Naimisiin pitäisi pian olla menossa, mutta sukunimi on muodostanut ongelman: kumpikan ei halua toistensa sukunimiä, vaan haluttaisiin vaihtaa kummatklin nimemmme erääseen saksankieliseen sukunimeen. Tietääkseni kyseinen nimi ei ainakaan Suomessa, eikä taida itse Saksassakaan olla käytössä. Menisiköhän tämä sukunimi läpi? Joutuisimme tietysti molemmat maksamaan sen 91egee jos edes lähetämme hakemukset, ja kahdenkerrottuna se on iso raha sinänsä.
Mitä luulette, hyväksyittäisiinkö sukunimi? Tai miten ylipäätänensä on muulta kuin suomenkieliseltä kuulostavien sukunimien laita, jos ne kuitenkin sopivat erinomaisesti suomalaiseen kirjoitus ja ääntämisjärjestelmään? Kokemuksia ja kommentteja, kiitos! :)
Saksankielinen sukunimi
Sabona
1
550
Vastaukset
- se menee
Näistä nimenmuutosasioista oli tuossa alempana ketju, johon muuten itsekin osallistuit... Että sieltä löytyy yleisjuttua, ja tarkemmin tietysti nimilaista ja vaikka soittamalla maistraattiin, josta asia etenee, jos etenee. Väestörekisterikeskuksen sivuilta löytyy nimipalvelu, josta voit tarkistaa, onko nimi käytössä jollain suomalaisella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614168KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122701Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452212Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291863- 241833
- 281556
- 171390
- 621265
- 1141213
- 311178