Ennen Matulaa...

Buteo.lagopus

..Iltaa kaikille,pitkästä aikaa.

Katoin tuossa Monkkia,siis sitä etsivää jolla on neurooseja.
Ja nauratti taasen kun totesin että hyvinkin samanmoisia löytyy iteltäkin.

Mua häirittee hirveesti jos kaihtimet on vinossa,tai taulu tai astiat kaapissa...

No,ei tämän kummempaa.
Toivottavasti joillakin muillakin on ihmeneuroja.

Nyt kattoon montako tälliä ihanan ruman karismaattinen Matsku saa päähänsä tänään.

Kaikille hyvää yötä!

Ps.
Kovin on palsta hiljaiseksi mennyt.

10

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..tavallisia 'neuroja', aiemmin oli kahvinkeittimessä autostop,
      nyt ei, ja se pitää tarkistaa ja vielä toinenkin kerta, ettei päällä.
      Jää/pakastin lootan ovia tönin varmuudeksikin
      kiinni. Joskus pitää puhjahtaa pimeässä sänkyyn tosi
      nopeasti, ettei se 'mörkö' siellä sängyn alla ehdi
      napata koivesta kiinni ;))

      Hyvää yötä sinullekin!

    • mia.mellow

      Luonnossa kaikki näyttää olevan suunnatonta sekamelskaa,mutta oudolla tavalla se jäsentyy kauniiksi kokonaisuudeksi.
      Vaikka horisonttikin näyttää suoralta viivalta niin eihän se sitä ole.
      Ihminen on itse keksinyt janansa ja siksi sen rikkoutuminen suoraviivaisessa tilassa ärsyttää silmää...ne taulu ja kaihtimet meinaan.;)

      Kuka haluaa kumota mun loistavan teorian neurooseista?;D

    • Piiwii

      suosikkejani.Dekkarit noin muutenkin.
      Ne pakkomielteet tekis elämästä kamalan.Siis jos ihan oikeasti kärsii siitä, ettei kaikki ole maailmassa järjestyksessä ja pelkää bakteereita.
      Silloin tää maailma olsi aika kamala soppa ;)))
      Monk kuitenkin selviytyy päivästä toiseen ;))
      ja hyvä niin

    • on häiriö

      Neuroosi on häiriö, joka tuottaa subjektiivista kärsimystä ja rajoittaa ihmisen toimintaa yhdellä tai useammalla elämän alueella. Häiriölle ei löydy elimellistä syytä, vaikka siihen liittyy joskus voimakkaitakin elimistön reaktioita: hikoilua, vapinaa tms. Kyse on siis tunne-elämän häiriöstä. Neurooseihin kuuluu hyvin monenlaisia häiriöitä, joista yleisimmät ovat fobiat ja ahdistusneuroosit, paniikkihäiriöt ja erilaiset pakkoneuroosit.

      Pakkoneuroosit voivat ilmetä pakkomielteinä ja pakkoajatuksina: jäiköhän levy päälle, menihän se ovi varmasti lukkoon? Jokin ajatus pyörii koko ajan mielessä. Siivousintoinen perheenäiti ei silti tuskin pidä päivittäistä suursiivoustaan neuroottisena: tarkistamispakkoinen käy katsomassa, jäikö silitysrauta päälle tai vaikkapa tutkii joka nurkan ja kolon ja kulman pölyn ja muun lian varalta jne... Perinteisen käsityksen mukaan kyseessä on suojautumismekanismi, minä suojautuu uhkaa vastaan, todellinen uhkaava ajatus pidetään näin loitolla. Jokainenhan meistä tunnistaa itsessämme joitain pakkoneuroottisia oireita, mutta se ei yleensä ole kovinkaan vakavaa. Jotkut pakkoneuroottiiset oireet ovat hyödyllisiäkin tiettyyn vaiheeseen asti.

      1970-luvulla suoritettiin tutkimus, jossa todettiin neuroottisia häiriöitä esiintyvän 18,8 %:lla tutkittavista. Tutkimus tehtiin 1000:lle 15-67 vuotiaille suomalaisille henkilöille. Neuroottisdepressiivisiä tiloja oli 7,6 %:lla, hysteerisiä neurooseja 4,1 %:lla, pakkoneurooseja 2,5 %:lla, neurasteenistyyppisiä tiloja 0,5 %:lla ja muita tarkemmin määrittelemättömiä tiloja 4 %:lla, eli joka viidennellä ihmisellä suomessa on jokin neuroottinen oire. Ihmisille saattaa lapsuudesta jäädä pelkoja. Claustrophobia, eli suljettujen paikkojen pelko , korkean paikan pelko, altophobia ja torikauhu eli agoraphobia ovat yleisimpiä pelkotiloja. Myös hyvin tavallisia ovat ukkoseen ja eläimiin liittyvät pelot. Pelko yleensä pahenee iän myötä ja muuttuu pelkoneuroosiksi. Suomessa pelätään sosiaalisia tilanteita enemmän kuin muissa maisssa mm. esiintyminen, kahvikutsut tai yhteisruokailu saavat suomalaisen pelkäämään ja jännittämään. Silmiinkatsomisen pelko on myös yleinen pelko muillakin kuin suomalaisilla. "Hävettävät" reaktiot kuten punastuminen tuottavat pelkoa joillekin ihmisille. Pelko sosiaalisissa tilanteissa aiheuttaa ihmisen eristäytymisen - missä pelot vain suurenevat. Neuroottisia pelkoja ovat kuolemanpelko sekä sairaudet mm. syöpä tai sukupuolitaudit.

      Tiedetään että perinnöllisyydellä on altistava vaikutus esim. masennustiloille. Mutta luonnollisesti luulen, että suurin osa allekirjoittaa sen, että suurin syy tavallisimmille neurooseille ovat ympäristötekijät eli kasvuolosuhteet, traumaattiset kokemukset, tilanteet, jossa ihmisen itsetuntoa ei ole ravittu vaan heidät on pistetty matalaksi.

      Suuri osa näistä neuroosiryhmän häiriöistä on sellaisia, joista osa on ohimeneviä itsestään ja joista suurimpaan osaan ihminen voi saada aika hyvän avun erilaisilla käytössä olevilla hoitomenetelmillä. Jos ajattelee erilaisia masennusoireita, erilaisia ahdistusoireita ja foobisia oireita, niin suurinta osaa ihmisiä voidaan auttaa joko psykoterapian keinoin tai sitten lääkityksen keinoin.

    • Buttiska

      ...teorioita neurooseista,hmmm.
      No,onneksi mulla ne ei häiritte elämää.
      Paitsi joskus kun suoristan maton vaihvihkaa kylässä ollessa,heh.

      Ja laitampa tämän näyttöruudun tästä suoraan,noin,nyt ei ole enää vinossa.

      • mia.mellow

        suoraan!
        Muistan kun lapsena tehtiin äidille jäynää.
        Hällä oli aivan ihana tapa suoristaa matonkulma.
        Äiti astui vain toisella jalalla matonkulman päälle ja ikäänkuin polkas taaksepäin.Se näytti niin alkuasukasmaiselta liikkeeltä,että nauru maittoi..ja huomashan se lopulta itsekin missä mennään..aina muka yksi matonkulma rutussa;D


    • mamma mia

      pitää olla järjestelmällisesti ja kaiken tilan hyväksi käyttäen täytetty ! Onhan tämä jo ekologisestikin oikein :).Eli sen kyllä myllään uuteen uskoon, jos täytetty miten sattuu. Kun kaappien ovet jäävät mukuloilta auki niskakarvat nousevat pystyyn. Ensimmäinen jobi iltavuorosta tullessani, on sulkea vessan ovet, vaatekaappien ja keittiön kaappien ovet ennen kuin edes riisun takin päältä.

      Aukovatkohan nuo riettaat ne kaikki juuri ennen kuin tulen kotiin :/ :)

      No, onneksi tilanne ei yhtä paha kuin yhdellä radiossa tunnustaneella : hän otti kahvinkeittimen
      työhön mukaan, kun ei jaksanut kymmenettä kertaa aamulla palata sisälle tarkistamaa, jos jäi sittenkin päälle... Ei tarvitse palata tarkistamaan töihin kiiruhtaessa, onko jokin kaapin ovi jäänyt auki.

      • mia.mellow

        toinenkin iltavuorosta "kotiutunut".
        Sama vika täällä..ovet kiinni jukolauta:)

        Jos näitä ns. neurooseja alkaa tavallisen perheenäidin näkökulmasta miettii,niin kaikki me ollaan hermoromahtamisen partaalla olevia neurootikkoja.
        Pakkohan jonkun on pitää homma hanskassa..sano


      • Buttiska

        ..että on joku toinenkin joka ei kerkiä edes ulkovaatteita riisua kun pitää ruveta tyrjäämään!
        Mä huomaan joskus pyyhkiväni pöytää murenoista pipo päässä,hanskat sentään ehdin ottaa pois.
        Raivostuttaa kaikki sotkut ja tahrat jo eteisen ovelta.

        Samaa mieltä astianpesukoneen täytöstä.
        Ekolookkisesti pitää täyttää mutta oikiassa järjestyksessä!
        Meillä isäntä täyttää väärin,sen mielestä mä.
        Kun ne isot lautaset pitää olla oikialla puolella ja syvät vasemmalla.
        Eikä toistepäin.


      • mamma mia
        Buttiska kirjoitti:

        ..että on joku toinenkin joka ei kerkiä edes ulkovaatteita riisua kun pitää ruveta tyrjäämään!
        Mä huomaan joskus pyyhkiväni pöytää murenoista pipo päässä,hanskat sentään ehdin ottaa pois.
        Raivostuttaa kaikki sotkut ja tahrat jo eteisen ovelta.

        Samaa mieltä astianpesukoneen täytöstä.
        Ekolookkisesti pitää täyttää mutta oikiassa järjestyksessä!
        Meillä isäntä täyttää väärin,sen mielestä mä.
        Kun ne isot lautaset pitää olla oikialla puolella ja syvät vasemmalla.
        Eikä toistepäin.

        Saanko tulostaa sun kommentin ja teipata keittiön seinään, vähän niinku teesit tai jotain :)

        Jos mellowin kanssa tehtäis semmoset huushollin vähintään 13 käskyä.( ettei loukata ketään) Pankaas ideoita tulemaan, kun valmista, niin sitten tulostamaan.... :)


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3722
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      3114
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      96
      2702
    4. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2410
    5. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2378
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2337
    7. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      125
      2315
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2264
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2203
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2070
    Aihe