Pahin moka

käynyt? :D
133507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Oli mennä siivousfirman leipiin.

Äänestä
  • samaa, mut ehdit ensin.

    Äänestä

Kadotin avaimen. Firmalle tuli 5000 euroa laskua.

Äänestä

...että firmassa tuhkakupit oli vain tyhjennetty ja pesu oli unohtunut.

Niitä lähdettiin sitten keskellä yötä pesemään.

Tosin sen jälkeen sitten lähdettiin kyllä siitä siivousfirmastakin.

Äänestä
  • vähemmästäkin saa potkut ;(

    Äänestä

tein perussiivousta remontin jälkeen ja olin vahaamassa lattiaa. vierekkäin olevat kanisterit sisälsivät vahaa ja lattianhoitoainetta ja kiireessä otin sen hoitoaineen ja levitin lattialle. työaika oli loppumaisillaan kun huomasin lattian liukkauden ja samantien väärän aineen, ei kun pesemään uudestaan ja vaha päälle. ylitöiksi meni mutta pakko oli kun viimeinen päivä kohteessa ja pahaa jälkeä olisi tullut kun lattia oli todella liukas, jos olisin jättänyt sen silleen.

Äänestä
  • joskus aloitellessani siivoojan uraa kohelsin lattianhoitokoneen kanssa eräässä toimistossa. paikalla oli useampia henkilöitä kun aloin kiillottamaan lattiaa ja otteeni koneesta lipesi jolloin sain johdosta kiinni mikä taas aiheutti sen että kone poukkoili ympäriinsä kunnes tajusin päästää irti. onneksi ei sattunut kenellekään mitään, mutta aina muistan sen kun tartun koneeseen.arvaa nolottiko?

    Äänestä

Kaverini siivos risteilyalusta satamassa. Siivoojia puuttui kai kymmeniä joten samalla pyyhkeellä pyyhittiin vessat ja pöydät.

Äänestä
  • vaan tahallaan tehty.
    tietysti jos pyyhe vaihettiin joka hytin jälkeen ja oli puhdas aloitettaessa niin ensin pöytä ja sitten vessa jonka jälkeen pyyhe pesuun.. ei haittaa

    Äänestä

Mokia on tapahtunut monesti ja monenlaisia, johtuen itsestä, työnantajasta, työkaverista tai asiakkaasta. Lattianhoitokoneen kanssa on sattunut erinäisiä mokia, mm. seinä on haljennut koneen iskeydyttyä seinään, kun ei mokoma pysynyt käsissä. Juuri tämän kerran jumiutuneen katkaisimen takia, kun työnantaja viittasi kinttaalla sen korjaamiselle tyyliin "kyllä sillä menee se yksi kohde vielä". Ikkunoita on haljennut mainosteippien poistossa (aivan, tämäkin kuuluu meidän firman toimenkuvaan) pariinkiin otteeseen.

Äänestä

noloja kumminkin:) kävin vuosia sitten siivoamassa yhtä omakotitaloa kerran viikossa, aina samana päivänä, aina samaan aikaan...asukkaat laittoivat aamulla aina lähtiessään avaimen tiettyyn piiloon että pääsin sisälle. Olin kuukauden lomalla ja palatessani taas paikalle huudahdin jo ovelta jotain tyyliin "pikkumussukka pitkästä aikaa" ( talossa oli arka koira joka alkoi jo tottua ja tutustua minuun)...eiköhän talon isäntä ollutkin alakerran allashuoneessa sikaria polttamassa kylpytakki päällä, sen huomattuani sanoin nolosti huomenta ja painelin yläkertaan siivousvälineitten kanssa.
Heh:) joo...yhteen aikaan olin niin väsynyt että nukahdin jopa kävellessä ja heräsin aina kun törmäsin yhdistelmällä (työnnettävällä mutta vetävällä) seinään tai johonkin pylvääseen...se mua jälkeenpäin mietitytti että tavallisesti näin joka aamu muut työntekijät jotka tuli seittemäksi, sinä aamuna en...jokos ne näki isoista aulan ikkunoista että tuo ei oo kyllä normaalia ja luikkineet salaa leimaa korttinsa. Hmyy, tää on kivaa muistella vanhoja. No kerran työkaveri kertoi että tosi myöhään illalla (kuten tavallista) olivat siivoomassa yhtä pankkia, oli huutanut työkaverille salin toiselta puolelta toiselle että" piru kun tuli syötyä sitä nötköttikeittoa kun nyt pierettää"...oli sitten joku työntekijä ollutkin omassa huoneessa jostain syystä (ja kaikillahan ei ole siellä omaa huonetta...vaan vähän isommilla). Täytyypä ihan ajatuksella miettiä tätä...siis ettei tälläistä turhaa lätinätä tule tälläiseen yksinkertaiseen kysymykseen

Äänestä
  • ei ole tullut mitään kauheeta mieleen vaikka tovin tässä mietinkin...yhdesti heräsin aamulla niin että jäi huoltoasema siivoamatta (kävin pyytelemässä anteeksi ja riensin toiseen paikkaan..olivat kuulema itse vähän putsailleet) ja toisessa kohteessa toinen vahakerros levittämättä.Mitään suurta vahinkoa en jostain kumman syystä saanut aikaiseksi?tuokin äskeinen johtui siitä että en tiennyt onko aamu vai ilta ja olinko jo kenties käynyt töissä? nukuin 4-5 tuntia sohvalla työvaatteeet päällä ja taas menoksi. Mutta; Erittäin paljon kiitoksia aivan ihanille silloisille työkavereille ja ihanille työkohteilleni joita kertyikin 8-vuoden aikana kiitettävän paljon. Ehkä silloin joskus saattoi ohimoa vähän vihlaista mutta nautin joka hetkestä siltikin ja muistelen hymyhuulin ellen jopa ylpiästi niitä aikoja. Siivoushommissa vieläkin vaikutan mutta säännöllisesti , yhtämittaisesti kokopäiväisesti, silleen tylsästi:) ja viikonloput, illat sekä yöt ( juhlapyhät) vapaalla!!(lastakaan ei tartte miten sattuu pitää päiväkodissa). Kun minä tästä joskus mummona erkanen kouluun ja toimistotäti hommiin niin minähän se jätän sitten työpöydälle siistijöille joulusuklaatia...

    Äänestä

  • vieläkään.. kirjoitti:

    ei ole tullut mitään kauheeta mieleen vaikka tovin tässä mietinkin...yhdesti heräsin aamulla niin että jäi huoltoasema siivoamatta (kävin pyytelemässä anteeksi ja riensin toiseen paikkaan..olivat kuulema itse vähän putsailleet) ja toisessa kohteessa toinen vahakerros levittämättä.Mitään suurta vahinkoa en jostain kumman syystä saanut aikaiseksi?tuokin äskeinen johtui siitä että en tiennyt onko aamu vai ilta ja olinko jo kenties käynyt töissä? nukuin 4-5 tuntia sohvalla työvaatteeet päällä ja taas menoksi. Mutta; Erittäin paljon kiitoksia aivan ihanille silloisille työkavereille ja ihanille työkohteilleni joita kertyikin 8-vuoden aikana kiitettävän paljon. Ehkä silloin joskus saattoi ohimoa vähän vihlaista mutta nautin joka hetkestä siltikin ja muistelen hymyhuulin ellen jopa ylpiästi niitä aikoja. Siivoushommissa vieläkin vaikutan mutta säännöllisesti , yhtämittaisesti kokopäiväisesti, silleen tylsästi:) ja viikonloput, illat sekä yöt ( juhlapyhät) vapaalla!!(lastakaan ei tartte miten sattuu pitää päiväkodissa). Kun minä tästä joskus mummona erkanen kouluun ja toimistotäti hommiin niin minähän se jätän sitten työpöydälle siistijöille joulusuklaatia...

    - onnistunut kaatamaan puolisen sangollista vettä koulun käytävälle, ihan oppilaiden keskelle tietysti
    - rikkonut yhden taulun. Ei sentään tapahtunut missään museossa, oli onneksi halpismallia.
    - koulussa portaiden siivouksen jälkeen jättänyt tuotokset, eli pöly-, hiekka- ja roskakasan portaiden alle käytävälle ja unohtanut siihen. Siellä se seuraavana päivänä odotteli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä teille on kirjoitti:

käynyt? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu