Työnantaja maksaa siirtymistä ja toimistolta lähdettäessä tai sinne palattaessa kilometrikorvaukset, mutta mitenkäs nämä varsinaiset työmatkat, eli liikkeellelähtö kotoa ja paluu kohteesta..
Nehän voi merkitä vähennyksiin verotuksessa, mutta mitenkäs siivooja, jonka työmatka vaihtelee päiväkohtaisesti, tekee ilmoituksen. Kirjaanko joka ainoa päivä ajamani matkat ylös ja liitän sitten koko listan veroilmoituksen mukaan? Normaalistihan työmatka on pisteestä A pisteeseen B joka päivä, ja sellainen on helppo ilmoittaa.
matkakorvaukset verotuksessa
8
3108
Vastaukset
Käsitykseni voi olla täysin väärin, mutta käsittääkseni olet oikeassa.
Periaatteessa sun pitäisi kirjata ylös kaikki matkat, joista et saa firmalta km-korvauksia tai siirtymiä. Sen lisäksi teet jokaisesta tuntilistasta kopion, jota säilytät niin pitkään kuin yleensäkin veroihin liittyviä asiakirjoja. Saman teet myös palkkakuiteille.
Lopuksi kirjaat jokaisesta ajosta tiedot veroilmoitukseen.
Eipä tässä muutakaan tapaa taida olla. Tosin jos sulla on pieniä matkoja, joista teoriasta voisit saada muutaman euron verotuksessa, mielestäni ei kannata nähdä vaivaa. Koko operaatiosta tulisi tolkuttomasti työtä korkeintaan muutaman satasen takia. En sitten tiedä kannattaako.- näinxxx
Laitat verottajalle koti-työpaikan osoite-koti.
- abci
koska se on n. 1km. Matkat siivouskohteisiin, eli todelliset työmatkat, joista hakisin vähennyksiä, ovat kymmeniä kilometrejä.
Tod. näk. täytyy tosiaan kirjata kaikki matkat ylös. - on sitten
abci kirjoitti:
koska se on n. 1km. Matkat siivouskohteisiin, eli todelliset työmatkat, joista hakisin vähennyksiä, ovat kymmeniä kilometrejä.
Tod. näk. täytyy tosiaan kirjata kaikki matkat ylös.lyhyt työmatka. Mitäs valitat jos kerta työnantaja maksaa sulle siirtymät km-korv. Et noin pieneltä työmatkalta saa verottajalta mitään, oma vastuu km-korvauksessa (verotus) on 500€. Laske tuleeko sulla matkakuluja yli sen/verovuosi. Km-korv. on 21-23centtiä/km, en tarkalleen tiedä mutta sitä luokkaa.
- pidä....
on sitten kirjoitti:
lyhyt työmatka. Mitäs valitat jos kerta työnantaja maksaa sulle siirtymät km-korv. Et noin pieneltä työmatkalta saa verottajalta mitään, oma vastuu km-korvauksessa (verotus) on 500€. Laske tuleeko sulla matkakuluja yli sen/verovuosi. Km-korv. on 21-23centtiä/km, en tarkalleen tiedä mutta sitä luokkaa.
Ajopäiväkirja on keksitty! Pidä hyvä ihminen ajopäiväkirjaa, jos työmatkat vaihtelee!
- Ei korvaa
pidä.... kirjoitti:
Ajopäiväkirja on keksitty! Pidä hyvä ihminen ajopäiväkirjaa, jos työmatkat vaihtelee!
Verottaja ei erikseen korvaa kotoa työpisteeseen matkoja. Tai siis korvaa työmatkakuluina halvimman kulkuneuvon mukaan, ei oman auton käyttöä, vaikka työtehtävissä sitä tarvitseekin.
- sivustakatsoja firmassa x
Ei korvaa kirjoitti:
Verottaja ei erikseen korvaa kotoa työpisteeseen matkoja. Tai siis korvaa työmatkakuluina halvimman kulkuneuvon mukaan, ei oman auton käyttöä, vaikka työtehtävissä sitä tarvitseekin.
kyllä kuuluu korvata, koska työntekijä tarvii sitä autoaan voidakseen tehdä työnsä, pitää hänen viedä se autonsa aina mukanaan niin työhön kuin kotiin, sama koskee esim sähköasentajaa joka kulkee paikasta toiseen autollaan.
- ettänäin.......
sivustakatsoja firmassa x kirjoitti:
kyllä kuuluu korvata, koska työntekijä tarvii sitä autoaan voidakseen tehdä työnsä, pitää hänen viedä se autonsa aina mukanaan niin työhön kuin kotiin, sama koskee esim sähköasentajaa joka kulkee paikasta toiseen autollaan.
Yrittäjä voi hakea matkakorvauksia, kilometrien mukaan autolla kuljettuna..
Mutta palkallinen ei, eli silloin hänelle maksetaan EDULLISIMMAN eli julkisen kulkuneuvon mukaan.
Tai toki voi yrittää myös mutta pitää olla tosi hyvät perustelut oman auton käytölle, esim ei ollenkaan julkista liikennettä tarjolla.
Sitten vielä 500e omavastuu pois kuluista ja ne loput luetaan hyväksesi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1873115Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard92271Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3181976SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän751972Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1081901Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --251711Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.301580Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue301407Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1181273Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411152