Tarvitseeko sitä kuormaa sitoa?Mitä sanoo LP:n porukka?
Abien kuljetus
4
1427
Vastaukset
- intin
läskiluvat
- mutta pitää olla
ylileveä lupa kunnossa kun ainakin Kirkkonummella porukalla oli kalja/siideri tölkit kädessä ja käsi lavan ulkopuolella.
- pitäisi sitoa
Porvoon motarilla hirvitti että heittelevät ohiajavia pikkuautoja oluttölkeillä. Ohihan nuo näytti menevän vaikka kuinka yritin survoa rajoitinta vasten.
http://www.ess.fi/?article=181233
Tässä suora lainaus jos tuo Etelä-Suomen Sanomien linkki katoaa.
Vuosittain helmikuun puolivälissä ajettava abien penkkariajelu on katsottu niin merkittäväksi tapahtumaksi, että se on kirjattu erikseen tieliikennelakiin. Lahden poliisin komisario Taisto Kuhlman vahvistaa, että lakipykälä mahdollistaa abien kuljettamisen kuorma-auton lavalla ilman erillistä lupaa. Penkkariajojen järjestäjien on kuitenkin tehtävä ajosta ja sen reitistä ilmoitus poliisille.
Helsingissä penkkariajojen järjestämistä on tänä keväänä hankaloittanut poliisin määräys, jonka mukaan kuorma-autoihin on asennettava aiempaa korkeammat lisälaidat. Kuhlman kertoo seuranneensa Helsingissä käytyä keskustelua, mutta toteaa, ettei Lahdessa vaadita aiempaa korkeampia laitoja, koska mitään onnettomuuksia tai vaaratilanteita ei penkkariajoissa ole sattunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy486072Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2435542Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2363001Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,852777Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171502515- 712164
Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina532047- 711878
- 2131804
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1871409