elisan mokkula

ubuntun kanssa

olisi aikeissa ottaa mobiili laajakaistaa ja kun dna vastasi ettei tue linuksia ja samoin elisakin. Nyt vain olisi elisalla hyvä tarjous mokkula 2 v. sopimuksessa mukaan. Netissä jostain keskusteluista huomasin kuitenkin, että jotkut on saaneet mokkulat
toimimaan. Olen aloittelija linuksessa ja en mikään nero muutoin noissa pc hommissa. Niinpä olisiko vinkkiä mikä mokkula kannattaa ottaa ja minkälaisia lisätoimintoja/settauksia se vaatii. Ainakin langaton laajakaista lähti tosi hyvin toimimaan ja toivon josko tuo mobiilikin lähtisi yhtä hyvin.

3

4365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuttuminen

      Tuota Linuxin tukea on lähes turha kysellä operaattoreilta/myyjiltä ja vastaavilta. Kun laitteessa/palvelussa ei toimiteta ajureita tai muita Linuxille niin sitä ei tueta, myyjien mukaan siis, todellisuudessa tuki saattaa olla jopa parempi kuin Windowsille mutta kyseiset tahot eivät vain tiedä sitä.

      Muistaakseni kaikki suomessa operaattoreilla myynnissä olevat mokkulat toimivat Linuxissa ongelmitta, asian varmistamisessa on se ongelma että operaattirit myyvät noita omilla brandeillaan ja sen "oikean" mallimerkinnän kysely ei aina tuota tulosta koska asiakaspalvelusta vastaava henkilö ei välttämättä tiedä edes sitä.

      Lisäksi Linuxille sen mokkulan malli ei ole olennainen vaan se mikä piiri siellä sisällä on, valitettavasti samaakin mallia mokkulasta valmistetaan eri piireillä jolloin Linuxille ne ovat eri mokkuloita. Windowsin puolella sen mallin ajurit sisältävät ajurit molemmille (tai kaikille kolmelle tai...) ja kunkin mokkulan kansa käytetään sitten kyseisen piirin "osaa" siitä ajurista. Sama koskee muitakin laitteita, verkkokortit, näytönohjaimet yms.

    • jambos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      296
      8601
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      73
      5223
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      290
      4607
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      64
      3205
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2657
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2032
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1933
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1912
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1813
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1780
    Aihe