Muutin keväällä Jyväskylään, kesälavat tulivat tutuksi, mutta missä voin tanssia talvella? Tanssin perinteisesti, "kädenalitanssit" eivät kiinnosta, viihdekeskus kuuluu olevan enemmän kursseja käyneiden paikka, pitääkö paikkansa ja löytyykö 100km säteellä muita hyviä tanssipaikkoja?
Jyvässeudulla tanssimaan..
10
1529
Vastaukset
- Löytyyhän näitä
Tannssinetissä kyllä löytyy:
http://www.tanssi.net/fi/p/maakunnat.html#keski-suomi
ja sieltä mm.
Kivistö sunnuntaisin, joka kyllä on enemmän varttuneen väen paikka.
Peurunka on yksi mahdollinen paikka ja Revontuli ja Keurusselkä.
Nämä kaikki ovat alle 100 km päässä Jyväskylästä.
Kirjoitat: ""Tanssin perinteisesti, "kädenalitanssit" eivät kiinnosta,"". Luultavasti törmäät kädenalitanssijoihin kaikissa näissä paikoissa. Takuuvarmoja pelkkiä 'vanhan tyylin tansseja' ei löytyne Keski-Suomesta mistään. Viihdekeskuksessa ja muuallakin viihtynee parhaiten, jos jonkin verran on opetellut nykyään suosiossa olevia tansseja kuten esimerkiksi fuskua ja buggia.
Jyvässeudulla on kyllä mahdollisuus oppia myös uusia tansseja. Tarjontaa todella riittää. Samasta syystä hyvin osaavaa tanssiväkeä maakunnasta löytyy paljon myös perinteisten tanssien osalta. Tässä muutama vaihtoehto, jos tanssioppi kiinnostaa:
http://www.kestavat.fi/
http://www.tanssittaa.fi/
http://www.haetko.fi
http://www.break.fi
http://www.ratilainen.net/
http://www.tepika.fi/- lähellä
Jos ravintolaympäristö ei häiritse, niin katsasta nämä:
http://www.himosareena.fi/events.php
http://www.jyvashovi.fi/esiintyjat
Lisäksi A-salin klubitansseissa voi piipahtaa maanantaisin: http://www.tanssittaa.fi/77 - tietoa???
lähellä kirjoitti:
Jos ravintolaympäristö ei häiritse, niin katsasta nämä:
http://www.himosareena.fi/events.php
http://www.jyvashovi.fi/esiintyjat
Lisäksi A-salin klubitansseissa voi piipahtaa maanantaisin: http://www.tanssittaa.fi/77Hyvä idea tuo klubitanssi.
Onko siellä klubitansseissa myös näitä alkeiskurssilaisia mukana vai vaan kaikki PROOT? - minuakin kiinnostaisi.
tietoa??? kirjoitti:
Hyvä idea tuo klubitanssi.
Onko siellä klubitansseissa myös näitä alkeiskurssilaisia mukana vai vaan kaikki PROOT?Millainen kurssi. voiko mennä kesken mukaan ja onko millaista porukkaa?
- on kuvattu
minuakin kiinnostaisi. kirjoitti:
Millainen kurssi. voiko mennä kesken mukaan ja onko millaista porukkaa?
http://www.tanssittaa.fi/77
Jokainen kerta on oma kokonaisuus, joka alkaa alkeista ja sen päälle jatkokurssi. Lopuksi klubitanssit.
- Vakiokävijä
Viihdekeskus tarvitsee nyt uusia kävijöitä varmaan enemmän kuin koskaan. Kyllä sinne sopii mainiosti sekaan perinteisesti tanssimaan. Kädenalittajien määrä voi aluksi kesälavoihin tottuneen säikäyttää, mutta perinteisesti tanssivia on kuitenkin enemmän.
- mutta on
niin sisäänpäin lämmennyt että ei ihme että me tavalliset tanssijat on sieltä melkein poistuttu...
mutta on kirjoitti:
niin sisäänpäin lämmennyt että ei ihme että me tavalliset tanssijat on sieltä melkein poistuttu...
...sisäänlämpiämistä, sillä myös meitä kaikkialta muualta Suomesta (ja ulkomailtakin) likkeelle lähteneitä tavallisia tanssijoita siellä Viihtarissa on aina ollut, kun sinne olen piipahtanut.
Viimeksikin (marraskussa 2007) meitä oli yksi autollinen päijäthämäläisiä ja eteläsavolaisia kimpassa.
