Yleinen veden heitto kiukaalle

Jymppä

Tulipa mieleen tällainen ammattitaitokysymys: minkä kaluston ajajia arvostat eniten? Ketkä ajaa fiksuiten, taitavasti, joustavasti tms.?

Itse sanoisin, että eniten kyllä arvostan noita tukkirekkojen kuskeja. Ehkäpä eniten juuri taitavuuden näkökulmasta. Toiseksi ehkä jätekuskejä. Varmaankin nopeuden ja joustavuuden vuoksi. Molempien ryhmien työskentelyä on tavallaan ilo seurata. Joten mahtaisiko löytyä muilta samantyylisiä ajatuksia?

7

1369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei takaa

      ammattitaitoa.
      Hölmöilijöitä löytyy kaikenlaisten kuormatilojen ohjaksista kuormaan katsomatta.
      Oma arvostukseni menee tasaisesti kaikille kunniakasta työtä tekeville, henkilökohtainen toiminta saa kiitokset tai haukut tarvittaessa, oli kyydissä mitä vaan.

      Itselläni silmä lepää aina kun näkee ammattilaisen tekevän työnsä sitä kunnioittaen. Tietysti mitä isompi laite/näkyvämpi työ niin näkyyhän se paremmin, mutta en framille nostaisi ketään sen kummemmin.

    • kuljettajat

      ovat arvostetuimpia kuskeja kaikkien mielestä.
      Jos sulla kasi Scania vetäjänä ja 5 aksilinen kärri ja kuormana kalkkia, niin saat takuu varmasti vierasta pillua.

      • juttu tuokio

        joku aloittaa jopa asiallisen jutun niin viimeistään kolmas kirjoittaa jotain ihan satua.


    • viinikan miehet

      puhtaat sinivalkoset, ain ihaillu niit......

      • eiviruja

        ne ovat nykyisin resuiset virolaiset risaisissa verkkareissa jotka niitä Viinikan entisissä sinivalkoisissa kuljettavat kalkkia.


      • niist
        eiviruja kirjoitti:

        ne ovat nykyisin resuiset virolaiset risaisissa verkkareissa jotka niitä Viinikan entisissä sinivalkoisissa kuljettavat kalkkia.

        entisist, mut nykyset kiiltää nii et silmiin sattuu...


    • Eipä se taida niinkään katsoa mitä kukakin ajaa, etevät ovat aina eteviä riippumatta mitä kyydissä kulkee. Heitä on "helppo" arvostaa.

      Joskus olen miettinyt, tai oikeastaan aika monestikin, että miten joillakin kaupungeissa pörräävillä riittää hermoja nyhjätä päivästä toiseen taajamaliikenteessä. On jo muutenkin sellaista viidakkoa tuo liikenne mikä vaan korostuu kaupungeissa ja niiden laitamilla. Itsellä ainakin hermo lepää sen paremmin mitä syrjemmässä saa liikkua. Ruuhka-ajat ovat joskus yhtä painajaista. Tietenkin aika pitkälle asennekysymyksiäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      97
      962
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      898
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      731
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      675
    6. 78
      531
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      496
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      487
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      70
      476
    Aihe