Tuleeko nopeuseroja jos käyttää
perinteistä for-lausetta
(for to do )
verrattuna sitä for in (for in do)
lauseeseen?
Mitä etuja tuo for in do tarjoaa
Nopeuserot for
9
377
Vastaukset 9
- -for looppaus-
Noiden käyttötarkoitus ei ole varsinaisesti ihan sama, for to- on yleis käyttöinen, for in on lähinnä taulukoiden läpikäymiseen joka tuli D2005:sessa, ja joka vastaa pitkälle esim php:n foreach rakennetta.
- For in:llä?
Lähinnä kiinnostaa pystytäänkö tuolla
for in -rakenteella saamaan nopeus hyötyä verrattuna
vastaavaan for to -rakenteeseen.
(tuskin kovinkaan paljoa)
Eli kysy on lähinnä siitä pystyykö kääntäjä hyödyntämään jotain parempia assembler -käskyjä verrattuna for to-rakenteeseen - -for looppaus-
For in:llä? kirjoitti:
Lähinnä kiinnostaa pystytäänkö tuolla
for in -rakenteella saamaan nopeus hyötyä verrattuna
vastaavaan for to -rakenteeseen.
(tuskin kovinkaan paljoa)
Eli kysy on lähinnä siitä pystyykö kääntäjä hyödyntämään jotain parempia assembler -käskyjä verrattuna for to-rakenteeseenNo luultavasti jonkun verran nopeutuu kun kahlattava taulukkomainen tietomäärä ja indeksointi hoidetaan funktion sisäisesti, ainakin lähes varmuudella nopeammin kuin käyttäjän huonosti toteuttama perinteinen for to funktio.
Testaa itse, sehän ei ole vaikea homma esim Gettickcount -funktiolla. - to do in do
-for looppaus- kirjoitti:
No luultavasti jonkun verran nopeutuu kun kahlattava taulukkomainen tietomäärä ja indeksointi hoidetaan funktion sisäisesti, ainakin lähes varmuudella nopeammin kuin käyttäjän huonosti toteuttama perinteinen for to funktio.
Testaa itse, sehän ei ole vaikea homma esim Gettickcount -funktiolla.No minulla ei ole vielä tarpeeksi uutta Delphiä jotta voisin testata tuota.
- -for looppaus-
to do in do kirjoitti:
No minulla ei ole vielä tarpeeksi uutta Delphiä jotta voisin testata tuota.
Kuinka uus sen sitte pitäis olla kun toi on winapi funktio joka on ollut jo delphi 1:sestä käytössä, joskus esihistorialisella ajalla, for in funktio taas tuli vasta 2005 delphiin oliko toi nyt sitte delphi 10.
Näin
...
var alku, aika;
...
alku:= gettickcount;
//tee jotain mitattavaa tässä välissä
aika:=gettickcount-alku;
//aika on on nyt millisekunteja alusta - -for looppaus-
-for looppaus- kirjoitti:
Kuinka uus sen sitte pitäis olla kun toi on winapi funktio joka on ollut jo delphi 1:sestä käytössä, joskus esihistorialisella ajalla, for in funktio taas tuli vasta 2005 delphiin oliko toi nyt sitte delphi 10.
Näin
...
var alku, aika;
...
alku:= gettickcount;
//tee jotain mitattavaa tässä välissä
aika:=gettickcount-alku;
//aika on on nyt millisekunteja alustasiis
..
var alku, aika: cardinal;
.. - GetTickCount
-for looppaus- kirjoitti:
No luultavasti jonkun verran nopeutuu kun kahlattava taulukkomainen tietomäärä ja indeksointi hoidetaan funktion sisäisesti, ainakin lähes varmuudella nopeammin kuin käyttäjän huonosti toteuttama perinteinen for to funktio.
Testaa itse, sehän ei ole vaikea homma esim Gettickcount -funktiolla.GetTickCount -funktio löytyy Lazaruksestakin LCLIntf käännösyksiköstä (Siis Uses -lauseeseen pitää lisätä LCLIntf).
GetTickCount -funktio toimii siis myös muissakin käyttöjärjestelmissä kuin windows kuten esim. Linux:ssa - Todennäköisesti
-for looppaus- kirjoitti:
siis
..
var alku, aika: cardinal;
..Todennäköisesti hän tarkoittaa sellaista Delphiä josta puuttuu For in käsky mutta haluaa tietää sen nopeuden.
- Mika0800
GetTickCount kirjoitti:
GetTickCount -funktio löytyy Lazaruksestakin LCLIntf käännösyksiköstä (Siis Uses -lauseeseen pitää lisätä LCLIntf).
GetTickCount -funktio toimii siis myös muissakin käyttöjärjestelmissä kuin windows kuten esim. Linux:ssaLazarus ja GetTickCount
Lazaruksen windows -versiossa tuo varmasti toimiikin oikein.
mutta kokeilepa Lazaruksen linux -versiossa tätä:
OdotaKunnesKloOn_235959(); // tämä siis odottaa, kunnes kello on 23:59:59
T1 := GetTickCount;
TeeJotainJokaKestaa2300milliSekuntia;
T2 := GetTickCount;
dT := T2-T1;
Veikkaanpa, että Lazaruksen linuxversio joko:
a) antaa tulokseksi 2 sekuntia
b) antaa tulokseksi 3 sekuntia
c) antaa totaalisesti väärän tuloksen, kun hämääntyy pahasti vuorokauden vaihtumisesta.
Toinen, vielä pahemi testi:
T1 := GetTickCount;
TeeJotainJokaKestaa1Minuutti;
T2 := GetTickCount;
dT := T2-T1;
ja tuon 1 min aikana sitten vaihdat konsoliin, jossa olet valmiiksi root -oikeuksin sisällä, ja vaihat siellä koneen kellonajan toiseksi.
Veikkaanpa, että Lazaruksen linux -versio mokaa tässäkin.
Alkaisi olla korkea aika linuxinkin APIin lisätä ihan 100% aito GetTickCount, joka ei hämäänny sen paremmin keskiyön ylittämisestä kuin koneen kellonajan muuttamisestakaan.
Olen joskus itse koodannut linuxiin oman GetTickCount -funktion (sovellusohjelmnatasolla), mutta ei sekään täydellinen ole eikä voikaan olla, ilman kernel -ajuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 41129
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r161992Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216793- 64713
- 61712
- 67656
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21618Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?133609Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66589Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32568- 34537
- 55528
- 47478
- 47475
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40473- 30463
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.40453Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?94448- 37448
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri18440