Ruotsin kielen infinitiivi ja att

jag...jag...jag

Hei tarvitsisin pikaisesti apua ruotsin kielen att- sanan ja infinitiivin kanssa. Milloin käytän att ja milloin en, löytysikö jotain selkeää sääntöä?

Kirja mainitsee ,että att ei tule seur. verbien kanssa: få, kunna, måste, ska, vilja, behövä, bruka, hinna ,orka ja tänka, mutta tiettävästi ruotsissa on muitakin apuverbin kaltaisia verbejä?

Pärjäänkö kokeessa, sillä osaan taivuttaa kaikki sanat, hallitsen kieliopin (infiniitivi att, prepositioilmaisut) ja fraasit. Onko hyötyä kirjoittaa kappaleet ruotsiksi?

Täck för hjälpen!

12

14423

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • finLÄNDARE

      Meirän kirjassa lukeepi näin:

      Verbin perusmuotoon kuuluu att-partikkeli: Att äta är viktigt. Tietyissä tilanteissa att-partikkeli jätetään pois.

      1. Kun infinitiiviä edeltää apuverbi: få, kunna, måste, ska, vilja sekä borde.

      2. Kun infinitiiviä edeltää apuverbin kaltainen verbi: behövä, bruka, börja, få, hinna, hoppas, lyckas, låta, låtsas, orka, tänka, våga, vägra, önska.

      3. Kun infinitiiviä edeltää jokin seuraavista verbeistä: besluta, fortsätta, försöka, glömma, lova, lära, lära sig, slippa, sluta.

      4. Kun objekti edeltää infinitiiviä, esim. Vi såg honom mata rävarna.

      Opettelin nuo, ja hyvin meni! :)

      • Anonyymi

        eli kohdat 1-4 :ssä att- jää pois


      • Kiitos hyvästä vastauksesta! Innostuin itse palauttelemaan ruotsin kielen taitoani DuoLingon avulla - menossa jo 82. perättäinen päivä - ja törmäsin samaan kysymykseen. Duolingossa kielipari on ruotsi/englanti. On tosi mielenkiintoista nähdä ja oppia miten ruotsi kääntyy englantiin ja päinvastoin. Itäsuomessa asuvana umpisuomalaisena on yksinkertaisesti vain hauskaa osata läntisen naapurimaan kieltä ja kulttuuria. Ei aina tarvitse ajatella, onko jostain kielestä tai mistä tahansa asiasta jotain välitöntä hyötyä.


    • että pitää

      Viettää aikaa tuon pienen kielen opiskeluun kun pitäisi opiskella kunnolla joko englantia tai kiinaa.

      • ><><><><><><><><><><

        Ruotsi on vaan paljon parempi kieli kuin joku englanti.


      • Kommenttia vaan
        ><><><><><><><><><>< kirjoitti:

        Ruotsi on vaan paljon parempi kieli kuin joku englanti.

        Ei kannattas nostaa ikivanhoja viestejä ylös mut Ruotsilla ei pärjää maailmalla Englannilla tulee toimeen esim. kaikilla lentoasemilla.


      • ><><><><><><><><><><
        Kommenttia vaan kirjoitti:

        Ei kannattas nostaa ikivanhoja viestejä ylös mut Ruotsilla ei pärjää maailmalla Englannilla tulee toimeen esim. kaikilla lentoasemilla.

        Tarkoitin vain, että kielenä ruotsi on parempi. Valitettavasti sillä ei pärjää ja joutuu opiskelemaan englantia, joka on monessa suhteessa huonompi.


      • Anonyymi
        ><><><><><><><><><>< kirjoitti:

        Tarkoitin vain, että kielenä ruotsi on parempi. Valitettavasti sillä ei pärjää ja joutuu opiskelemaan englantia, joka on monessa suhteessa huonompi.

        millä perustelet englannin olevan huonompi?


    • jumalautaperkele

      perkele

    • yolo123kio

      en osaa auttaa

      • 2008. Autisti.


    • Anonyymi

      XDDDD

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      260
      3172
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1234
    3. 66
      1163
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      958
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      866
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      809
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      799
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      711
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      692
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      678
    Aihe