Naimisiin pitäisi pian olla menossa, mutta sukunimi on muodostanut ongelman: kumpikan ei halua toistensa sukunimiä, vaan haluttaisiin vaihtaa kummatklin nimemmme erääseen saksankieliseen sukunimeen. Tietääkseni kyseinen nimi ei ainakaan Suomessa, eikä taida itse Saksassakaan olla käytössä. Menisiköhän tämä sukunimi läpi? Joutuisimme tietysti molemmat maksamaan sen 91egee jos edes lähetämme hakemukset, ja kahdenkerrottuna se on iso raha sinänsä.
Mitä luulette, hyväksyittäisiinkö sukunimi? Tai miten ylipäätänensä on muulta kuin suomenkieliseltä kuulostavien sukunimien laita, jos ne kuitenkin sopivat erinomaisesti suomalaiseen kirjoitus ja ääntämisjärjestelmään? Kokemuksia ja kommentteja, kiitos! :)
Saksankielinen sukunimi
Sabona
1
628
Vastaukset 1
- se menee
Näistä nimenmuutosasioista oli tuossa alempana ketju, johon muuten itsekin osallistuit... Että sieltä löytyy yleisjuttua, ja tarkemmin tietysti nimilaista ja vaikka soittamalla maistraattiin, josta asia etenee, jos etenee. Väestörekisterikeskuksen sivuilta löytyy nimipalvelu, josta voit tarkistaa, onko nimi käytössä jollain suomalaisella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku87834Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31764- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466