Monenlaista ongelmaa

Noniin, kävipä tänään näin:

N. klo 19 kone meni aivan jumiin. Sammutin koneen ja koitin käynnistää uudelleen, mutta kun se oli ehtiny työpöydän lataamaan, mokoma tilttasi. Käynnistin uudelleen ja sama toistui. Tai vaihtoehtoisesti alkoi käynnistämään uudelleen miltei samantien käynnistyksen jälkeen. Soitin kaverilleni, joka osasi auttaa, että tehtävienhallinasta katsoin mahdollisia haittaohjelmia jos suinkin ehdin. Siellä oli mm. NVCSCHED.EXE -niminen tiedosto, mikä kasvoi kovaa vauhtia suuremmaksi ja suuremmaksi. Kaverini kehotti lopettamaan tämän prosessin. Kuitenkin tällainen "syntyi" jostain uudestaan ja samalla oli myös joku toinen nv tai ns-alkuinen tiedosto kasvamassa vauhdilla. Lopulta tarpeeksi monen prosessin lopetuksen jälkeen nämä lakkasivat kasvamasta. Ilmeisesti tämä oli joku Normanin virusohjelman tiedosto, itseasiassa tämän päiväisen Normanin päivityksen jälkeen piakkoin kone tilttasi. Poistin tuon Normanin koneeltani, ja hain AntiVir ohjelman.

Sitä ennen kaverini yritti Messengerin välityksellä lähettää tiedostoja, hänelle kuulemma lähetyksen jälkeen tuli lukemaan "Lähetys suoritettu", itsellä taas luki "Lähetystä jäljellä 0 kt", eli lataus ei tullut valmiiksi. Ei löytynyt vastaanotetuista tiedostoistakaan. Eikä "suorita virustarkastus seuraavalla ohjelmalla" -kohdassakaan Messengerin asetuksissa ollut ruksia.

Mahtoiko siinä nyt olla kaikki. Ketuttaa tällainen, kun mitään en edes ole (ainakaan tietoisesti) tehnyt ja tällai kone alkaa temppuilemaan. Jokunen viikko sitten tuli tämä Antivirus 2000 tms pöpö, minkä (mielestäni oikeanlaisesti) poistin erään nettisivun ohjeiden mukaisesti.


Njoo, tiedä sitten mitä oikein tekisi. Edelleen en saa mitään tiedostoja mesen kautta itselleni.

1

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Netti näemmä tahmaa jonkin verran ja levyn eheyttäminen ei onnistu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      123
      1845
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1579
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1365
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1312
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      127
      1146
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      48
      1035
    7. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      987
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      858
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      783
    Aihe