Abien kuljetus

miten on?

Tarvitseeko sitä kuormaa sitoa?Mitä sanoo LP:n porukka?

4

1425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • intin

      läskiluvat

    • mutta pitää olla

      ylileveä lupa kunnossa kun ainakin Kirkkonummella porukalla oli kalja/siideri tölkit kädessä ja käsi lavan ulkopuolella.

      • pitäisi sitoa

        Porvoon motarilla hirvitti että heittelevät ohiajavia pikkuautoja oluttölkeillä. Ohihan nuo näytti menevän vaikka kuinka yritin survoa rajoitinta vasten.


    • http://www.ess.fi/?article=181233

      Tässä suora lainaus jos tuo Etelä-Suomen Sanomien linkki katoaa.

      Vuosittain helmikuun puolivälissä ajettava abien penkkariajelu on katsottu niin merkittäväksi tapahtumaksi, että se on kirjattu erikseen tieliikennelakiin. Lahden poliisin komisario Taisto Kuhlman vahvistaa, että lakipykälä mahdollistaa abien kuljettamisen kuorma-auton lavalla ilman erillistä lupaa. Penkkariajojen järjestäjien on kuitenkin tehtävä ajosta ja sen reitistä ilmoitus poliisille.
      Helsingissä penkkariajojen järjestämistä on tänä keväänä hankaloittanut poliisin määräys, jonka mukaan kuorma-autoihin on asennettava aiempaa korkeammat lisälaidat. Kuhlman kertoo seuranneensa Helsingissä käytyä keskustelua, mutta toteaa, ettei Lahdessa vaadita aiempaa korkeampia laitoja, koska mitään onnettomuuksia tai vaaratilanteita ei penkkariajoissa ole sattunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2081
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      156
      1977
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      28
      1926
    4. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      14
      1192
    5. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      987
    6. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      946
    7. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      875
    8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      834
    9. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      50
      811
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      33
      789
    Aihe