10 vuotias turvaistuimessa

kirskukka

Haluamme tarjota tyttärellemme parhaan suojan automatkoilla sillä olen joutunut kokemaan kun läheinen ystäväperhe menetti lapsensa kolarissa.Lapsi oli turvavöissä mutta kuoli pään iskuihin kun pääsi luistamaan vyön alla.Hankimme netistä britax regent istuimen jossa voi matkustaa 36kg asti turvallisesti viisipistevöissä.Istuin on samanlainen kun oheisessa linkissä olevalla perheellä jossa tytöt ovat kyllä kohta liian suuria istuimiinsa.Tyttö on viihtynyt ko. istuimessa kun on kerrottu syyt miksi se on hankittu,turvallisuus on turvavyöhön verrattuna huomattavasti parempi.Tuntuu vaan joitakin kummastuttavan mitä mieltä olette?

http://www.kyledavidmiller.org/pages/4029/Rahn_Family.htm

12

1301

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nakuponi

      jos jokainen lapsi olisi 10 vuotiaaksi asti istuimissa viisipistevöissä niin paljon surua ja murhetta jäisi kärsimättä.On järkyttävää nähdä alle 4 vuotiaita pelkissä turvavöissä.

    • _Saijuska-

      Eiköhän 10 vuotias ole liian vanha turvaistumeen? Ymmärrän kyllä,että haluatte sujella lastanne,mutta kuitenkin.... Vaikka lapsi (10) olisi turvaistuimessa voi sattua vaikka mitä,ei istuin välttämättä sujaa pään iskuilta...

      • adacxx

        Tutkitusti viisipistevyö suojaa paremmin kun ns. normaali turvavyö.Pää pysyy paremmin paikallaan.


      • pro2
        adacxx kirjoitti:

        Tutkitusti viisipistevyö suojaa paremmin kun ns. normaali turvavyö.Pää pysyy paremmin paikallaan.

        Viisipistevyö ei ole välttämättä paras vaihtoehto isommalla lapsella. Siksi yli 15 kg painoisille suositellaan ns. turvavyöistuinta ilman viisipistevöitä. Viisipistevyöt saatavat aiheuttaa rintakehän ja sisäelinvaurioita yli 15 kg painavalla lapsella, kun törmäystilanteessa ei ole lainkaan "joustoa".

        Usein näkee verrattavan tätä formula- tai ralliutoihin, joissa on rajummat turvavyöt, mutta myös erilaiset kiihtyvyys- ja riskikertoimet kuin lapsella normaalissa liikenteessä. Siksi Suomessa lainmääräämät painorajat erityyppisille istuimille ja istuimen vöiden rakenteelle ovat erilaiset. Jenkki-istuimet, joita jotkut hehkuttavat eivät ole edes laillisia Euroopasssa.


      • ajakki
        pro2 kirjoitti:

        Viisipistevyö ei ole välttämättä paras vaihtoehto isommalla lapsella. Siksi yli 15 kg painoisille suositellaan ns. turvavyöistuinta ilman viisipistevöitä. Viisipistevyöt saatavat aiheuttaa rintakehän ja sisäelinvaurioita yli 15 kg painavalla lapsella, kun törmäystilanteessa ei ole lainkaan "joustoa".

        Usein näkee verrattavan tätä formula- tai ralliutoihin, joissa on rajummat turvavyöt, mutta myös erilaiset kiihtyvyys- ja riskikertoimet kuin lapsella normaalissa liikenteessä. Siksi Suomessa lainmääräämät painorajat erityyppisille istuimille ja istuimen vöiden rakenteelle ovat erilaiset. Jenkki-istuimet, joita jotkut hehkuttavat eivät ole edes laillisia Euroopasssa.

        Britaxilla on suomessa myynnissä traveller istuin se on hyväksytty viisipistevyöllä kasvot eteenpäin 36kg asti,eli noin 10-11 vuotiaille.


      • Kyllä ne viisipistevyöt suojaa paljon paremmin ko se tavallinen turvavyö. Olisin itekki ollu mielelläni vaikka 15v asti turvaistuimessa jos oisin jääny pienikokoseks, olisin ainaki säästyny ilman mitään vammoja. En ois todellakaan laittanu vastaan, kyseessä kuitenki oma henki joka on sen verran arvokas etten tingi omasta turvallisuudesta missään tilanteissa.


    • _saijuska-

      Jos kuskaatte lapsenne kavereita,oletteko ajatelleet mitä lapsenne kaverit tuumaavat istumesta? Miltä lapsestanne tuntuu jos kavarit rupeaa ivamaan ?

      • kirskukka

        Tytöllä on vahva itsetunto kun ei ole välittänyt mitä muut ajattelee,kun on nähnyt mitä kolarista voi seurata on helppo omaksua paras suojalaite mitä on tarjolla,tietää olevansa ainakin parhaassa suojassa.Tässä eräs foorumi perheille jolle turvallisuus on autossa tärkeää katsokaapa sitä.






        http://www.car-seat.org/showthread.php?t=33500


      • Anonyymi

        No niin siinä taas esimerkki siitä että pitäisi koko ajan ajatella miten muut tuumaavat, kun lapsille selitetään asiat kuten ne ovat niin normaalisti ymmärtävät .
        Niinhän se on ollut kautta aikojen että eräät elävät toisten ehdoilla, kun ovat riippuvaisia toiseten mielipiteistä . Joten eiköhän vika ole niissä lapsissa jotka ivaavat , eikä lapsessa jonka turvallisuutta on ajateltu.


    • Turvaistuintietäjä

      1.5.2006 alkaen:

      Alle 135 cm pituisten lasten
      on Tieliikennelain mukaan käytettävä henkilö-, paketti- ja kuorma-autoissa lapsen painon mukaan määräytyvää turvalaitetta.
      Alle 3-vuotiaita lapsia
      ei turvalaitteettomissa autoissa saa kuljettaa lainkaan.
      Yli 3-vuotiasta lasta
      voi satunnaisesti kuljettaa lyhyitä matkoja takapenkillä turvavöissä, jos turvalaitetta ei ole.

    • ..............

      Meillä on vanhin poika siis 9, hän istuu joko korokkeella tai sellaisella selkänojallisella vyöistuimella autosta riippuen. Todennäköisesti meilläkin olisi hiukan eri järjestely, jos vain autossamme olisi tilaa kaikille istuimille, mutta kun ei ole, niin tyydymme tuohon lainvaatimaan vähimmäisturvalaitteeseen. Mutta käyttäisimme varmaankin ilman lakiakin, koska suosituksethan ovat olleet samat jo vuosia. Monet pojan ystävät ihmettelevät asiaa, mutta kun on sanottu, että turvallisuussyistä on parempi käyttää, niin ovat ihmettelyt jääneet siihen.

      Liian monet kuljettavat vieläkin jopa kaksivuotiaita ilman mitään korokkeita tai istuimia, itse en voi ymmärtää tätä, vaikka se onkin käytännössä helpompaa niin. Kun se vahinko voi sattua ihan missä vain, jopa niillä ihan lyhyillä matkoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe