAIKEAN ALOITUKSEN JÄLKEEN VOI KÄYDÄ NÄINKIN HYVIN!!!!

      SUOSITTELEN YRITTÄMÄÄN JOS VAIN JAKSAT JA HALUAT!

      ps. Ekan lapsen kohdalla oli sama juttu imetyksen aloituksen takkuamisen kanssa, usko ja taistelutahto loppui ja lopetin osittaisimetyksen 3kk iässä. Nyt tekisin kaiken toisin!

      • Enpä ole todellakaan aikeissa lopettaa imetystä vaikka tyttö täyttää just 2 kk. Imetys kun on niin mukavaa ja meille osittaisimetys sopii paaaaljon paremmin kuin täysimetys.

        Meillä toimii homma niin että eka imetän ja sitten korviketta päälle, äkkiä sen oppii tuntemaan kuin paljon vauva tarttee lisäksi.


      • ap!
        PiäryNä kirjoitti:

        Enpä ole todellakaan aikeissa lopettaa imetystä vaikka tyttö täyttää just 2 kk. Imetys kun on niin mukavaa ja meille osittaisimetys sopii paaaaljon paremmin kuin täysimetys.

        Meillä toimii homma niin että eka imetän ja sitten korviketta päälle, äkkiä sen oppii tuntemaan kuin paljon vauva tarttee lisäksi.

        Olen vain kuullut heiltä jotka osaimettävät,että ei yleensä ole jaksanut/onnistunut kauemmin kuin se 2kk.Jotkut ovat lopettaneet koska ei jaksa enää ja jotkut koska vauva kieltäytyy täysin imemästä rintaa enää..Todella mukava kuitenkin kuulla,että on heitäkin jotka osaimettävät pitempäänkin=)


      • Sofian äiti
        ap! kirjoitti:

        Olen vain kuullut heiltä jotka osaimettävät,että ei yleensä ole jaksanut/onnistunut kauemmin kuin se 2kk.Jotkut ovat lopettaneet koska ei jaksa enää ja jotkut koska vauva kieltäytyy täysin imemästä rintaa enää..Todella mukava kuitenkin kuulla,että on heitäkin jotka osaimettävät pitempäänkin=)

        Itsellä ei maito kunnolla noussut synnytyksen jälkeen, mutta sitkeästi vain jatkoin imetystä, tyttö nyt 3kk 2vko ja tuon 2vkoo ollaa selvitty pelkästää rintamaidolla :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6040
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe