Vaatetus ahdistaa!!

Miten te muut oikein hoidatte tuo vaatetus puolen? Tuskaillu ja hikoillu noissa koretekseissa. En muistanutkaan et kuteet päällä noin tönkkö olo.Alla t-paita ja bokserit. Kaulassa huivi ja saappaat sellaset puolipitkät. Ajossa menettelee mut jo pienikin pysähdys huoltikalle aivan tuskaa. Ja nämä huoltsikka käynnit ovat puoliharrastusta. Puhumattakaan kokoontumis jutuista joissa saa hikoilla tänäkin kesänä monta tuntia.
121439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

hauskaa. Itse olen todennut että mukavimpia kelejä ovat syksy ja kevät. Kesä on liian kuuma hikoillakseni goretexeissä. Mutta kun periaatteeni on sekin että jollei suojavarustetta ole mukava/mahdollista pistää ylleni, en aja silloin pärrällä. On pakko todeta että kelistä ja maisemista nauttiminen ainakin minun mielestäni käy parhaiten ilmastoidulla autolla kun vetää esim. shortsit tai jotkin muut vetimet jalkaan.

Kun kerran puhutaan harrastuskesta niin miksi on mentävä kokoontumisiin hikoilemaan? Miksi siellä "saa" hikoilla? Ei noihin ole pakko mennä. Itse en paljoa jaksa ajella notkumaan jokaviikkoisiin kokoontumisiin ja renkaanpotkijaisiin vaan käyn ajelemassa silloin kun siltä tuntuu.

Moottoripyöräähän ei nimittäin tarvita esim. vaimon tai kavereiden metsästämiseen eli siltäkin osin ei ole pakko hiostaa itseään gore"tölkissä".

Äänestä

kesällä.ajan justiin niissä tektiileissä missä tuntuu parhaalta.
eihän ne koret estä sua kuitenkaan kaatumasta mut tietty jos pitää käydä nutullaan niin on ne sillon ihan paikallaan......
ajoasu kauppiaat on taas saanut meidät uskomaan että kakskyt viis kun on lämmintä ni eiku koret vaan niskaan ja menoks vaikka kypärän sisällä olis lämpöhalvauksen vaara lähempänä kun se kaatuminen.kelien mukaan......pysykää pystyssä.

Äänestä

Viileillä keleillä gorea ja kuumilla nahkaa. Mukavuus säilyy.

Äänestä
  • kuumalla on vittumainen pyöräillä, kylmä on parempi ajokeli. Siitä nauttii kun kylmäviima piiskaa kamppeita ja varusteet ja kahvanlämmittimet pitää kylmänpiiskan loitolla.

    En ole ikinä ymmärtänyt noita tyyppejä jotka helteestä nauttien ajavat "alasti"... näyttää tosi typerältä !

    Äänestä

Olen nauttinut helteistä vaaleahko nahkapuku päällä. Kesäkuumalla alla riittää pikkarit ja toppi tai t-paita. Iltakäyttöön löytyy musta tyköistuva nahkapuku. Se on liian kuuma auringonpaisteella. Ja kylmille keleille goretex on hyvä. Kuopion torilla näin kesähelteellä sarkapukuisen papan ja joku kommentoi: "mikä pitää kylmän ulkona pitää myös lämpimän". Kypärämyssy helteellä ohut silkkinen ja avoin. Kylmällä paksu villainen myssy toimii.

Äänestä

kesäisin.Yleensä ajelen Oittaan uimarannalta asuna bootsit,uikkarit ja otsahuivi.Muu vaatetus sivulaukuissa ja elämä hymyilee.

Äänestä
  • Jotenkin alkanu kans nyppiin tuo pukeminen. Tai ei se pukeminen mut ne päällä kulkeminen.
    Velj keskisellä tuli käytyä(liki200km matkaa sivu). Heti kun sai pyörän parkkiin takki ja pitkähihanen paita sai lähteä. Sit kauppaan buutseissa t-paidassa ja gorehousuissa tunniksi pyöriin.Kuuma ja tuskanen kierros.
    Seuraavalla kerralla menen sinnekkin autolla..

    Äänestä

ole vielä edes kovin kuuma. Itse asiassa, täällä Suomenmaassa on kovin, kovin harvoin niin kuuma, että ajovarusteet päällä alkaisi oikeasti ahdistamaan. Toista se voi olla esim. jossain Välimeren maissa, kun heinä/elokuussa paukkuu 40 lämmöt rikki.

Hyvä nahkapuku on kuumalla parempi kuin tekstiilipuku. Muu kuin musta värikin saattaisi puolustaa paikkaansa viilennystä etsiessä, mutta muunväriset tosin tuppaa nekin lähestymään mustaa/tuhkanharmaata muutaman vuoden kovan käytön jälkeen.

Äänestä

T-paita vesimärkänä takin alle. Varma viilennys. Lämpötila pitää olla kyllä vähintään 25, muuten tulee kylmä.

Äänestä

Kauan asiaa harrastaneena jo vuosia tuntunut tuo ajokamppeiden pukeminen/riisuminen moottoripyöräilyssä tympäisevää,mutta eihän sille mitään voi,shortsit ja t-paita eivät ole ajoasuja.
Goret kevään ja syksyn ajoihin,nahkaa sitten lämpimimmille keleille. Nahkarotseja kaksi,toinen "ohuempi" rottatakki ei sinällään mp-käyttöön tarkoitettu,mutta kuitenkin vielä pienemmästä nopeudesta jollakin lailla suojaavampi kuin pelkkä oma nahka.

Onhan kai muillakin ajohanskojakin useammat,,ja kelin mukaanhan ne käyttöön valitaan.
(Itselläni vanhimmat vuodelta -82 ja nyt jo vetskarit rikki) pitäisiköhän tehdä kuluttajansuojalautakuntaan valitus?

Äänestä

No kohta helpottaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


+22 kirjoitti:

Miten te muut oikein hoidatte tuo vaatetus puolen? Tuskaillu ja hikoillu noissa koretekseissa. En muistanutkaan et kuteet päällä noin tönkkö olo.Alla t-paita ja bokserit. Kaulassa huivi ja saappaat sellaset puolipitkät. Ajossa menettelee mut jo pienikin pysähdys huoltikalle aivan tuskaa. Ja nämä huoltsikka käynnit ovat puoliharrastusta. Puhumattakaan kokoontumis jutuista joissa saa hikoilla tänäkin kesänä monta tuntia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu