Spiritismi

P€LIMIE$

Spiritismi on aika jännä peli. Onko teistä kellään mitään erikoisia kokemuksia?

Tuttavien kanssa ollaan suunnittelemassa 2012 vuodeksi maailman suurinta lautaa ja tarkoituksena olisi tehdä ennätys koon ja määrän suhteen. Olisiko kiinnostuneita?

11

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaara on todellinen

      Spiritismi ei ole ainoastaan "jännä", vaan vaarallinen peli.

      Olen jo vajaa nelikymppinen, enkä ole ollut koskaan uskovainen. Teininä kuitenkin olin riparilla isosena, ja siellä yhtenä iltana osa leiriläisistä "leikki" rantasaunalla spiritismiä, tietysti salaa muilta. Leiripaikka taloineen ja pihoineen oli järven rannalla, mutta muuten keskellä skutsia.

      Saunalta kulki hiekkatie rantaa pitkin nuotiopaikan ohi pihan läpi portille, jossa oli röökipaikka. Olin nuotiolla leiriläisten kanssa, kun leirin johtaja yhtäkkiä tuli kutsumaan kaikki isoset koolle. Johtaja oli ollut tupakalla, kun hiekkatietä oli yhtäkkiä kävellyt mies, joka oli vain katsonut johtajaa alta kulmain, hymyillyt (johtajan mukaan "kummallisesti"), ja kävellyt portista sisään. Johtaja oli luonnollisesti sanonut aika tiukkaan sävyyn, että hei, tämä on yksityisalue ja kysynyt, kuka olet. Mies oli vain jatkanut hiekkatietä eteen päin korvaansa lotkauttamatta, mutta yllättäen kääntynyt talon kulmalta metsään päin ja kadonnut pian näköpiiristä (metsä oli tiheää ja oli yö).

      Samaan aikaan, kun johtaja selosti tätä meille isosille, rantasaunalta alkoi kuulua hysteeristä itkua. Menimme tarkistamaan tilanteen, ja sieltä löytyivät nämä muutamat leiriläiset, joista yksi tyttö itki hysteerisesti. He myönsivät kokeilleensa spiritismiä, ja olivat alkaneet kutsua saatanaa. Vähän tämän jälkeen tämä tyttö oli saanut pelkokohtauksen ja ns. lähtenyt piiristä pois.

      Spiritismin leikkijät saivat johtajalta sanallista ojennusta sillä välin, kun meidän isosten piti pareittain tarkistaa talot ja piha siltä varalta, että tämä tunkeilija-mies olisi jossain lymyämässä. Mitään eikä ketään ei löytynyt.

      Mistä mies tuli, ilman kulkuvälineitä ja mihin hän katosi? Keskellä yötä, ja lähimmät naapuritkin olivat kilometrien päässä. Miksi hän ei vastannut hänelle esitettyuhun kysymyksiin? Määrätietoinen askellus oli ollut hiekkatietä eteen päin rantasaunan suuntaan.

      Itse en edelleenkään usko saatanaan tai jumalaan. Ajoitus pahan kutsumiselle ja tämän tyhjästä ilmestyneen miehen visiitille oli kuitenkin aika nappiin. Myös spiritismiringin hajoaminen ja miehen katoaminen ajoittuvat samoihin hetkiin.

      Uskon, että ihmisessä itsessään löytyy voimia ns. manata esiin pahuutta tai jopa pahan ruumiillistumaa. En tajua, miksi kukaan haluaisi tehdä sellaista itselleen. Spiritismissä voi tietysti myös kysyä "tuolta puolen" kaikenlaista jännittävää. Tulevat vastaukset sitten alitajunnasta tai ns. ulkopuolelta, oman järjen menettäminen tai pelkotiloihin joutumisen vaara on suuri, jos hermot pettävät.

      Voipi olla, että varoitukseni vain lietsovat ennestään halujanne kokeilla spiritismiä. Mutta ainakin teitä on varoitettu.

      • Sippeli

        teiniajoilta spiritismimuisto. Olimme kaverini kotona. Meitä oli n. 5 tyttöä. Oli päivä mutta verhot oli kiinni niin että oli hämärää. Lasi todellakin liikkui kirjaimesta toiseen kun kysyimme asioita. Se liikkui niin nopeasti eikä ollut pilkkopimeää että joku olisi voinut työntää lasia kenenkään huomaamatta. Tästä on jo 40 vuotta aikaa joten en muista kaikkea mitä kysyimme. Kuolemistapaamme kyselimme ja minun kuolintavakseni tuli vastaus:vanhuuteen.
        Rohkeaa kysellä moisia mutta olin kyllä helpottunut että vastaus oli noin lohdullinen:)Lopetimme tuon istunnon jälkeen emmekä sen jälkeen enää harrastaneet koskaan spiritismiä, sen verran pelottava kokemus oli.


    • keltanokka?

      Olet aivan varmasti lukenut spiritismistä jo suunnilleen kaiken, mitä netistä löytyy.

      Olet varmaankin huomannut, että n. 2/3 sitä kokeilleista ei suosittele kokeilemaan, ja kirjoittaa isolla, että se EI OLE MIKÄÄN PELI.

      Jos nyt kuitenkin aiotte kokeilla, niin tehkää se ainakin ns. oikein. Eli ette kutsu mitään pahaa paikalle, ettekä kysele kuolemasta. Ja pyydätte luvan lopettamiseen ennen kuin lopetatte. Jos et/ette ole kokeilleet sitä aiemmin, vaarat ja riskit ovat suuria. Varsinkin uhmamielellä tehty istunto - tyyliin ennätys koossa ja määrässä - voi livetä hanskasta.

      By the way, sillä laudan koolla ei ole merkitystä. Ellet sitten tarkoittanut, että istuntoon osallistui ennätysmäärä ihmisiä? Mutta ei laudan koolla silloinkaan ole merkitystä siihen, kuinka "hyvin" spiritismi toimii.

      • P€LIMIE$

        Tarkoituksena olisi tarpeeksi suurella ryhmällä avata portti mustaan aukkoon tai miksei nyt vaikka helvettiin ja katsoa riittääkö se nuppineulan kokoinen reikä imaiseen tämän maailman sinne.

        Itse tietysti hyppään ufo-lautasen kyytiin viettäen matkan hemaisevan ja suuri rintaisen humanoidi neidon kanssa!! ;)

        Onko spiritismiä muuten koskaan pelattu tuhansien ihmisten voimalla? Teho varmasti kasvaa sitä myötä mitä enemmän käyttäjiä. Jokin logiikka kaikella on.


      • varoittelija
        P€LIMIE$ kirjoitti:

        Tarkoituksena olisi tarpeeksi suurella ryhmällä avata portti mustaan aukkoon tai miksei nyt vaikka helvettiin ja katsoa riittääkö se nuppineulan kokoinen reikä imaiseen tämän maailman sinne.

        Itse tietysti hyppään ufo-lautasen kyytiin viettäen matkan hemaisevan ja suuri rintaisen humanoidi neidon kanssa!! ;)

        Onko spiritismiä muuten koskaan pelattu tuhansien ihmisten voimalla? Teho varmasti kasvaa sitä myötä mitä enemmän käyttäjiä. Jokin logiikka kaikella on.

        Ai mutta siinä tapauksessa kaikki mukaan vaan kun on noin loppuun asti mietitty suunnitelma!

        Olen kuitenkin tosikko, joten voin kertoa, että mustaa aukkoa tai porttia helvettiin ette saa avattua. Joku tai moni sp:iinne osallistuja voi saada loppuiäkseen sellaiset pelkotilat, että goodbye normaali-elämä.

        Eikä sp:ssä ole mitään sellaista logiikkaa, että useammalla ihmisellä saisi vahvempia "reaktioita" aikaan.


      • P€LIMIE$
        varoittelija kirjoitti:

        Ai mutta siinä tapauksessa kaikki mukaan vaan kun on noin loppuun asti mietitty suunnitelma!

        Olen kuitenkin tosikko, joten voin kertoa, että mustaa aukkoa tai porttia helvettiin ette saa avattua. Joku tai moni sp:iinne osallistuja voi saada loppuiäkseen sellaiset pelkotilat, että goodbye normaali-elämä.

        Eikä sp:ssä ole mitään sellaista logiikkaa, että useammalla ihmisellä saisi vahvempia "reaktioita" aikaan.

        Moni tuskin tajuaa mistä sp:ssä on kyse mutta usko pois minä tiedän ja osaan soveltaa sitä monella eri muullakin tasolla. Varmasti moni muukin osaa mutta minä olen ensimmäinen joka aikoo avata madonreiän mustaan aukkoon. Alustava päivämäärä olisi tällä näkymin 23.12.2012.


      • aika loppuu
        P€LIMIE$ kirjoitti:

        Moni tuskin tajuaa mistä sp:ssä on kyse mutta usko pois minä tiedän ja osaan soveltaa sitä monella eri muullakin tasolla. Varmasti moni muukin osaa mutta minä olen ensimmäinen joka aikoo avata madonreiän mustaan aukkoon. Alustava päivämäärä olisi tällä näkymin 23.12.2012.

        Kai tiedätte olevanne tuona ajankohtana jo myöhässä, sillä maailmanloppu tulee paria päivää aiemmin? huonompi homma teille ja pikku kokoontumisajoillenne.


      • ---.---
        aika loppuu kirjoitti:

        Kai tiedätte olevanne tuona ajankohtana jo myöhässä, sillä maailmanloppu tulee paria päivää aiemmin? huonompi homma teille ja pikku kokoontumisajoillenne.

        En usko, että maailmanloppu tulee ja sinä pelimies, luulen, että olet menettänyt järkesi jo. Ei yksi ihminen voi avata edes presidentin porttia ja sinä aiot jo avata mustan aukon. ihmisiä on maailmassa miljardeja ja heistä olet ainoa yksi pieni ihminen maapallossa. Tuollaista potaskaa puhuvat myös yli 100 ihmistä. osa on tehnytkin. ja missä sitten se "musta aukko" sitten on? lupaa vain, mutta olen sata varma, ettet siinä onnistu. Unohdat sen hölpän siinä ajassa jo pois. maailmanloppukin on vain pelkkää pelottelua. asteroidi voidaanräjäyttää voimilla ja mistä muualsta loppu voi sitten häämöttää?


    • Kerro lisää. Mä haluan ainakin tulla mukaan. Näin kerran jossain tosi hienon lasista tehdyn "laudan" mutta ei ollu sillon varaa ostaa sitä.

      Itse olen kyllä nähnyt että se LASI LIIKKUU! Ja kukaan meistä ei liikuttanut sitä. Tosin piti lopettaa kun rippiskoulupappi tuli ovesta sisään =o)

    • kille

      Mites saatte 1000 ihmistä koskemaan lasiin yhtäaikaa. Aika iso lasi pitää olla...

      • isoja kuppiloita

        joihin mahtuu yli tuhat henkeä. Keskiyöllä vaan kaikki skoolaamaan niin kyllä se siitä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      22
      5822
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      1987
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1419
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      1215
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1125
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1087
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      67
      1062
    8. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      143
      1046
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1042
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      985
    Aihe