Hei!
Olen hakemassa lukemaan italian, ranskan ja englannin kääntämistä Turun yliopistoon. Pääaineeksi haluan englannin ja italian/ranskan sivuaineeksi. Onko kokemuksia kyseisten kielten opiskelusta Turussa? Työelämää minulla on jo 10 vuotta takana kaupalliselta alalta (kaupan kassa, vastaanottohenkilö, assistentti), mutta en saa rauhaa ennen kuin olen opiskellut lisää.
Kääntämisen ja Kielen & Kulttuurin opiskelujen eroista olisi mukava myös kuulla. Kääntäminenhän on suurimmaksi osaksi vieraasta kielestä suomeen eli kielen tuottaminen olisi enimmäkseen suomen kielellä. Minua kuitenkin kiinnostaisi enemmän kielen tuottaminen noilla vierailla kielillä. Opettajaksi en kuitenkaan halua.
Italian/ranskan/englannin kääntäminen Turussa
4
661
Vastaukset
- tältä näyttää .
Ei kannata. Kielikursseilla opit paremmin ja aikaa kuluu vähemmän.
- ap...
No kun on kaikki kielikurssit tullut käytyä, mitä kyseisistä kielistä tarjotaan. Tuntuu kyllä, ettei osaa vielä puoliksikaan kyseisiä kieliä pelkkien kurssien avulla.
- Mamasha
Kommentti kokemuksen syvällä rintaäänellä: kääntäjien työllistymisnäkymät ovat niin surkeat, että se seikka kannattaa pistää puntariin siinä vaiheessa, kun tulevaisuuden opiskelualaa valitsee. Todennäköisesti valmistumisen jälkeen kääntäjä sijoittuu juuri niihin tehtäviin, joista sinulla jo nyt on kokemusta: kaupan kassaksi ja/tai assistentiksi. Kaikkein järjettömintä on valita sivuaineeksi toinen kieli. Pääaineeksi kannattaa valita jokin muu ammattiin johtava ala: oikeus- tai kauppatiede tai tekniikka ja sen ohella sitten opiskella kieliä, mutta älkää hyvät ihmiset valitko kahden kielen yhdistelmää. Ette kai te ihan oikeasti kuvittele kenenkään tarvitsevan englannin ja ranskan kääntäjää? Ja tämän tiedon kertoja on siis kääntäjä (FK) vuosimallia 1990.
- ........
Ok, kiitoksia vastauksesta.
Mutta eihän yhdellä kielellä nyt ainakaan tule saamaan koskaan töitä! Ainahan kääntäjillä pitää olla monta työkieltä. Sivuaineina aikoisin lukea kauppatieteitä/oikista eli juuri niitä, joista jo pääsykoekirjoissa on mainintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne212335Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv452194Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k651728Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941677Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.591661Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel821632- 1131490
- 961221
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401047Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21925