Totuus älväreistä paljastunut

Muusan mies

Älväripalstalla on oikein miehissä todettu kuinka vaikeaa on löytää taloprojektille vastaava työnjohtaja. Useampi kuin moni vastaava on kieltäytynyt ottamasta vastaan valvontaprojektia jonka nimi alkaa Ä-kirjaimella. Eikä tässä kaikki; Kuntien rakennusvirastoissa on niin ikään suhtauduttu älväreihin hyvin nihkeästi ja kielteisesti. Paljon voi olla liikkeellä urbaaneja legendoja, mutta näin Ä-talolliset itse kertovat. Rakennusalan ammattilaisilla, siis kaikilla muilla paitsi Ä-tehtaaseen sidoksissa olevilla luulisi olevan riittävästi tietämystä päätöstensä perusteeksi.

http://groups.msn.com/rd9ve1chj0jr6iof084t25qv70/general.msnw?action=get_message&mview=0&ID_Message=8777&LastModified=4675661222294979534

4

1520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastaava maestro

      Ihmekös tuo kun lukee vaikka tämän keskusteluketjun:

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000010&posting=22000000031408491

      Kuka vastaava haluaa tieten tahtoen viedä ostajaperheen ahdinkoon, kun oikeasti kokemukseen perustuen tietää talojen rakennustapojen vastaiset ratkaisut?

      Useimmiten kehnon palkan lisäksi joutuu vielä menemään oikeuteen yleensä ensin käräjille ja sieltä sitten edelleen hoviin saakka todistelemaan niitä talotehtaan tekemisiä ja niitä omia kunnan ja kaupungin virastoille esittamiä ja hyväksyttyjä kyseenalaisia ratkaisuja oikeiksi kun ne ostajaperheelle ennemmin tai myöhemmin tulevat ilmi. Toiset koettavat reklamoida asiassaan vuosikausia, vievät asian oikeuteen, toiset vaan laittavat vahingon kiertoon ja siksi niitä jopa alle vuoden tai useimmiten hieman yli 2v (verovapaita) mutta useimmiten kuitenkin keskeneräisiä, peruskuntoisia muovipäällysteisiä taloja on niin paljon myynnissä.

      Mitäköhän tuollekin reklamaatiolle kuuluu?

      • ole tarvis käräjöidä. Mutta

        kun ei ne super-ammattilaiset tahdo oikein, joko osata hommiaan, tai sitten eivät vaan ole edes kiinnostuneita. pistävät sitten talon syyksi huolimattomuutensa.


    • Meillä ei mitään ongelmaa vastaavan/pääsuunnittelijan suhteen ja kaupungin rakennusvalvontakin sanoi ratkaisun olevan hinta-laatusuhteeltaan erinomainen. Energiataloudesta itseasiassa sanoivat, ettei häpeä minkään muunkaan okt:n rinnalla. Energialuokka ä-talossa kodinkone termein B. Tottahan on tietenkin, ettet saa tehtaan puolesta laattaa ja kaakelia, mutta jokainen rakentaa tavallaan,ja mikäänhän ei estä jälkeenpäin hankkimaan ns. luksusta. Myöskään suuria muutoksia et saa tehtaan toteuttama, mutta edullinen hintahan perustuukin pitkiin yhteneväisiin sarjoihin.

    • ä-xy

      Päätit sitten ihan tästä ihan oman ketjun perustaa. Suurkiitokset ja onnittelut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe