Iltapala ja aamupala

7kk vanhalle?

Mitä annatte n.7kk vanhalle ilta-ja aamupalaksi?
Meillä pojalle ei puuro eikä velli uppoa..

6

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdkf kdj fkjd jfsdlk jl

      Mitä puuroa olet kokeillut? Kokeile Muksun valmispuuroja, siis niitä, jotka on 2dl:n pahvipaketissa. Tai, jos ne ei uppoa, niin kokeile jauheesta tehtävää. Jos sekään ei uppoa, niin Muksun vauvajugurtut oli meillä ainakin menestys. 2dl:n valmispakkauksissa nekin.

    • .........

      Meillä menee puuro alas kun sekaan laittaa banaania tai jugurttia..

      • Meillä syödään niitä jauhemaisia valmispuuroja (kaura- sekä hedelmäpuuro, riisipuuro) sekä 2dl tetroissa olevia (harvoin kylläkin) aina hedelmä/marjasoseen kanssa. Enkä sotke niitä sekaisin vaan sosetta on lautasella ja sitten lusikkaan puuroo ja soseköntti ja suuhun. Vauvajukurtteja/rahkaa syödään myös mutta vaan sillon kun kaikki puurot tökkii. Mikrossa joutuu mannapuurokin nopeasti ja se tällä hetkellä ehdoton ykkönen.

        Tyttö täyttää ens viikolla 7kk ja näin on aamu/iltapalat ollu jo 2kk.


    • ---

      Meidän 8 kk ikäiselle ei myöskään ole puurot oikein maistuneet. Tarjoan kuitenkin puuroa sekä aamulla että illalla ja syö sitten sen mitä syö. Puuron jälkeen syötän pehmeää sämpylää (jotain ravinteikkaampaa kuin pelkkää vehnäsämpylää, esim. ruissämpylää), jota pikkuinen yleensä mielellään mutusteleekin. Sämpylästä masu täyttyy ja saa samoja ravintoaineita kuin puurostakin.

      • kaikkia mahdollisia

        osta kaupasta kaikkea puurolaatua mitä löytyy. Lastenruokahyllyllä niitä on varmaan 20 erilaista. Tuon ikäiselle uppoaa parhaiten ihan soseutettu valmispuuro alle 1 vuotiaille.

        Makumieltymyksetkin ovat erilaiset. Me ollaan kokeilemalla 20 eri puuroa läpi löydetty ne, jotka uppoavat hyvin. Syöminen ei ole taistelua ja pääsee täydellä masulla nukkumaan.

        Myös makuun, josta ei heti tykkää, täytyy altistua noin 20 kertaa, kunnes voi alkaa tykätä. Eli antakaa 1 lusikka puuroa mistä ei tykkää ja loput hyvää puuroa. Puuroa menee kyllä hukkaan, mutta mieluummin näin, kuin yrittää väkisin sellaista mistä ei heti tykkää


    • onko?

      Onko syönyt puuroja aiemmin?
      Meillä oli noihin aikoihin joku kumma "en syö" vaihe.
      Joskus oli aamupuuroa lounaalla lihasoseen kaverina, jotta saa kuidut ja muut, silloin oli muutenkin nälkäisempi ja syöttäminen siten helpompaa. Puuron tilalla voi kokeilla hedelmäsoseita, hedelmiä, leipää tai vaikka niitä jogurttijuttuja.
      Jos juo maitoa, niin ei se ipana helpolla nälkään kuole...
      Ja sitten kun olet kokeillut nuo ylempänä suositellut 20 vauvapuuroa läpi, aikuisten hyllystä löytyy seuraavat 20 makuvaihtoehtoa.
      Ja vaikkei meidän ipana toisinaan syönyt "yhtään mitään", on itse tehty ruispuolukkapuuro uponnut aina, eli eköhän teillekin joku suosikki löydy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      242
      17309
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12317
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6091
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      66
      4923
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4910
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      25
      4029
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3615
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      13
      3535
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3066
    10. 317
      1722
    Aihe