Mammojen moraali?!

Sinänsä pieni mutta tavallaan kuvaava asia.

Palatessani salilta poikkean matkan varrella marketissa päivittäisostoksillani.

Nyt mansikka-ajan alussa silmiin pistäviä ovat ikäluokkani mammat jotka, joko mennessään mutustavat kourallisen myyntiin tarkoitetuista marjoista tai ostaessaan marjoja klonivat 5kg:n laatikkoina myytäviksi tarkoitetuista selkeästi merkityn irtomyyntilaatikon asemesta.

Vertailun vuoksi esimerkiksi Etelä-Saksassa ja Itävallassa KK-kokoisten kauppojen tuulikaapeissa omena-aikana täysiä omenaämpäreitä periaatteella "maksa kassalla, ota lähtiessäsi".

Meillä tämä olisi täysin mahdotonta.
Kyllä me niin rehellisiä ja fiksuja olemme!

9

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että moista

      en tee, maksan minkä tarvitsen ja myös ostan jos siltä tuntuu, ne on ahneet erikseen.

    • elää leveästi

      ainakin meidän vähemmistö kansalaiset, eli ota niin paljon kuin hame kestää, ja jätät maksamatta.
      Eli pyrkikää rehellisyyteen, mitä se on??

    • fiksuja?

      mitä ihmettä on tapahtumassa?Olin pikallisen lidilin kassalla;)Kun rupesin seurailee siin,mitä nyt;)?Kun naapurin maan naisia hyökkäsi muovikassineen ohi;)?Siel olikin lokerikot/häkki mist sai ottaa siivousvälineen per.asiakas.Mut hyö mätti kassia täyteen;)

    • fiksuja?

      EI OLLU MAMMOIL MORALIA?;)No miten sen ottaa?

      • Lidlissä minäkin

        Harvoin käyn tuossa puodissa, mutta tänään me eksyimme pitkästä aikaa. Ostelimme vähän sitä sun tätä ja lisäksi pari mäyräkoiraa viedäksemme ne viemisiksi poikamme mökille saunajuomisiksi.

        Maksoimme ostoksemme kassalla ja lähdimme ulos. Aloimme kuitenkin ihmetellä, että kuinka tämä lasku näin halpa oli ja huomasimme, että mäyräkoirat oli jäänyt laskusta pois.

        Palasimme takaisin kassalle ja sanoimme. että taisimme saada kaljat ilmaiseksi. Kassa katsoi laskua ja kiitteli kovasti, että onhan niitä rehellisiäkin asiakkaita.

        Hyvillä mielin läksimme kotiin. Tuskin olisi ollut kovin mukava viedä tuliaisiksi tavaraa, jota ei ollut maksettu.


    • Luitko äskettäin

      Hesaria?
      Ukkojen moraali se vasta venyykin.

      • ajatuksin.

        Olisikohan yhtenä syynä aloittajan näkemään se, että naiset useinmiten suorittavat ostokset?

        Tuskinpa näpistely on sukupuolisuuntautunutta?
        Tai sitten naiset tyytyvät pikkurötöksiin, yleensä ottaen, jättäen suuremmut muille??


      • ajatuksin. kirjoitti:

        Olisikohan yhtenä syynä aloittajan näkemään se, että naiset useinmiten suorittavat ostokset?

        Tuskinpa näpistely on sukupuolisuuntautunutta?
        Tai sitten naiset tyytyvät pikkurötöksiin, yleensä ottaen, jättäen suuremmut muille??

        Toinen rosvohan se parhaiten toisen rosvon tuntee.
        Öiikun minäkin pajon kaupoissa ja marketeissa mutta en ole moista ikmiötä huomannut,,


    • maksat syönneistä

      Tjaah, niin ovat erilaisia marjamyynnit siellä ja täällä. Meillä marjat myydään marketin edessä ja siinä on ainakin yksi myyjä silmä tarkkana vahtimassa, että kaikki otettavat marjat myös maksetaan. Ei tulisi kuuloonkaan, että mummo tai mamma tai vaari siitä rohmaisisi jotakin ylmääräistä. Näin on meillä marjat. Ja aivan ilmeisesti tarkempi kauppias. Sitäpaitsi eikö esittämäsi ns. huolenaihe ole oikeastaan kaupan asia?

      Suomessa vähittäiskaupan markkinat jakautuvat aika tasan kahden suuren kaupparyhmittymän kesken. Niiden katteet ovat siksi ennätysmäiset, joten mitäpä suremaan muutamia irtomarjoja. Kaupalla on siihen varaa mitä ilmeisimmin, siksi ei kai kannata vahtia ainakaan siellä teidän marketissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      43
      7370
    2. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      346
      5392
    3. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2856
    4. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      143
      1756
    5. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      138
      1661
    6. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      61
      1597
    7. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      98
      1392
    8. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      163
      1315
    9. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      293
      1162
    10. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      364
      1151
    Aihe