Kävipä nyt näin että tuo minun lg:n 32" lcd telsu otti vähän iskua suoraan tuohon ruutuu ja siihe tuli lommo. Käynnistettyä telkkarissa näkyy lommon kohdalla säröä ja näin telkkarin ruudusta on 1/3 about niin ettei siitä voi kuvaa nähdä.
Mikä nyt siis eteen? Onko ainoa vaihtoehto marssia giganttiin ja pistää uutta tilaukseen, vai olisiko tuota ruutua mahdollsita vaihtaa. Telkkari siis muuten toimii täydellisesti, ainoastaan tämä iskun saanut kohta on pimeenä ja säröllä. Tarkoituksena olisi jokatapauksessa ostaa vastaava telkkari tilaalle, joten jos korjaus onnistuu tai on ylipäätään yhtään halvempaa se voisi siis kannattaa.
Tämän lisäksi mietityttää, että jos uuteen telkkariin päädytään, niin voisiko tuota vanhaa myydä jonnekkin päin varaosiksi ja voisiko siitä saada minkä verran korvausta. Luulisi telkkarista löytyvän hyvin vielä osia joita voisi käyttää tarvittaessa muiden televisioiden korjaamisessa. Eikä tämä telkkari siis menisi aivan hukkaan.
Ideoita, ehdotuksia, kokemuksia, kaikki otetaan ilolla vastaan. Kiitoksia.
LCD Telkkarin ruutu rikki: Kuinka toimia?
5
5677
Vastaukset
- lcdlg32
Ja lisätäkseni aikaisempaan vielä niin telkkari on reilun vuoden vanha. Jos tällä nyt mitään merkitystä on mihinkään suuntaan.
- ...1...
Onko sulla vakuutukset kunnossa? Esim. kotivakuutus yleensä korvaa tälläiset.
- on...
varmasti mahdollista, mutta...
paneeli on LCD:n kallein osa ja se pitäisi vaihtaa kokonaan uuteen. Kannattaa kysellä mitä korjaus tulisi kustantamaan.
Korjattuna TV on edelleen vuoden vanhaa tekniikkaa eli jos uutta mallia saa jo melkein samaan hintaan niin kannattaa miettiä kannattaako korjaus...- vastauksista.
Joo pitää huomenna sitten soitella läpi noita korjaamoja ja kysellä vähän missä hinnoissa korjaus voisi olla. Tämä on varmasti totta et jos se lähelle uuden hintaa menee, on uusi kuitenkin aina uusi.
Mielenkkiintoista olisi tietää saako tälläisestä vanhasta telsusta mitään rahaa missään päin. Kun kuva ja teevee on muuten täysin toiminnassa. Luulisi tuosta nyt jotain osia saavan sellaisten ketkä tietää mitä niillä voisi tehdä.
Töllöt ovat vuodessa halventuneet niin paljon että korjauksen hinnalla saat paremman uuden.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä2202900Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa762552SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1792171Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää251919Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1131630Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.861363HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363261296Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1161199- 831140
Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten23950