Lueskelin tässä juttuja työsuhde-autoista.
Meillä (miehellä) on työn puolestä liisari. Kyseessä on siis mielestäni auton käyttöetu (ei siis kata bensoja) ja tämä on lisätty palkan päälle. Eli jos nyt esim. palkka olisi vaikka 3000, niin siihen on lisätty auto, (410€) eli palkkalaskelmassa lukee erikseen kuukausi palkka (3000€) ja toisessa kohtaa lukee jotain kuten palkka etuineen tjms. 3410€.
Nyt kun hän sitten saa palkan siitä menee verot (tuon 3410 mukaan tietenkin) tietty summa ja sitten lukee auto -370€. Lukeeko se siis aina näin?
Ymmärsin asian niin, että miehen palkkaan lisätään tuo 410€ ja sitten siitä firma maksaa 12%, ei juuri tuon n. 40€. Onko tämä ihan oikein? Kun täältä lueskelin, että se pitäisi olla niin, että maksetaan tavallaan vain nuo verot, eli tässä tapauksessa vero% nousee, koska mies tietenkin "tienaa" tuon 410€ enemmän. Mutta häneltä vähennetään ihan suoraan tuo "auto", tai niin siinä lukee...
Katsoimpa muuten tuon automerkin sivuilta hinnastoa ja tuon meidän auton perässä lukee "käyttöetu" juuri tuo 410€, eli lasketaanko se siis suoraan tästä?
ANTEEKSI tyhmä kysymys, mutta tätä palstaa lukiessa luulin, että se menisi eri tavalla... Tosin tapoja on varmaan monia... :)
Kertokaa nyt joku tyhmälle...
1
733
Vastaukset
- kommentti asiaan
Käytäntöjä on monenlaisia, aika monessa yrityksessä politiikkana on, että kaikilla on mahdollisuus käyttöetuautoon, joskin osa auton kuluista veloitetaan suoraan käyttäjältä (esim 90% arvosta). Teidän tapauksessa varsinaisen edun osuus on esim 40€, joskin verottaja ei tällaista näkökulmaa halua todentaa (yritetty on).
Auton verotusarvo näkyy palkkalaskelmassa vähintään auton listahinnan mukaan, joskus enemmän, jos on paljon lisävarusteita mukana.
Tuo -370 viittaa vahvasti palkkavähennykseen. Etenkin jos vähennys on tehty nettotuloista pitäisi autoetuveron teoriassa olla 40€ arvosta eikä 410€.
Itse luovuin käyttöetuautosta juuri tämän vähennyspolitiikan takia, se "etu" on ennemminkin imho haitta.
Mennäkseni teidän tapaukseen tarkemmin:
3000 410 = 3410 (verotettava tulo)
3000 - 370 = 2630 (rahatulo, mikäli vähennys on tehty bruttopalkasta)
"Vero%" = 36 (sis työttömyysturvamaksu ja kirkollisvert ym) niin rahatulosta jää käteen: 1683
Ilman autoetua 3000 - 36% (joka on yläkanttiin) jäisi käteen 1920€ tai jopa enemmän, kun tuloveroprosentin pitäisi verotettavan tulon määrän pienentyessä myös laskea.
Jos tuo 370 on laskettu nettopalkasta jää käteen: 1550 tuolla veroprosentilla.
Jos käyttöetu olisi oikeasti täysimääräinen etu, olisi tilanne: 3410 - 36% = 1228 ja käteen jäisi 3000-1228 eli 1772.
Jokos menit sekaisin?
Jatkakaa samaan malliin, valtio kiittää:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2256981Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3334889"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1483683Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1183490Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m693428Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi542920Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702759Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842470- 252386
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1081975