Tuolla naapurin autiolla tontilla kasvaa komeita raparperipuskia ja olen ajatellut varastaa sieltä vähän alkuja ja istuttaa omalle tontilla. Millaseen paikkaan ne pitäsi istuttaa ja milloin.. keväällä vai syksyllä .. taikka voinhan mie varastaa ne sieltä kun ovat tarpeeksi isoja ja heittäää suoraa kattilaan/pakkaseen .. ei niitä kukaan kaipaa. vuosi vuodelta jäävät käyttämättä ..mitä noita suotta siirtelemään..
Raparperi
millonka vois siirtää
1
289
Vastaukset
Tältä keväältä on jo myöhäistä raparperin istutukset, mutta ensi keväänä, kun raparperissä on vähän kasvun alkua, voit mennä lapiolla lohkaisemaan reunasta palasen ja istuttaa sen hyvään multaan, niin sinulla riittää raparperiä kymmeniksi vuosiksi.
Ensimmäisenä vuotena ei vielä voi satoa korjata, mutta menet ottamaan sieltä naapurista, jos ei se kenellekkään muulle kelpaa. D))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2512274- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471339Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31800Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647