Hei!
Miten teen Open Office Basella asiakasrekisterin johon tulee mm. yrityksen nimi, osoitteet, sähköpostosoitteet yms. yhteystiedot, ja jota käyttäisin sitten esim. asiakaskirjeiden lähettämiseen?
Open Base
5
1479
Vastaukset 5
- jelppiä
>Miten teen ...
Ei ole ollenkaan vaikea juttu mutta vähän pitkä tarina täällä kerrottavaksi jos ei yhtään tiedä kysyjän aikaisempaa taustaa siitä minkä verran on kokemusta tietokannoista ylipäätänsä.
Plussana Openofficessa Microsoftin "vastaavaan" verrattuna on joukkopostitus (Mail merge) asiakastietokannan kohteille myös sähköpostilla.
Tuosta on ehkä helppo aloittaa:
http://www.freesoftwaremagazine.com/articles/the_simplest_way_to_make_databases_with_ooo - halkola
Hei!
Pari päivää sitten kokeilin OpenOffice Basea.
Tosi mahtava. Lähetän sinulle dBASE asiakastaulun,joka toimii täysin OpenOfficessa.
Terv Juhani Mäenpää
Halkolantie 1 A 10
37500 Lempäälä
Puh 044 9235751
Skype juhanpaa1234
S-posti [email protected] www.sukkela.com - halkola
Hei!
Pari päivää sitten kokeilin OpenOffice Basea.
Tosi mahtava. Lähetän sinulle dBASE asiakastaulun,joka toimii täysin OpenOfficessa.
Terv Juhani Mäenpää
Halkolantie 1 A 10
37500 Lempäälä
Puh 044 9235751
Skype juhanpaa1234
S-posti [email protected] Vielä yksi ohje: Oikeusministeriön Kysymysten ja vastausten käsikirja, luku 3.7.2. Miten teen joukkokirjetulosteen?
Linkki kyseiseen opukseen löytyy esimerkiksi sivulta http://fi.openoffice.org/dokumentaatio.html .- nande
vinkkinä kiinnostuneille, open office base videotutoriaaleja http://showmedo.com/videotutorials/series?name=AXggL6j0a
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181630
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1111222- 101216
- 681134
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi561006Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k591004Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.131906Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a418870- 76849
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant64802