Weak signals => asuntomarkkinat viilenemässä?

UUUH_KetoPelto¨

Palstan sensurointikone tuntuu pyörivän yhtä tehokkaasti, kuin Sirola-Opiston äärikommarien kyyditykset ennen muinoin!
-----------------
Seuraavat tekijät ovat yhteydessä myös asuntojen hintoihin:
- Nouseva polttoaineiden hinta syö kulutukseen ja lainojen maksuun käytettävissä olevaa rahaa
- Riski hyperinflaatioon, jos U.S.A ja/tai Israel hyökkää Iraniin => Öljyn hinta jopa kolminkertaistuu seurauksena kohtalokas superinflaatio
- Euribor-korkojen ja Primen vahva nousu => näihin asuntovelallisten varat ovat sidottuina
- Ruoan vahva hinnanousu, jolta kukaan ei pysty suojautumaan (pakko syödä tai kuolee)
- Yleinen energian kallistuminen mm. sähkö ja kaasu

- Kehyskuntien asuntojen haluttavuuteen vaikuttaa erityisesti Dieselin kova hinnanousu. Nämä Lohjalta pendelöivät yms. ajavat useimmiten Dieselillä
- Palveluiden kulutus laskussa (ylellisyystavarat, matkailuun panostettava summa laskee aluksi, lopulta matkustamisen jäädessä kokonaan pois). Huomasin tämän erityisesti Nizzan matkaa varatessani. Selasin monia etelän kohteita läpi ja kaikissa oli 2 ** ja 4 **** tähden ns. halpiskohteet olivat loppu, MUTTA kalliimmissa n. > 1000 eur/hlö oli tilaa!

YHTEENVETO: Naurattaa tämä meno näin varallisen näkökulmasta. On huvittavaa seurata kuinka kuluttajien ostovoima kurjistuu pikavauhtia. Meillä Ernan kanssa on asiat hoidettu varman päälle. Korkojen ollessa 2002 - 2005 melko siedettävällä tasolla emme pitäneet mitään lyhennysvapaita vaan lyhensimme yli 2000 eur/kk lainaa pois. Tästä seurasi mahtava tilanne. Olimme käytännössä 2007 aikana velattomia.

Matkavarauksia ja niiden hinnan saatavuuden suhdetta tutkiessani, sekä työpaikan keskiluokkaisten insinöörien kanssa tekemieni työpöytägalluppien perusteella, moni myönsi elävänsä aikalailla kädestä suuhun. Visa-limittiä oli moni joutunut nostamaan ja Visa-laskuja splittaamaan eli osittamaan. Lyöntejä satelee nyt monesta suunnasta. Asuntomarkkinat jäähtyvät. Tuttavani on myynyt 54 neliöistä kaksiota n. 40km pääkaupungista sijaitsevassa kehyskunnan taajamassa. Ei mene kaupaksi. KYYTI TULEE OLEMAAN KYLMÄÄ. Meillä Ernan kanssa on kaikki todella mahtavalla tolalla. Istumme aitiopaikalla ja seuraamme innolla mitä tapahtuu. U.S.A & ISRAEL vs. IRAN -kriisi tulee tekemään oman mahtavan mausteensa tähän alamäkeen.

Suositan edelleen varautumaan isoon talouskriisiin. Muonaa ja vähintään pesismaila tulee olla omaksi turvaksi. Varaudun reserviläisystäväni kanssa tulevaan sopivin varustein... Olkaa varuillaan. Nyt kun vielä on töitä ja toimeentuloa suositan MAKSAMAAN KAIKILLA MAHDOLLISILLA KÄTEEN JÄÄVILLÄ RAHOILLA LAINAA POIS

Ja tämä on "ystävän neuvo"

9

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulee 2012

      Ihmiset taistelee bensiinistä. Ei taida pesismaila riittää???

    • käyttis kulje

      enään 170km/h 6.5 litran kulutuksella? Ja design-grilli on h********a, tosi mies muuraa oman grillinsä ilman julkkisstailareiden neuvoja...
      Mutta muuten Ketis on löytämässä vanhan iskunsa?

      • UUUH_KetoPelto¨

        Tuollaista ratanopeutta "170km/h" ei mennä ihan 6.5L/100km nopeudella. Toisaalta tälle menopelille on luvattu jopa alle 6.0L/100km maantiellä. Ei nämä nykybensavehkeet hirveitä vie. Tässä on vielä aika hyvät tilatkin vaikka perheelle. Meillähän ei tätä jälkikasvua ole. Saa kätsysti tavarat mahtumaan. Kuten sanoin, en aja 120km/h mitään säästö 100km/h vaan vähintään tuon 120km/h. Joskus hieman rajumminkin...


    • Tikka Masalaa

      Jos tulee ruuasta pula. Tikka Masalan ohje oli hyvä, tosin joku älykääpiö poisti sen täältä. Voitko laittaa uudestaan?

      • namia suuhun

        me vaadimme sitä....


      • ehdin lukea
        namia suuhun kirjoitti:

        me vaadimme sitä....

        Ehdin minäkin lukea sen ennen kuin se poistettiin. Se meni muistaakseni jotenkin niin, että Ketis pyydysti Masalasta tikan ja Erna sulki ja paistoi sen grillissä. Tarkempaa ohjetta kaivataan!


    • talouskatastrofissa

      teidänkään työpaikat taattuja? Äkkiä huomaat seisovasi Kirkkonummen työvoimatoimistossa jonotuslappu kädessä.

      • UUUH_KetoPelto¨

        Se olisi hallittava tilanne. Katsos ne joilla on suurvelat kaatuvat. Targa saattaisi mennän liikenteestä poistoon ja elämä jatkuisi. Meidän menoihin riittää pelkästään toisen palkka.

        Tässä se suurin ero on: Velaton kestää aikamoisen "happotestin".

        Eli maksakaapas nyt niitä lainoja kaikilla mahdollisilla rahoilla. Jos vaikka jätät sen Lanzaroten halpismatkan tekemättä. Buahahah.


    • sensuroidaan?

      Tämän palstan kirjoituksista voisi mielestäni 95% poistaa, jos Ketiksen kirjoitukset ovat sensuroitavaa tavaraa.

      Mielestäni kirjoitat juttusi kyllä aika provokatiiviseen sävyyn, mutta et kyllä ole ketään herjannut henkilökohtaisesti. On selvää, että ylivelkautuminen ei ole leikin asia, mutta tosiasioiden julkituominen ei voi olla syy sensuuriin.

      Jos jättäisit noi oman (ei niin kummoisen) hyvän tilanteesi kehumisen pois viesteistä, niin auttaisiko tuo? Toisaalta eivät nekään kommentit voi sensuuria laukaista.

      Mielestäni Ketis viestiketjut ovat paljon viihdyttävämpiä kuin tuhnun kohtalosta lukeminen, kun läski isäntä käy vuokriaan perimässä tai ikuisen tuulari-tuhnu väittelyn jatkaminen.

      Loppujen lopuksi tämän palstan arvohan on juuri viihteellisyydellä mitattavissa. Jos asiasta haluaa lukea tai keskustella kannattaa siirtyä muihin foorumeihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe