Salem! :)
Kovasti yritän metsästää faktaa, että miten viisumin haku käytännössä toimii, että sikäläinen pääsisi muutamaksi viikoksi suomeen lomalle.
Tiedän että suurlähetystö vaatii:
1. vapaamuotoinen kutsukirje (allekirjoittaneelta)
2. tosite varatusta lennosta meno-paluu
3. matkavakuutus, joka kattaa 30 000€
4. käyttörahaa min. 20€ per vrk
5. tietysti huolellisesti täytetty viisumihakemus johon liitettynä valokuva.
Olemme pohtineet että löytyykö sieltä lentöyhtiötä jolta voi varata lennot ja maksaa sen jälkeen kunnes viisumi haku on käsitelty. Täällä suomessa ei tietääkseni ole yhtäkään lentoyhtiötä, joka antaa lippuihin maksuaikaa. Tuntuu kohtuuttomalta vaatia, että hakija maksaa 500€? lentolipuista joita ei välttämättä voi edes käyttää. Toisaalta suurlähetystö ei välttämättä tunne käsitettä kohtuuton...
Olen seurannut keskusteluja kyseisestä viisumi aiheesta ja taitaa aihe jakaa mielipiteitä moneen äärilaitaan:) Toiset vakuuttavat viisumin saamisen olevan täysin mahdotonta ja toiset mainostavat saaneensa viisumin todella helposti, joten ei auta muuta kuin katsoa miten käy!
Aurinkoista kesää kaikille!
Egyptistä viisumi suomeen?!
7
1420
Vastaukset
- Lentänyt itsekin
Lentojen hinnat ja maksaminen määräytyvät kunkin lentovarauksen mukaan. Yleisesti ottaen edulliset lentoliput vaativat maksun samana päivänä tai muutaman päivän sisään. Sitten on olemassa ns. normaalihintaisia lentoja, joissa lipunkirjoitus ja maksu voivat olla lähelläkin lähtöä. Nyt vain Egyptissä olevia matkatoimistoja kouluamaan läpi ja lippujen hintoja ja maksusääntöjä tiedustelemaan. Lentoliput, niiden säännöt ja hinnat ovat varsinainen taiteenlaji.
- ystävämme
egyptistä sai tehtyä varauksen ja tositteen siitä egyptairilta helposti.
hän liitti myös mukaan tilinauhansa ja täytettiin hakemus huolellisesti. vapaaehtoinen kutsukirje tehtiin suomeksi jotta sen suomalainen henkilökunta varmasti käsittelee.
meidän tapauksessamme viisumi saatiin kerralla mutta en tiedä paljonko siihen vaikutti että kutsuja oli mies ja työkaveri.
- on juuri
nyt suomessa. Meillä oli hänelle alustava lentovaraus viisumihakemukseen Kairo-Wien-Helsinki mutta kun saimme halvemman lennot Kairo-Amsterdam-Helsinki niin vaihdoimme ne vielä ennenkuin hän haki passinsa ja viisuminsa suurlähetystöstä eikä he sanoneet siihen mitään kun näytti lentolippunsa.
- palmun alla
Hei huippua!
Hyvää lomaa teille :)
Kävikö teillä kuinka nopeasti/helposti viisumin käsittely? kuinka paljon aikaisemmin ennen lentoa laitoitte hakemuksen vetämään? ääh, kysymyksiä riittäisi vaikka kuinka ja paljon:) - käsittely
palmun alla kirjoitti:
Hei huippua!
Hyvää lomaa teille :)
Kävikö teillä kuinka nopeasti/helposti viisumin käsittely? kuinka paljon aikaisemmin ennen lentoa laitoitte hakemuksen vetämään? ääh, kysymyksiä riittäisi vaikka kuinka ja paljon:)Me olimme itse silloin egyptissä ja mieheni vieraili ystävämme kanssa henkilökohtaisesti suomen suurlähetystössä kairossa.
Lupasivat päätöksen kolmessa viikossa ja se todella tuli päivälleen kolmen viikon määräajassa.
Täälä on vietetty leppoisaa lomaa suomen suvea ihmetellen :D:D.
Me laitettiin hakemus huhtikuun lopussa ja lento oli sitten kesäkuun 5. päivä.
Suurlähetystö oli ainakin meidän kohdalla hyvin avulias ja myös sähköpostitse antoivat nopeasti asiallista tietoa kun oli kysyttävää.
Onne matkaan teille! - onnitteluista
palmun alla kirjoitti:
Hei huippua!
Hyvää lomaa teille :)
Kävikö teillä kuinka nopeasti/helposti viisumin käsittely? kuinka paljon aikaisemmin ennen lentoa laitoitte hakemuksen vetämään? ääh, kysymyksiä riittäisi vaikka kuinka ja paljon:)Joku jo sinulle vastasikin mutta se en ollut minä. Meillä meni viisumihakemuksen jättämisestä viikko ja neljä päivää kun myöntävä vastaus tuli kaverilleni. Soittavat Suurlähetystöstä viisumia hakeneelle henkilölle henkilökohtaisesti. Tuolla jäljempänä on kirjoitus niistä lentolipuista ettei niitä ehkä tarvittaisi mutta ainakin meillä piti olla alustava lentovaraus haetuille päiville eikä niistä joutunut maksamaan mitään. Mutta niin kuin kerroin jo aikaisemmin vaihdoimme lentosuunnitelmaa kun löysimme paljon halvemmat liput. Meillä valitettavasti on yhteinen loma lopussa ja kaverini palaa Egyptiin kolmen päivän kuluttua, menen kuitenkin sinne taas syksyllä ja viemme varmaankin uuden viisumihakemuksen. Vastailen mielelläni jos sinulla on vielä kysyttävää.
Oletko kysellyt suoraan suurlähetystön viisumipuolelta? Nimittäin kyllä, jossain lukee, että lentoliput pitäisi olla viisumianomusta jättäessä, mutta tiedän että näin ei ilmeisesti ole pakko toimia. Kuulin juuri neuvottavan, että päinvastoin - ei mielellään kannattaisi hankkia lentolippuja, koska viisumihakemuksen vastauksesta ei tiedä.
Ja tietenkin mielipiteet eroavat viisumin saannin helppoudesta, toisilla on edellytykset saada paremmin, toisilla ei.
En ole kuullut, että voisi kovin kauaa pitää varattuna lentolippuja, esim. Aeroflotilla pitää varaus maksaa 24 tunnin kuluessa.
Kysyisin nyt vielä sitä lentolippujen hankintaa ellet ole saanut selvää vastausta _suurlähetystöstä_ että ne pitää olla ennen hakemuksen jättämistä. Itse tulin Suomeen lomalle hyvin lyhyellä varoitusajalla, tiistaina varattiin liput ja samana iltana/yönä lensin edullisesti Kairosta Helsinkiin.
Muutenkin, jos on kiirus asian kanssa, niin tiedustelisin mitä muuta vaativat, koska yllättävän paljon ilmeisesti kyselevät jälkikäteen ja hakemukset ovat kait usein puutteellisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175103Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1352018
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee491895Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171710"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551286Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117957Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää51866Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24664