Synnytys

kokemuksia kaipaan

Lähinnä olen miettinyt että meneekö aina kaikki synnytystä enteilevät oireet niinkuin kirjoissa kerrotaan? Esim.lämmöt ja syömättömyys. Ja myös sitä että mitä muita oireita voi olla? Kirjoja on luettu sivut puhki mutta silti pelottaa että en jotain huomaa... Lämmöt koiralla kokoajan (tiistaista lähtien) 37,8-38,0 Kerran käyny 37,4 ja se oli tänään klo.13 aikaan (edellisestä mittauksesta oli noin 10 tuntia) Tyttö kuitenkin syö. Ei niin suurella ruokahalulla mutta syö kuitenkin ja päiviä on koossa nyt 60. Kyseessä on saksanpaimenkoira ja ensisynnyttäjä.

4

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viivi56

      Jos ei vielä muita oireita niin ei hätää voi mennä vielä pari kolme päivää. Kyllä koira sitten kaivaa petiä ja on rauhaton kun aika on lähellä. Tärkeintä on et olet itse rauhallinen sillä koira vaistoaa hermostumisesi, kyllä kaikki hyvin menee ota rauhallisesti. Tarkista kuitenkin päivystävä eläinlääkäri kaiken varalle vaikka en usko että sitä tarvitaan.

    • emotkin..

      Eläinlääkärin apua tarvitaan aina jos kovat työntöpoltot ovat kestäneet yli tunnin ja emo vaikuttaa jo väsyneeltä. Kaikki pennut eivät vaan tule niin kuin pitäisi :( syy voi olla esim.pennun virheellinen asento, iso pentu ettei mahdu tulemaan. Hyvää on pitää eläinlääkärin numero esillä josta saat ammattiapua/ neuvoa.
      Kaikki synnytykset ei tosiaan mene niin kuin kirjassa kerrotaan.Onnea niin sinulle kuin emolle synnytykseen ja toivotaan että kaikki menee normaalisti.

    • Koiran kantoajaksi lasketaa 64 vuorokautta,
      ja siihen markinaalia 3-4 päivää molempiin suuntiin.
      Tiineys aika heitteleen, samoin kuin kaikilla muillakin.
      Muutoksen huomaa kyllä yleensä nartusta, mutta jos eka koiran synnytys kohdallasi
      (ja koirallasi), siis olette molemmat ekakertalaisia kannatta kysyä eläinlääkäritä jos vähänkin epäilyttää.

    • Oisko sulla mahdollisuus pyytää jotain kokenutta ihmistä mukaan synnytykseen ? Uskon että kaikki menee hyvin mutta jos olis joku osaava ihminen sulla kaverina, niin olisit ite rauhallisempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      159
      2923
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      31
      2790
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      30
      1799
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      181
      1648
    5. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1506
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      322
      1447
    7. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      97
      1393
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      15
      1208
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      69
      1205
    10. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      76
      1152
    Aihe