M36...?

sanna.

Vieläkö M36 "pyörii" tällä palstalla...?

Kysymys liittyen itse asiassa perintöön, (mutta koska kyseinen nimimerkki yleensä on täällä, laitan tämän tänne)...

Miten perintöasiat "sujuvat" tällaisessa tapauksessa: Talo (joka kuuluu avioparille), on rakennettu tontille, joka oli lahja appiukolta. Eli tontti lahjana siis avioparille. Sitten jonkin ajan kuluttua vaimo = nainen kuolee...

Pariskunnalla on lapsia.

Ensinnäkin perivätkö SEKÄ appiukko (= kuolleen naisen isä) ETTÄ lapset SEN osuuden talosta JA tontista, jotka ikäänkuin kuuluivat äidille, kun tämä vielä eli...

Kuinka paljon oli aviomiehen osuus tuosta tonttiperinnöstä sekä siitä talon osuudesta, joka laskettiin äidin/vaimon osuudeksi, kun tämä vielä eli...?

(Kohta menen itsekin sekaisin...;))

Pointti ja kysymys on: KUKA/ketkä omistaa/vat nyt tuon tontin, jonka päälle kyseinen talo on rakennettu ja missä SUHTEESSA...?

Jos/kun kyseessä on jonkin "yhteisomistusjuttu", johon vielä appivanhemmatkin (= edesmenneen naisen vanhemmat) ovat vielä sotkeentuneet, niin pitääkö/pitäisikö aina kysyä JOKAISELTA osapuolelta erikseen, jos tulee jotain esim. kiinteistön myyntiin liittyviä asioita...tai esim. jotain puun hakkuuta alueella, joka on yhteisomistuksessa?

3

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikka varamsti moni muukin osaa tuoon vasta.

      Lahja on lahja, se tontti siis. Te omistatte niin talon kuin tontinkin puoliksi... asian voi tarkistaa lainhuudoista... tai näin loppu kesästä kummallekin omistajalle tulleesta kiinteistöveromaksuista.

      Naisen kuollessa vain hänen lapsensa perivät äitinsä jäämistön... kokonaan. Aviopuoliso (leski) ei peri vaimoaan... hän tosin voi saada kuolinpesästä tasinkoa jos vainaja ollut häntä varakkaampi (eikä avioehtoa).

      Vaikka vainajan lapset omistavatkin talon ja tontin perinnönjaon jälkeen... jää leskelle siihen elinikäinen hallintaoikeus ja kodin irtaimistoon. Lapset siis eivät voi "pistää taloa lihoiksi" vaatimalla osuuttaan rahana tms.

      Lahjan antanut ei tietenkään peri mitään (ellei vainajalla sitten ollut testamenttia tämän eduksi) ... eikä lahja myöskään "palaudu" sen antajalle kun toinen saajista kuolee.

      • ap.

        "Lahja on lahja, se tontti siis. Te omistatte niin talon kuin tontinkin puoliksi... asian voi tarkistaa lainhuudoista... tai näin loppu kesästä kummallekin omistajalle tulleesta kiinteistöveromaksuista."


        Tarkoitat siis, että nyt talon ja tontin omistavat puoliksi sekä mies (= edesmenneen vaimon leskimies) ja hänen lapsensa (sen toisen puolikkaan yhdessä?)...?

        Koska jos kerta VAIN lapset perivät äitinsä, niin silloinhan äidin osuus meni heille...?

        Minä en kuulu kuvioihin toistaiseksi muuten kuin siten, että tuo kyseinen mies on hyvä ystäväni. (mutta koska potentiaalinen avioliitto JOSKUS saattaa tulla kysymykseen, kyselen näitä asioita)

        Mikä muuten on "lainhuuto"...?


      • nimimerkki
        ap. kirjoitti:

        "Lahja on lahja, se tontti siis. Te omistatte niin talon kuin tontinkin puoliksi... asian voi tarkistaa lainhuudoista... tai näin loppu kesästä kummallekin omistajalle tulleesta kiinteistöveromaksuista."


        Tarkoitat siis, että nyt talon ja tontin omistavat puoliksi sekä mies (= edesmenneen vaimon leskimies) ja hänen lapsensa (sen toisen puolikkaan yhdessä?)...?

        Koska jos kerta VAIN lapset perivät äitinsä, niin silloinhan äidin osuus meni heille...?

        Minä en kuulu kuvioihin toistaiseksi muuten kuin siten, että tuo kyseinen mies on hyvä ystäväni. (mutta koska potentiaalinen avioliitto JOSKUS saattaa tulla kysymykseen, kyselen näitä asioita)

        Mikä muuten on "lainhuuto"...?

        Lainhuuto on toimitus, jolla kiinteistökaupat ja kiinteistöjen omistussuhteet vahvistetaan, ja se tehdään kaikista kiinteistökaupoista. (Myös lahjoitus lasketaan tuon kannalta kaupaksi) Mikäli lainhuutoa ei jostain syystä ole tehty, niin koko lahjoitus on mitätön, ja lahjoittaja omistaa tontin edelleenkin (Ja tuohon ei kuolemalla ole mitään merkitystä)

        Olet ymmärtänyt oikein, että henkiin jäänyt aviomies omistaa edelleenkin tontista sen oman puolikkaansa, ja vaimon perilliset (ilman testamenttia hänen lapsensa, myös mahdollisista aiemmista suhteista) omistavat sen vainajan osuuden (Itse asiassa vasta perinnönjaon jälkeen, ja tässä vaiheessa omistajana on kuolinpesä).

        Aviomies ja appiukko eivät peri mitään, mutta vainajan omaisuutta määriteltäessä oletetaan, että henkiinjääneen omaisuus on vähintään puolet pariskunnan yhteisistä varoista, ja aviomies saa pitää omansa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      143
      2005
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2004
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      484
      1569
    4. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      309
      1356
    5. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      420
      1199
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      19
      1128
    7. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1025
    8. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      134
      1016
    9. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      973
    10. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      860
    Aihe