tukia nostettava

Maataloustukien nostotarve on ilmeinen. Seuraavassa Markku Nummen jutussa Pellervossa 1.4.2008 arvioidaan maatalouden kannattavuuskehitystä vuodelle 2008:
Markku Nummi            

"Maatalouden yrittäjätulo pienenee
PTT: Ruuan hinta nousee 7 prosenttia tänä
ja 2 prosenttia ensi vuonna
Pellervon taloudellinen tutkimuslaitos PTT arvioi ruuan vuoden 2008 keskihinnan olevan noin 7 % viime vuoden keskihintaa korkeampi. Ensi vuonna ruuan hinnan nousua hillitsee syksyllä toteutettava ruuan arvonlisäveron alennus ja PTT arvioi hinnan nousevan ensi vuonna noin 2 %.
Korkeat elintarvikkeiden maailmanmarkkinahinnat heijastuvat ruuan hintaan myös Suomessa.
Tutkimusjohtaja Perttu Pyykkönen PTT:sta vertaa, että vuonna 2007 elintarvikkeiden hinnat nousivat meillä keskimäärin kuitenkin vain noin 2 %, kun keskimääräinen nousu EU:ssa oli 3,5 %. Meillä kaupan ja teollisuuden pitkät sopimukset siirsivät hinnankorotuksia vuodenvaihteeseen, jolloin ruuan keskimääräinen hinta nousi Suomessa yhdessä yössä lähes 6 %.
Loppuvuoden aikana erityisesti maito- ja lihatuotteiden hinnat nousevat, mutta toisaalta esimerkiksi hedelmien ja marjojen hinnoissa on normaalisääoloissa odotettavissa laskua.
Maatalouden yrittäjätulo pienenee PTT:n mukaan tänä vuonna noin 17 %, koska kustannukset nousevat tuottajahintoja voimakkaammin. Ensi vuoden tuottajahintoihin PTT ennakoi vain pieniä muutoksia, mutta panoshinnat jatkavat nousuaan."

Yrittäjätulo laskee ennusteen mukaan noin 17 prosenttia. Tämä lasku on kompensoitava joko roimilla ruuan hinnankorotuksilla tai maataloustukia nostamalla. Tukien nostolle ei kuitenkaan saada komission hyväksyntää, joten jollakin tavalla olisi hintoja saatava nostetuksi. Mutta mitä me tuottajat voimme kaupalle ?

Onko myyntien lykkääminen mahdollista ? Voidaanko panosostoja kilpailuttaa tuottajien yhteenliittymien avulla ? Voiko ulkomailta tuoda suoraan tuotantopanoksia ? Tuoko öljykasvien viljelyalan kasvattaminen lisää kilpailua ?

8

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteisöön kuuluvana

      ..ahkerana muurahaisena. Olet - pelle varmaan-, mutta tosikko ei ymmärrä jos raitilla lällästellään - siis rällästellään!

    • kapakkahai

      Pienennetään elintarvike kasvien kylvöalaa, niin tulee pulaa raaka-aineista ja samalla hinnat nousevat.

      • odotetaan vähän viel,,,

        Joka tuutista toitotetaan kuinka on
        työvoimapula ja joka vielä pahenee.
        Tuottjahinnat lähtisivät jo nyt nousuun
        jos esitettäisiin rehellinen tuottjien
        ikätilasto ja lähivuosina eläkeelle siirtyvien
        määrä.Tulevaisuudessa maa ja metsätaloudessa on se kaikkein suurin työvoimapula.Täyttä huumoria
        on virallisen Suomen suunitelmat miljoonien
        kuutioiden enerkia hakesavotoista.


      • sitä...
        odotetaan vähän viel,,, kirjoitti:

        Joka tuutista toitotetaan kuinka on
        työvoimapula ja joka vielä pahenee.
        Tuottjahinnat lähtisivät jo nyt nousuun
        jos esitettäisiin rehellinen tuottjien
        ikätilasto ja lähivuosina eläkeelle siirtyvien
        määrä.Tulevaisuudessa maa ja metsätaloudessa on se kaikkein suurin työvoimapula.Täyttä huumoria
        on virallisen Suomen suunitelmat miljoonien
        kuutioiden enerkia hakesavotoista.

        metästä lähtee niitä kuutioita tekemään muutamalla eurolla tunti ja herrat kuittailee miljoonavoitot.
        Suomesta kun ajetaan maataloutta alas niin sitten sitä ulkomaista salmonellapaskaa ja hiirenpää/kumikäsine yms salaattiakin tulee tarpeeks. Tosin kuka sitä syö....?


      • viljelijät

        vähenee, hyvä homma


      • viljelijät kirjoitti:

        vähenee, hyvä homma

        Miksipä se on hyvä homma ?


      • Maaseutu yrittäjien
        odotetaan vähän viel,,, kirjoitti:

        Joka tuutista toitotetaan kuinka on
        työvoimapula ja joka vielä pahenee.
        Tuottjahinnat lähtisivät jo nyt nousuun
        jos esitettäisiin rehellinen tuottjien
        ikätilasto ja lähivuosina eläkeelle siirtyvien
        määrä.Tulevaisuudessa maa ja metsätaloudessa on se kaikkein suurin työvoimapula.Täyttä huumoria
        on virallisen Suomen suunitelmat miljoonien
        kuutioiden enerkia hakesavotoista.

        = jussien keski-ikä on korkea, jopa liian korkea. Elintarviketuotannon alkulähde orjentoituu vastuuasioissa toiminnan lopettamiseen ja itsensä kehittäminen on sivuseikka. Tila tuottaa tuilla ja eläkepäiviä ei suhdanteet heilauta.
        Tässä lienee myös syy palstan kommenteissa pinnalla oleva "välinpitämättömyys" tuotteen ostajiin. On meinaan varaa! Muilla kaupallisen toiminnan firmalla ei olisi mitään tulevaisuutta - eikä edes "tulis mieleenkään" tänäpäivänä.


    • yhä..

      ajankohtaista

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      242
      6061
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      126
      5871
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4937
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      15
      4293
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      62
      4196
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4107
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4102
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      57
      2564
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      45
      1860
    Aihe