Miten saisin parini SIIVOAMAAN?

Laitoshuo.

Miten sanoa toiselle niinkin yksinkertaisesta asiasta kuin veden vaihto P.s.käytössä ei vedetöntä siivousta :( ja lattialiinojen huuhtelu siivouksen aikana sekä jälkeen, puhumattakaan että siistisi siivouskomeron työn jälkeen? Muutenkin työ on "nopeasti vaan pois"- meininkiä ja saan korjailla tämän hiekka kasoja ja pyyhkiä likaisia sormenjälkiä ovista ja pöydiltä pölykerrokset. Hän on ihminen, joka aina sanoo jotain vastaan ja en viitsisi alkaa riitelemään näin yksinkertaisesta asiasta! Oikein pahaa tekee, miten hän likaisilla lattialiinoilla (umpimusta vesi ämpärissä) vaan painaa paikasta toiseen.

8

1321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkuper. kirjoittaja

      Yksi päivä uskaltauduin sanomaan "se sun lattialiinasi on ihan musta, huuhtele ny sitä vähän" ja tähän tämä 50:nen nainen että "tää on mun tyyli siivota ja sillä siisti"...joo, sillä siisti, tosiaan. Pitkä hiljaisuus sen jälkeen vallitsi työilmapiirissä...

      • pahaa tekee

        Pyydät esimiehesi käymään kierroksella ja ilman etukäteisilmoituksia-yllättäen. Näkee toivottavasti miten tuo töitä tekee.


      • ärsyke
        pahaa tekee kirjoitti:

        Pyydät esimiehesi käymään kierroksella ja ilman etukäteisilmoituksia-yllättäen. Näkee toivottavasti miten tuo töitä tekee.

        Ihan sama esimiehelle. Kunhan tulee siiiiistiä jälkeä. Sama se jos menee niskaan kuhmu tai loukkaa jalkansa portaissa siivoessaan väärin päin. Oma moka.

        Sen lisäks noi on vielä tollaisii supertehokkaita ja ruksivat varmaan puolet ajasta pois eli jos kohta on 2h niin varmaan tuntilistassa näkyy 1h.

        Pitää olla kiltti tyttö. Kiltit tytöt kertoo myös sen pomolle : "ei täällä mitään kauheen siivottavaa ole. TEin tän jo alle sen ajassa". Näin saadaan säästöä ja tuottoa pomon pussiin.


      • ---

        Kun on 50v niin tietää kaiken kaikesta eikä voi IKINÄ oppia mitään uutta tai edes käyttämään järkeä..


      • selema57
        --- kirjoitti:

        Kun on 50v niin tietää kaiken kaikesta eikä voi IKINÄ oppia mitään uutta tai edes käyttämään järkeä..

        50 v paras ikä!!!!


    • Jos et ole vastuussa ns. vanhemapana siivoojana (ja saa 1,01 e/h) tai et ole esimies.
      Vastuullasi eivät ole muiden siivoojien tekemiset.
      Voit yrittää mainita pomolle tai yrittää opastaa, mutta minä antaisin ollen. Vihjaisin korkeintaan pomolle että tää tyyppi tarvitsisi opastusta.

      • Vanhaämmä

        Kyllä se on työnjohdon tehtävä,eikä missään tapauksessa sinun.Sinun tehtäväsi on tehdä omat työsi,eikä kulkea toisen perässä katsomassa mitä hän tekee,miten sinulla riittää aikaa moiseen.


    • monet siivousfirmat

      tehneet sopimuksen jonkinlaisesta nopeasta päivystyssiivouksesta ns. normaalina siivouksena. siihin kuuluu hvin vähän toimintoja, joita järjellä ajatellen luulisi siivoukseen kuuluvan. ilmeisesti parisi tekee juuri tällaista "siivousta". Pomon suhtautumisesta päätellen sellainen teidän juuri pitäisikin tehdä. Eli kulutat turhaan voimiasi ja hermojasi tekemällä 10 kertaa enemmän töitä kuin sinulle kuuluu. Yleensäkin laitoshuoltajakursseilla ja vastaavilla opetetaan työtapoja, joiden seuraaminen on mahdotonta siivousliikkeiden työaikojen puitteissa. Vaatisivat 10-20 kertaa enemmän aikaa. Tarkkaan siivousohjeita ja työaikoja vertailemalla ei voi muuta kuin todeta että asiakkaan firmalta ostama "siivous" on jotain aivain muuta kuin kurssilla opetettu. Turha siis tehdä työtä, jota asiakas ei nimenomaisesti ole halunnut ostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe