nyt kun laki tulee vaatimaan tuon 35h koulutuksen kaikilta kuskeilta, onkohan missään tarjolla tätä koulutusta nyt aikaisemmin?
scania ainakin tarjoaa koulutusta, ei vaan missään ole tietoa miten sinne haetaan, ja koska tuommoinen alkaa. se vaan olisi hyvä käydä pois alta, ennen kuin laki astuu voimaan, silloin on kovat ruuhkat kouluun.
edes kuljetus ja logistiikka hakulomakkeita en löydä mistään.
koulutusta
9
945
Vastaukset
- voi valita
http://www.ake.fi/AKE/Ammattiliikenne/Ammattipätevyys/Jatkokoulutusta antavat oppilaitokset.htm
- yritys
http://www.ake.fi/AKE/Ammattiliikenne/Ammattipätevyys/Jatkokoulutusta antavat oppilaitokset.htm
yritys kirjoitti:
http://www.ake.fi/AKE/Ammattiliikenne/Ammattipätevyys/Jatkokoulutusta antavat oppilaitokset.htm
http://www.ake.fi/AKE/Ammattiliikenne/
-> ammattipätevyys -> jatkokoulutusta antavat koulutuskeskukset.
- rahtisälli
eli pakko vähän kehasta, meillä ainaki firma tarjoaa koulutuksen jne. kannattas kysyy isännältä että mitenkä se järjestäs sen??
- Epätietö
Koskas se laki oikein tulee voimaan?
- nyt tähänkin ketjuun
Eli kuljettajille on järjestettävä ammattitaitoa ylläpitävää koulutusta vähintään 35 tuntia viiden vuoden jaksoissa. Laki astuu voimaan 2009, eli käytännössä ensimmäiset 35 tuntia on oltava käytynä 2014 mennessä. Tällaista ammattitaitoa ylläpitävää koulutusta on esimerkiksi ADR-kurssi, taloudellisen ajon kurssi, trukkikurssi, työturvallisuuskurssi ja tieturvakurssi. Käytännössähän pelkkä näiden kaikkien korttien voimassaolon ylläpitäminen vie tuon 35 tuntia viidessä vuodessa. Isommissa firmoissa varmaan on käytännössä toteutunut jo vanhastaankin. Näiden järjestäminen työntekijälle on työnantajan VELVOLLISUUS. Eli ei isäntää nyt kauhein ylisanoin tarvitse ruveta näiden järjestämisestä kehumaan, kun kuuluu työnantajan velvollisuuksiin ilmankin.
Näiden lisäksi alalle tulevilta uusilta kuljettajilta vaaditaan vähintään alan perustutkinto eli ammattikoulun käyminen kuljetuspuolelta. Ammattitutkinto ei siis ainakaan minun tietääkseni ole tulemassa pakolliseksi vaan pelkkä perustutkinto.- ...ammattipätevyyskoulutukseen
Laki kuljettajien ammattipätevyydestä tuli voimaan 1.8-07 ja kuorma-auto puolella 10.9.2009 päivän jälkeen ajo-oikeuden saaneet eivät voi ajaa ammatikseen (k-a, ya) ilman perustason ammattipätevyyskoulutusta (280h). L-a puolella homma on edessä jo tänä syksynä. Eli perus- tai ammattitutkintoa ei tarvitse välttämättä käydä vaikkakin perustason ammattipätevyys nykyään sisältyykin perustutkintoon. Ennen 10.9-09 (k-a, ya), 10.9-08 (l-a) ajo-oikeuden saaneiden on tosiaan käytävä koulun penkkiä se 35 tuntia ennen 10.9.2014 jos meinaa ajella ammatikseen. Pakollinen päivä on kaikille ennakoivan ajon koulutus ja loput 4 päivää voi olla oman tai isännän valitsemia aiheita. Tuolla Aken sivuilla ei näyttänyt olevan aikuiskoulutuskeskuksia ollenkaan vaikka niillä näyttää olevan noita aiheita ja päiviä vaikka kuinka paljon.
- PEIKKO.
.... en tiedä misä päin Suomea asut, mut etsippä lähin AKK!!! Paras käydä koko juttu läpi; eli koko 6 kk ja olet takuulla didektiivien "vaatima" kuski. Käyt yhdistelmäajoneuvokoulutuksen ja sen mukana jos perässä pysyt, niin kortit on lompsassa ja työpaikkojen hakeminen helpompaa. Tommoset pikakurssit on ÖÖÖÖÖÖÖÖÖSTÄ!!!! Ainakin Turussa ja Salossa on koulutus.. muista paikoista en tiedä. Ja opettele kirjottamaan kunnon työhakemus-ja CV liitteeksi sähkäriin, niin luot hyvän kuvan. Kilpailu kiristyy!!! Mut... kukin tekee niinkuin parhaaksi näkee... Tuo oli vaan ehdotus:)
- .....Suomessa
No onhan aikkareita vähän joka kaupungissa (kvg), mut siinä oot oikeassa et työpaikka irtoo paljon helpommin koulun käytyä. Teksti olikin tarkennusta ammattipätevyyteen ei työn hakemiseen ja edelleen tutkinto ja ammattipätevyyskoulutus on eri asia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3672291IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk561766Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1551389Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.981358- 1541335
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021181Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten121172Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851122Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701077Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan481022