M36...?

sanna.

Vieläkö M36 "pyörii" tällä palstalla...?

Kysymys liittyen itse asiassa perintöön, (mutta koska kyseinen nimimerkki yleensä on täällä, laitan tämän tänne)...

Miten perintöasiat "sujuvat" tällaisessa tapauksessa: Talo (joka kuuluu avioparille), on rakennettu tontille, joka oli lahja appiukolta. Eli tontti lahjana siis avioparille. Sitten jonkin ajan kuluttua vaimo = nainen kuolee...

Pariskunnalla on lapsia.

Ensinnäkin perivätkö SEKÄ appiukko (= kuolleen naisen isä) ETTÄ lapset SEN osuuden talosta JA tontista, jotka ikäänkuin kuuluivat äidille, kun tämä vielä eli...

Kuinka paljon oli aviomiehen osuus tuosta tonttiperinnöstä sekä siitä talon osuudesta, joka laskettiin äidin/vaimon osuudeksi, kun tämä vielä eli...?

(Kohta menen itsekin sekaisin...;))

Pointti ja kysymys on: KUKA/ketkä omistaa/vat nyt tuon tontin, jonka päälle kyseinen talo on rakennettu ja missä SUHTEESSA...?

Jos/kun kyseessä on jonkin "yhteisomistusjuttu", johon vielä appivanhemmatkin (= edesmenneen naisen vanhemmat) ovat vielä sotkeentuneet, niin pitääkö/pitäisikö aina kysyä JOKAISELTA osapuolelta erikseen, jos tulee jotain esim. kiinteistön myyntiin liittyviä asioita...tai esim. jotain puun hakkuuta alueella, joka on yhteisomistuksessa?

3

838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikka varamsti moni muukin osaa tuoon vasta.

      Lahja on lahja, se tontti siis. Te omistatte niin talon kuin tontinkin puoliksi... asian voi tarkistaa lainhuudoista... tai näin loppu kesästä kummallekin omistajalle tulleesta kiinteistöveromaksuista.

      Naisen kuollessa vain hänen lapsensa perivät äitinsä jäämistön... kokonaan. Aviopuoliso (leski) ei peri vaimoaan... hän tosin voi saada kuolinpesästä tasinkoa jos vainaja ollut häntä varakkaampi (eikä avioehtoa).

      Vaikka vainajan lapset omistavatkin talon ja tontin perinnönjaon jälkeen... jää leskelle siihen elinikäinen hallintaoikeus ja kodin irtaimistoon. Lapset siis eivät voi "pistää taloa lihoiksi" vaatimalla osuuttaan rahana tms.

      Lahjan antanut ei tietenkään peri mitään (ellei vainajalla sitten ollut testamenttia tämän eduksi) ... eikä lahja myöskään "palaudu" sen antajalle kun toinen saajista kuolee.

      • ap.

        "Lahja on lahja, se tontti siis. Te omistatte niin talon kuin tontinkin puoliksi... asian voi tarkistaa lainhuudoista... tai näin loppu kesästä kummallekin omistajalle tulleesta kiinteistöveromaksuista."


        Tarkoitat siis, että nyt talon ja tontin omistavat puoliksi sekä mies (= edesmenneen vaimon leskimies) ja hänen lapsensa (sen toisen puolikkaan yhdessä?)...?

        Koska jos kerta VAIN lapset perivät äitinsä, niin silloinhan äidin osuus meni heille...?

        Minä en kuulu kuvioihin toistaiseksi muuten kuin siten, että tuo kyseinen mies on hyvä ystäväni. (mutta koska potentiaalinen avioliitto JOSKUS saattaa tulla kysymykseen, kyselen näitä asioita)

        Mikä muuten on "lainhuuto"...?


      • nimimerkki
        ap. kirjoitti:

        "Lahja on lahja, se tontti siis. Te omistatte niin talon kuin tontinkin puoliksi... asian voi tarkistaa lainhuudoista... tai näin loppu kesästä kummallekin omistajalle tulleesta kiinteistöveromaksuista."


        Tarkoitat siis, että nyt talon ja tontin omistavat puoliksi sekä mies (= edesmenneen vaimon leskimies) ja hänen lapsensa (sen toisen puolikkaan yhdessä?)...?

        Koska jos kerta VAIN lapset perivät äitinsä, niin silloinhan äidin osuus meni heille...?

        Minä en kuulu kuvioihin toistaiseksi muuten kuin siten, että tuo kyseinen mies on hyvä ystäväni. (mutta koska potentiaalinen avioliitto JOSKUS saattaa tulla kysymykseen, kyselen näitä asioita)

        Mikä muuten on "lainhuuto"...?

        Lainhuuto on toimitus, jolla kiinteistökaupat ja kiinteistöjen omistussuhteet vahvistetaan, ja se tehdään kaikista kiinteistökaupoista. (Myös lahjoitus lasketaan tuon kannalta kaupaksi) Mikäli lainhuutoa ei jostain syystä ole tehty, niin koko lahjoitus on mitätön, ja lahjoittaja omistaa tontin edelleenkin (Ja tuohon ei kuolemalla ole mitään merkitystä)

        Olet ymmärtänyt oikein, että henkiin jäänyt aviomies omistaa edelleenkin tontista sen oman puolikkaansa, ja vaimon perilliset (ilman testamenttia hänen lapsensa, myös mahdollisista aiemmista suhteista) omistavat sen vainajan osuuden (Itse asiassa vasta perinnönjaon jälkeen, ja tässä vaiheessa omistajana on kuolinpesä).

        Aviomies ja appiukko eivät peri mitään, mutta vainajan omaisuutta määriteltäessä oletetaan, että henkiinjääneen omaisuus on vähintään puolet pariskunnan yhteisistä varoista, ja aviomies saa pitää omansa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4125
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2253
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      59
      964
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      834
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      37
      833
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      185
      820
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      811
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      755
    10. 35
      754
    Aihe