Naimisiin pitäisi pian olla menossa, mutta sukunimi on muodostanut ongelman: kumpikan ei halua toistensa sukunimiä, vaan haluttaisiin vaihtaa kummatklin nimemmme erääseen saksankieliseen sukunimeen. Tietääkseni kyseinen nimi ei ainakaan Suomessa, eikä taida itse Saksassakaan olla käytössä. Menisiköhän tämä sukunimi läpi? Joutuisimme tietysti molemmat maksamaan sen 91egee jos edes lähetämme hakemukset, ja kahdenkerrottuna se on iso raha sinänsä.
Mitä luulette, hyväksyittäisiinkö sukunimi? Tai miten ylipäätänensä on muulta kuin suomenkieliseltä kuulostavien sukunimien laita, jos ne kuitenkin sopivat erinomaisesti suomalaiseen kirjoitus ja ääntämisjärjestelmään? Kokemuksia ja kommentteja, kiitos! :)
Saksankielinen sukunimi
Sabona
1
567
Vastaukset
- se menee
Näistä nimenmuutosasioista oli tuossa alempana ketju, johon muuten itsekin osallistuit... Että sieltä löytyy yleisjuttua, ja tarkemmin tietysti nimilaista ja vaikka soittamalla maistraattiin, josta asia etenee, jos etenee. Väestörekisterikeskuksen sivuilta löytyy nimipalvelu, josta voit tarkistaa, onko nimi käytössä jollain suomalaisella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5359031Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616210Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765273Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664769Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004391Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853962- 931936
- 1061450
- 47989