K E Nyman

miten on

mikä on totuus tämän konkurssiin ajautuneen rakennusliikkeen suhteen, kun toiset väittävät, että firma teki vain "paska taloja" ja toiset väittävät asia oli täysin päinvastoin.

Voiko muuten mistään nähdä, mitkä kerros- ja rivitalot ovat kyseisen firman rakennuttamia?

10

5373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perus -

      K E Nyman.

      Viisi betoni elementtitehdasta oli Suomessa,
      50-90 luvulla tuotti Suomessa "aravakerrostaloja".
      eli Sala-ampujankadun talot on 80% ja muutenkin Ristinummella varmaan yli puolet tuon KEN:n taloja.

      Kauppapuistikon alussa, (moottoritien päässä) olevat 8-kerroksiset talot on myös KEN:n rakentamia ja paljon paljon muuta jo 50-luvulta, kuten Malmönkadulla "Lättähatut".

      Elikkäs moni suomalainen on saanut kodin KEN:n taloissa.

    • ...nummi...

      -olen asunut KEN-kerrostaloissa sekä muiden rakennusliikkeiden rakentamissa,ja ei KEN-talot ainakaan huonompilaatuisia ollut,pikemmin päinvastoin.Tilavampia,parempi äänieristys,ja jotenkin jämäkempiä,vrt, esim. Ehrs-talojen lievään heppoisuuteen.

    • yksinkertaisesti

      siitä, kun Nyman rakensi elementtitaloja eikä enää perinteisellä menetelmällä, jossa talo niin sanotusti muurattiin paikalla.

      Valitettavasti elementtitalot eivät kuolleet Nymanin rakennusliikkeen mukana vaan pääosa uusistakin taloista on elementtitaloja. Vaasassa poikkeuksena nämä Raastuvankadun alkuun rakennetut kerrostalot (niin sanottu Rosvoviitonen)

      • kokenut.

        -ei siinä nyt NIIN suurta eroa ole,onko kerrostalo elementeistä tehty,vai paikalla väsätty alusta loppuun.Nymanin elementtitalot oli useimmiten laadukkaampia,kuin monien firmojen timpureiden kovalla urakkavauhdilla väsäämät talot.Esim. Radiotien entiset ns. kynnysrahatalot selvästi parempia,kuin Fasaaninkatu 8:n talot.Selvä ero materiaalissa,molemmissa asunut sen huomaa.


    • Nykyään muuta

      Moro,
      Olin -80 luvulla K.E. Nymanin elementtitehtaalla muottikirvesmiehenä ja siellä teimme mm. tiilielementtejä ja pesubetonielementtejä, junttapaaluja sekä paljon muuta. Ne menivät niin omakotikäyttöön kuin tehdaskäyttöön. Itse pääsin kerrattain tekemään yhden " mielenkiintoisen" ns. lokkisiipi elementin( erkkeri), Haravatielle, mutta kun en tiedä oliko se ouluun, Oulunsaloon, Kempeleeseen vai minne lie? Tane, tehtaanjohtaja sanoi, että nyt poika teet ensimmäisen tuollaisen tässä tehtaassa:-) Meni kuulemma ehjänä perille, kun asiaa jännittyneenä tiedustelin. En tiedä nykyään työtahdista, mutta silloin yksi mies teki yhden eristetyn levyn päivässä( esim. 2,5 x 5,5 m) . Harmi, että yhtähyviä työnantajia ei enää tahdo löytyä.

    • Huipputaloja 👍🏼.

      • Anonyymi

        nykyään kyllä valitettavasti taitaa rakentamisen laatu olla huonompi. kun taas vastaavasti omakotitaloissa ennen ei osattu tehdä pohjatöitä siks ne on järkiään nyt homepesiä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        nykyään kyllä valitettavasti taitaa rakentamisen laatu olla huonompi. kun taas vastaavasti omakotitaloissa ennen ei osattu tehdä pohjatöitä siks ne on järkiään nyt homepesiä

        On sulla harhakäsitykset. Omakotitalot vaadittiin rakennettavaksi hometaloiksi.

        Ei saanut rakennuslupaa, jos teki terveen talon. Matala perustus että pääsi pihatasosta sisälle ja valesokkeli. Tasakatto ja rak.tarkastaja valvoi, että alueelle ei saanut poikkeuslupaa. Nyt lähes kaikkiin korotettu harjakatoksi.

        Pitää tietää taustat, jos kirjoittelee asioista.


    • Anonyymi

      Laatu taloja ,,1 luokka taloja !

    • Anonyymi

      Rötös herroja pani firmaan Konkursiin,,,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5469
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3637
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1856
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1501
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1397
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1353
    Aihe