Turun terminaali 2

miten toimii

Millaisia kokemuksia Turun halppisterminaalin toimivuudesta, ulkoa päin aika karu kokonaisuus. Vaan kai se asiansa ajaa.

Vähän vaikuttaa siltä kuitenkin, että jos WizzAir lisää ensi vuonna Budabestin-reitin, voi terminaali tuollaisenaan käydä aika ahtaaksi. Ehkä kaupungin olisi järkevää rakentaa itse halpalentoyhtiöille suunnattu terminaali, niin saataisiin taso ja houkuttelevuus kohdalleen.

10

2634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuule, kaupungilla ei taida olla paljoa asiaa rakentaa mitään Finavian tontille.

    • häivääkään

      Siis miksi pitäisi rakentaa uusi terminaali nykyisten lisäksi? Jos ei nykyinen terminaali 2 riitä, eikö silloin lentoyhtiö voi siirtyä käyttämään jo olemassa olevaa terminaalikapasiteettia toiseen terminaaliin? Tulisi varmasti kalliimmaksi rakentaa uusi, kun hyödyntää jo olemassa olevaa, paitsi tokohan se lentoyhtiölle sopisi, että rakennettaisiin heitä varten uusi halpisterminaali, kun ei tarvitsisi maksaa sitä.

    • laajennusta

      Jo vuosikausia on vaadittu Tampere-Pirkkalan lentoaseman kakkosterminaalin laajennusta, koska nykyiset tilat eivät kerta kaikkiaan ole riittävät. Mitään ei ole tapahtunut. Pahimmillaan muutaman neliön parakissa on lähes tuhat matkustajaa ja sen lisäksi saattajia ja vastaanottajia. Ryanirilla on neljänä päivänä viikossa peräti kuusi lentoa Tampere-Pirkkalasta ja yhtiön koneisiin mahtuu 189 matkustajaa. Ryanair on lentänyt terminaalista jo yli viisi vuotta ja nyt kesäaikatalussa on 33 edestakaista lentoa viikossa.

      Sen sijaan Helsinki-Vantaalla on jatkuvat laajennukset ja kohta saattaa käydä niin, että huippukalliit laajennusosat ammottavat tyhjyyttään, jos Finair joutuu leikkaamaan Aasian lentojensa tarjontaa. Tiistain uutiset Finnairin tulevaisuuden näkymistä olivat äärimmäisen huolestuttavia. Käyttöasteet ovat romahtaneet ja kustanukset ovat jatkuvassa nousussa.

      • ölkjölölj

        Siinähän on melkoinen hehtaarihalli, eli ykkösterminaali vieressä täysin vajaakäytössä. Jos Finavia tai mikä instanssi nyt onkaan, hinnoittelisi ykkösterminaalin käyttömaksut Ryanairille sopivalle tasolle, ongelma ratkaistaisiin itsestään.

        Siihen kakkosterminaaliin on ihan turha alkaa investoida mitään, koska tällöin Finavia (tms.) joutuisi nostamaan lentokenttämaksuja, ja tästä seuraisi välittömäasti se, että Ryanair nostaa kytkintä.


    • todellinen halpalento...

      Eipä ole hyviä kokemuksia terminaali kakkosesta.paikka sinänsä ihan ok,sisätiloissa on myös pieni tax-free myymälä.Enempi ihmetyttää,kuka wizzairin lennoille haluaa kun jo nämä gdanskin lennot lähtevät miten sattuu..Onko kenenkään lennot gdanskiin lähteneet tai tulleet ajallaan???
      miten budabestin-reitille löytyy enään innokkaita matkustajia?

    • Best

      Missäs sellainen paikka on kuin Budabest?
      Joku Budan mainoslause? ;)

    • sköjh

      Kai Finavia teltan pykää pihalle, kun tulee liian täyttä. Kaupunkihan toki voi tarjoutua maksamaan uuden terminaalin, en usko että Finavialla on mitään sitä vastaan, että joku sille ilmaiseksi jotain rakentaa, se vaan että kaupunki ei siitä mitään kostu ilman jotain ovelaa vuokrasopimus.

      Se on totta, että kyseinen "kakkosterminaali" ei missään nimessä olen minkään kansainvälisen toiminnan arvoinen rakennus. Varastoltahan se näyttää, mutta halpalentoyhtiöille, jotka varastavat Finvian lempilapsen eli Finnairin asiakkaita, ei tosiaankaan olla laittamassa mitään upeita puitteita Turkuun.

      Itseasiassa Finaviaa kiinnostaa tasan niin paljon, nämä halpalentoyhtiöt, ettei Turkuun voinut tulla halpalentoyhtiöitä ollenkaan, ennen tämä varastorakennus sattui vapautumaan muusta käytöstä, joten on päivän selvää, että niin Turussa kuin Tampereellakaan ei nähdä ainakaan Finavian toimesta kakkosterminaalien jättiremontteja tai uudisrakennuksia.

    • Paljon matkustava

      on onneton ja surkea rakennus. Mutta aivan sama millainen se on, pääasia on että pääsee edullisesti maailmalle. Itse voin odotella konetta vaikka bussikatoksessa, sitä enemmän sitten nauttii perillä.

    • nm45

      Turku ja Tampere kuuluvat Finaviassa samaan sektoriin. Ehkä kannattaisi yhdessä alkaa suunnittelemaan irtautumista Helsinki-Vantaasta ja alkaa kehittämään maan kakkoskenttiä omin avuin ja ehdoin? Se toki kuluttaa myös hieman enemmän rahaa, mutta palvelutaso nousisi niin ikään.

    • fdsffdsdf

      Vaikka Wizzair lisääkin 2 reittiä Turun linjalle, jotka lentävät kaksi kertaa viikossa. Ei se silti yhteensä ole kuin 7 nousua ja laskua viikossa ja vaikka siitä pari osuisikin samaan päivään, ongelma ei ole valtava, toisin kuin Pirkkalassa.

      Turun terminaali 2 ei ihan samoja massoja vetäisi kuin Tampere-pirkkalan kakkonen, mutta veikkaan että lähtöjä voitaisiin silti helposti vaikka tuplata ilman suurempia ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      274
      2445
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1314
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1211
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1211
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1165
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1106
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      972
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      907
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      777
    Aihe