Onko muilla samaa ongelmaa?? Asutaan 2000-luvun alussa rakennetussa kerrostalossa, katutasossa. Nyt parin viikon sisällä on lattioilla ryöminy pieniä koppakuoriaisia. Ne on 2-5mm pitkiä, tummanruskeita ja niil on aika pitkät tuntosarvet. Niitä on eniten seinien vieressä, mut myös keskellä lattiaa. Oon myös löytäny kuolleita sellasia. Määrä tuntuu olevan lisääntymään päin. En oo huomannu et ne olis tehny mitään erityistä tuhoa, ainakaan vielä. Ovat vaan niin ***tanan ällöttäviä. Osaako kukaan sanoa tuleeks ne ulkoa vai onks todennäkösempää et ne asuu sisätiloissa? Onks muilla samaa ongelmaa? Yritin ettiä netistä kuvaa vastaavista,mut en löytäny.
Outoja koppakuoriaisia
4
3114
Vastaukset
Onko niillä kuoriaisilla selässä vaaleampi poikittaisraita? Nuo tuntosarvet hieman hämää, mutta jos vastaus kysymykseeni on kyllä ja kuoriaiset ovat (kokoonsa nähden) "leveitä" (yhtä leveitä kuin pitkiä, suunnilleen) kyseessä voi olla ötökkä nimeltään muistaakseni turkiskuoriainen (en ole täysin varma). Kyseinen ötökkä ilmeisesti tykkää vaatemateriaalien syömisestä, ei ole vaarallinen eikä haitallinen terveydelle. Netistä pitäisi löytyä ohjeita kyseisen vieraan poistamiseen.
- tuli
mieleen turkiskuoriainen, mutta tuntosarvet kyllä hämää.
jos on kyseinen ötökkä, sen toukka on vielä inhottavampi kuin kuoriainen ja kannattaa tutkiskella vaatekaapista ettei siellä vain ole toukkia. Eikä pidä unohdella villaisia vilttejä sängyn alle, kuten minä kerran, siinähän oli sitten ainakin 20 toukkaa... - ihrakuoriaista?
???
- apua täälläkin kaivataan
mä löysin tänään myös omasta sängystä sitä imuroidessani ni jonkun tosi ällön toukan. Näytti vähän sokeritoukalta, mutta sit surffasin täällä internetin ihmeellisessä maailmassa ja tulin kyllä siihen tulokseen, että mun löytämä otus oli vyöturkiskuoriaisen toukka. Helsingin ympäristökeskuksen sivuilla on aika hyvä lista ja kuvat kaikenlaisista asuntojen tuholaisista. kannattaa käydä kattomassa jos sieltä löytyis sen näkösiä koppakuoriaisia ku teiltäkin on löytyny. Tässä linkki
http://www.hel.fi/wps/portal/Ymparistokeskus/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/fi/Ympäristökeskus/Asuminen ja terveys/Sisätilojen tuholaiset
mä jatkan täällä kriiseilyä toukan löytymisestä...en tiiä onko vielä hysterian aihetta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 435724
- 445253
- 483678
- 133633
- 313106
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise883083- 592844
- 562683
- 532340
- 381804