Onko olemassa PC digi-TV-korttia, johon voisi yhdistää myös television.
Tarvitsen kortin jolla käytän pc:tä normaalisti, mutta katson samalla tvtä, joka saa kuvansa pc:een liitetyn digi-tv-kortin kautta.
Minun ei kannata ostaa tv:lle omaa poksia, koska pc:ssä on isompi ja parempi näyttö ja stereot on kytketty siihen. Olisi kätevä myös tallentaa lähetykset myös suoraan pc:lle. Mutta usein teen tietokoneella jotain muuta ja katson tv:tä samalla, joten kumpikin pitäisi saada yhtäaikaa liitetyksi virittimeen.
PC digi-tv
6
795
Vastaukset
- SmithChart
Entäs jos hankkisit Dreamboxin?
Se toimii sekä television että tietokoneen kanssa yksiin, käyttöjärjestelmään katsomatta. Laite tulee verkkoon ja TV:tä voit katsella verkon kautta joko livenä tai tallennettuna ilmaisella VLCplayerilla. Mitään muita ajureita tai lisäohjelmia ei koneeseen tarvitse asentaa, tavallinen webbiselain on se jolla Dreamboxia hallitaan!
Esimerkiksi 7025 mallilla voit tallentaa kaikki kanavat mitä kahdella virittimellä pystyy vastaanottamaan, lisäksi voit tallennuksista riippumatta katsella PC:llä tallenteita tai livekuvaa. On esimerkiksi mahdollista esittää TV:n ja tietokoneen kautta eri kanavia samaan aikaan.
Jos sinulla on useampia tietokoneita verkossa, saat niihin kaikkiin digi-TV:n yhdellä laitehankinnalla. Ainakin neljällä koneella onnistuu yhtäaikainen katselu (eri kanavia, saa olla myös maksukanavia). Mutta jos ymmärsin oikein, ei sinulla ole mitään ongelmaa.
Digi-tv kortti vaan koneeseen, ja töllön kytkentä rinnakkaisnäytöksi tietokoneeseen.- Sukkahousumies
Töllö ei ole oikea sana, termit oikein nyt.
- kytkentä
Ei TV-korteissa ole enää TV-liitintä. TV kytketään näytönohjaimen kautta. Osta DVBViewer Pro ja sille kaveriksi mikä tahansa TV-kortti jota se tukee.
Jos asut antennitaloudessa saat tuplaviritinjärjestelmän halvimmillaan hintaan 54,80 ja sillä voi tallentaa kaikkia vapaita kanavia yhtä aikaa:
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=6545
http://www.dvbviewer.com/fi/index.php?page=ordering- Tikillä päähän
Eli ostan minkä tahansa pc-digi-virittimen.
Sitten liitän telkun S-Videon kautta näyttikseen???
Entä voiko scarttia kytkeä mitenkään DVI-liitäntään näyttikseen?
Näyttia on muuten GF 8800 (2 X DVI / 1 X S-Video) - nyt.ptruuuu---
Tikillä päähän kirjoitti:
Eli ostan minkä tahansa pc-digi-virittimen.
Sitten liitän telkun S-Videon kautta näyttikseen???
Entä voiko scarttia kytkeä mitenkään DVI-liitäntään näyttikseen?
Näyttia on muuten GF 8800 (2 X DVI / 1 X S-Video)Riittääkö ihan normi yle areena jota katsot hdmi piuhalla television välityksellä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1685514Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta393787Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom263143Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole493048Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1582826Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten872663Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava282658Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin712376Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt652009Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1751927