Sillä kerralla tulin siellä tanssittaneeksi myös muutamaa eteläsuomalaista: ainakin yhden hyvinkääläisen sekä toisen järvenpääläisen kanssa ja muutaman laajalti muita lavoja kiertävän keskisuomalaisen kanssa myös (Riutan, Ruusulinnanan, Satulinnan, Kolmilammin, Kapakanmäen, Kisarannan ja Pesäkallion sekä tietysti Järvenpään kävijöitä siellä tapaa jokseenkin aina).
Kauimmaiset Viihtarissa tapaamani ovat tulleet Turusta, Seinäjoelta, Kuopiosta ja Rovaniemeltä.
Jos sieltä sisäpiiriläisyyttä etsii, sen löytää ehkä alakerran Hiihtomajasta swingtuokioiden aikana. Tosin niissäkin näkee myös muuta väkeä aina.mutta on kirjoitti:
niin sisäänpäin lämmennyt että ei ihme että me tavalliset tanssijat on sieltä melkein poistuttu...
Viihdekeskus on monellakin tavalla poikkeuksellinen paikka. Siellä on vakiintunut käytäntö, että miesten ja naisten hakuvuorot vaihtuvat tasatunnein. Näin ei monessa muussa paikassa liene, jos missään muualla? Joskus loppuillasta saattaa olla sekahaku, mutta ei aina. Menettelyn luulisi takaavan sen, että Viihtariin ei kenenkään tarvitse ostaa pelkkiä seisomapaikkoja, vaan jokainen aktiivinen hakija pääsee myös tanssimaan.
Viihdekeskuksen tekee kiinnostavaksi myös se, että siellä saman katon alla on "kaksi aivan erilaista maailmaa" eli iso tanssisali toisessa päässä rakennusta ja toisessa, vanhemmassa päädyssä pienempi hiihtomajan puoli. Myös meno ja meininki näissä eri osissa voi olla aivan erilaista. Yleensä hiihtomajassa on karaokea, mutta usein myös esiintyjiä.
Nimimerkki Truehum mainitsi, että hän Viihtarissa käydessään on tavannut lukuisia tanssijoita, jotka olivat tulleet eri puolilta Suomea, osa jopa ulkomailta. Viihtariinhan tulee usein porukkaa kauempaakin jopa linja-autoilla. Viihdekeskus tosin ei ole kyydityksiä järjestämässä.
Kaiken edellä mainitun perusteella tuntuu oudolta kuulla "sisäänpäinlämpiävyydestä" Viihdekeskuksessa. Pitää tietysti paikkansa, että siellä käy tanssitaidoiltaan erilaista väkeä huipputanssijoista tavallisiin tallustelijoihin, mutta luulisi jokaiselle löytyvän sopivia tanssitettavia.
Jos Viihtarin menoa katselee sivusta eikä itse hae ketään tanssimaan, niin on mahdollista ajatella paikassa olevan sisäänpäinlämpiävyyttä. Ei pidä ajatella näin, vaan heittäytyä menoon täysillä mukaan! Tunnen myös joitakin ihmisiä, jotka selkeästi paheksuvat viime vuosina yleistyneitä uusia avoimen otteen tansseja. Ehkä uusia virtauksia opetelleita tanssijoita jotkut pitävät sisäänpäin lämmenneenä porukkana? Kaikki tanssijat tietävät, että useimmat tanssit voi aivan mainiosti ja nautinnollisesti tanssia myös foksina - ei ole aina mikään pakko veivata kädenalikuvioita, jos ei niin halua tai ei ehkä osaa tanssia niitä.
Tanssinetin puolelta luin kerran erään kirjoittajan maininnan, että hän pyrkii aina hakemaan tietoisesti itselleen täysin tuntemattomia ihmisiä. Periaate on minusta hieno ja sitä voisi pitää ohjenuoranaan itse kukin.
Minua puolestaan hakevat tanssimaan itselleni täysin tuntemattomat daamit Viihdekeskuksessa varsin usein. Sekin tuntuu "avarakatseiselta sisäänpäinlämpiävyydeltä". Kiitos vaan kaikille hakeneille daameille ja minua saa mielihyvin hakea vastakin!
- aukeaa
niin sinne tanssimaan ja jos pikkasen haluaa mennä hyvään tanssipaikkaan tanssimaan niin Urjanlinnaan, ehdottomasti ykköspaikka meille tavallisille tanssijoille, matkaa toki tulee noin 160km mutta suosittelen...sekä jo mainitut Revontuli ja Keurusselkä on hyviä tanssipaikkoja lähellä olevista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32671Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1052394Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42199Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441814- 311396
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141283- 1731109
Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201013Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden81984Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?79873